mini nucleu imperechere matci din plastic

Creat de brianoo_bz, Ianuarie 10, 2013, 03:49:26 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Pentru cine nu face imperechere de matci la nivel industrial, 10-20 astfel de nuclee se pot tine foarte usor in curte, la umbra, evitandu-se astfel expunerea directa la razele solare!
De fapt, chiar este recomandat sa se amplaseze aceste nuclee la umbra, pentru a da o mana de ajutor albinelor la pastrarea temperaturii optime din nucleu!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cristi ciuc

#106
Sandu, vasele le găsești vis-a-vis de fabrica de bere Ciuc, la magazinul de prezentare Harplast.
Tăvițele de la vasele de 4,4 se potrivesc perfect ca și capace la vasele de 2,2, iar aceste elemente se vând separat, în orice cantitate.
Sunt robuste și cred că rezistă mulți ani, peretele este relativ gros dar plasticul se degradează greu.
În concluzie: vasul ar costa 1,70 lei și capacul 1,10 lei și totul însumat 2,80 lei.
Ramele și celelalte accesorii, știu că le realizezi ușor.
:hi:

ciucur

Citat din: pharaonu75 din Iunie 06, 2013, 09:27:37 PM
Pentru cine nu face imperechere de matci la nivel industrial, 10-20 astfel de nuclee se pot tine foarte usor in curte, la umbra, evitandu-se astfel expunerea directa la razele solare!
De fapt, chiar este recomandat sa se amplaseze aceste nuclee la umbra, pentru a da o mana de ajutor albinelor la pastrarea temperaturii optime din nucleu!
Pentru unii dintre noi, 20 de nuclee este deja industrial. Eu ma includ in aceasta categorie.
=))
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

happy

Citat
salut, popularea nucleelor o fac astfel:  iau rama cu albina doica din stup si scutur intr-o galeata apoi incep sa pun albina in mini nuclee ma folosesc de o cana pun sa fie albina destula cam 2 cani ,inainte de a face acest lucru aleg locul unde vor sta nucleele eu le pun intr-un loc mai umbrit in nuclee pun apifonda in hranitorul cu care este prevazut peste apifonda pun putina apa pentru ca le voi tine inchise aproximativ 48 de ore, deschiderea urdiniselor o fac dupa cele 48 de ore noaptea pentru ca albina iasa afara dar fiind noapte intra inapoi in nucleu a 2 a zi le dau cate o matca neamperecheata bagata intr-un bigudiu , pe matca o tin in bigudiu 24 de ore dupa care inaite sa o eliberez o naclaiesc cu miere si apoi o las in nucleu ,nucleele nu le mai deschid vreo 10 zile daca le-am asigurat sa aiba mancare in aceasta perioada , nu le deschid pt. ca am observat ca  daca umblu mai des in ele creste riscl ca albina sa atace matciile
Excelenta descriere =D>.Am pus deja 2 bigudiuri la 2 botci acum 2 zile.O sa le urmaresc si voi proceda intocmai ca mai sus cu deosebirea ca eu am o roinita de 1/1 cu 4 compartimente pentru rame pe balamale cu hranitor la mijloc.Deja fagurii sunt crescuti de anul trecut. :smile:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

marius_vfp

#109
happy in interiorul bigudiului te sfatui sa bagi cate o albina in interior si ceva miere ,(albina sa fie obligat din familia starter) am invatat asta de la un batran si s-a vazut diferenta , intre bigudiu gol dar si cu albina ajutatoare in interior .

la mine matcile noi de anul asta au inceput ponta ,ma declar fericit  .
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

sandupop

Citat din: cristi ciuc din Iunie 07, 2013, 06:15:45 PM
Sandu, vasele le găsești vis-a-vis de fabrica de bere Ciuc, la magazinul de prezentare Harplast.
Tăvițele de la vasele de 4,4 se potrivesc perfect ca și capace la vasele de 2,2, iar aceste elemente se vând separat, în orice cantitate.
Sunt robuste și cred că rezistă mulți ani, peretele este relativ gros dar plasticul se degradează greu.
În concluzie: vasul ar costa 1,70 lei și capacul 1,10 lei și totul însumat 2,80 lei.
Ramele și celelalte accesorii, știu că le realizezi ușor.
:hi:
Mersi, dar cred ca anul asta nu prea o sa ma nevoie de asa ceva, dar poate o sa fac cateva pentru un prieten... :thanks:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

SPYKAL

#111
Citat din: brianoo_bz din Ianuarie 10, 2013, 03:49:26 PM
a folosit cineva pana acuma mini nucleu imperechere din plastic  cu 3 rame micute (19x14x14 cm)si spatiu de hranire ?
ceva sfaturi
Va rog, poate să îmi spună cineva de unde pot achzitiona un astfel de nucleu de imperechere? Multumesc anticipat.


SPYKAL


badguy_goodguy

Cam cu cata albina populati acest micronucleu ? Eu folosesc jumate de pahar de 250 ml. O fi mult, putin ?


johnysibiu


badguy_goodguy

Sa nu mai deschid alt topic. Vad ca deseori le pun cate o matca si nu le pasa de ea... ma rezolvat problema punand matca cu mai multe albine insotitoare in bidighiu....

Bun... dupa cate zile ii pot da drumul?

bucovineanu


SPYKAL

Citat din: badguy_goodguy din Iunie 13, 2013, 09:47:16 PM
Sa nu mai deschid alt topic. Vad ca deseori le pun cate o matca si nu le pasa de ea... ma rezolvat problema punand matca cu mai multe albine insotitoare in bidighiu....

Bun... dupa cate zile ii pot da drumul?
Ai pus putina miere sau miere cu zahar pudra (un fel de șerbet) in bigudiu? In mod normal după 24 sau 48 de ore.

johnysibiu

Eu le pun toate odata :albinele ude leoarca si matca namanjita in sirop de miere. Pana se usuca se si imprietenesc.