Anitei, ardelean din Galati!

Creat de ANITEI, August 31, 2010, 12:17:55 AM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64


ANITEI


"Si iata tehnologia, arta... copiata, executata si ideata de mine!"

...pharaoane , poi nu vezi ca ideat si copiat sunt cam antonime deci e clara ironia sau autoironia , pt ca eu doar le/am pus impreuna paletii lui Pupemea , suportii Crombra , facuti de Orban Stefan , modificati de Claudiu baiatul in combinezon care de altfel a facut tot suportul eu doar l/am gandit cu elementele copiate mai sus descrise. Eu am filmat pt cumnatul meu si am zis ce mi/a venit la gura , comentariul e mai mult sau mai putin nimerit dar asta e!
    Multumesc pt urarile de ziua mea !


'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13

ANITEI

Multmumesc si lui Orban Stefan ca are intotdeauna si pt toti un cuvant de incurajare de spus , si pt ca prin postul lui mi/a crescut topicul cu inca o pagina! ^:)^
'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13

pharaonu75

Citat din: ANITEI din Mai 23, 2011, 12:52:36 AM

"Si iata tehnologia, arta... copiata, executata si ideata de mine!"

...pharaoane , poi nu vezi ca ideat si copiat sunt cam antonime deci e clara ironia sau autoironia , pt ca eu doar le/am pus impreuna paletii lui Pupemea , suportii Crombra , facuti de Orban Stefan , modificati de Claudiu baiatul in combinezon care de altfel a facut tot suportul eu doar l/am gandit cu elementele copiate mai sus descrise. Eu am filmat pt cumnatul meu si am zis ce mi/a venit la gura , comentariul e mai mult sau mai putin nimerit dar asta e!
    Multumesc pt urarile de ziua mea !

Uneori sunt si eu mai tare de... cap! :rotfl: :rotfl:

Nu cunosteam contextul in care ai facut filmuletul, insa sa stii ca nu ti-am spus-o cu rautate, ci doar pentru a da "Cezarului" ceea ce i se cuvine!
Pupemea, Crombra si Orbanstefan au meritele lor in ceea ce ai prezentat tu!
Toata stima!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

flavius

#49
Revin cu link-urile promise...

http://www.hoechsmann.com/index.php?lang=en
Folosesti filtrarea pe partea stanga a ecranului, si ii spui ce cauti...cel mai simplu e sa lasi toate campurile si sa pui numai o limitare superioara de pret, si vezi ce gasesti in banii de care dispui...cunosc pe cineva care a cumparat de la ei, si sunt super-seriosi...

Inca un site, astia sunt producatori, au echipament nou, da's tot buni: http://www.holzprofi.com/?language=english

Nu am decat informatii disparate cu privire la tarile nordice, dar stiu ca gasesti preturi ff bune pe pietele din tarile scandinave, plus Olanda, Danemarca, Belgia...daca ai rabdare, poti gasi destule oferte bune...

Revin cu parerea mea proprie: e mai eficient sa cumperi masinile separat...o universala are anumite limitari, plus ca, in eventualitatea ca vrei s-o revinzi peste un timp, e mai greu sa-i gasesti cumparator decat pentru o masina specializata...eu as proceda putin altfel: as cauta o combinata circular+freza verticala, plus un abricht+grosime...ai avea cam tot ce iti trebuie pentru a lucra la nivel (cel putin) de semi-profesionist, plus modularitatea si posibilitatea de lucru in serie mare fara sa mai schimbi setarile pe masina...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Daca ramai totusi la ideea de MUT, poate nu ar strica sa te uiti la minunea asta: http://www.holzprofi.com/produkte/holzprofi/en/New%20machines/5-fold%20combi/ML353-230V/Hans-Schreiner-Combi-Machine-ML353-230V.html, chit ca e cu vreo mie de euroi mai mult decat bugetul tau...da' e noua, ai garantie, service, asistenta tehnica de specialitate, etc, etc...din experienta unor ateliere de tamplarie de prin zona mea (Arges), austriecii fac masini mai solide/fiabile decat italienii, desi nici ultimii nu-s de lepadat, si au, in general, preturi mai bune ca primii...da' pe termen lung iesi mai bine cu austriecii...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

ANITEI

Buna! Cu masinile de tamplarie am cam rezolvat si destul de ieftin adica chiar gratis. Mi le da cineva care are un MUT dar in doua masini , una cu abricht , grosime si mandrina laterala si una cu circular si freza verticala. Aproape am terminat spatiul unde le voi monta , 380 este mai trebuie cherestea si chef de munca.
  Miercuri dimineata , daca vrea Dumnezeu , merg impreuna cu al :bzz: meu cumnat la Ezio Poletti in vizita didactica , sper sa ma lase sa fac poze. :bzz:
'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13

pharaonu75

Te aseptam cu fotografii!
Uite asa mai furam si noi cate o idee! :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ANITEI

 (auto) Dare de seama>

Dupa o iernare de rahat (la propriu , foarte multa diaree) am avut o primavara buna , rapita din 12 aprilie pana in 12 mai cu dezvoltare buna si extractie multumitoare ( mai mult nectar decat miere :redcard:) salcam bun pana pe 1 iunie cand am transportat stupii ziua si mi/au murit cate doi pumni de albine la fundurile antivarroua si doi stupi ai colaboratorului meu , erau fara sita. Iar rosu :redcard:!  De aici s/au cam stricat lucrurile , la tei frigv si ploaie , au consumat si ce aveau , la floare am ajuns la jumatatea unui cules exceptional , unii stupi cam slabiti , facusem si cate un roi pe 4 de puiet doua rame miere  aproape din toti , au adunat ceva dar nu am extras nici astazi. Din cauza numerelor rosii de la camion si a managementului slab nu am mers la alta floare care ar mai fi fost in jurul Aradului.
Concluzie ca am miere de rapita care a cristalizata fiind a fermentat putin la suprafata (ce sa fac cu ea?) , miere de salcam amestecata cu rapita in curs de cristalizare (pe asta cui i/o dau?) si miere poliflora buna de tot , pe asta o mai tin.
  Eu din 10 stupi am 17 si 3 nuclee pe doua rame mari , soara mea are 77 de stupi si cam atat. La primavara se numara stupii , asta e un bilant provizoriu. Am cumparat matci imperecheate de la Giovanni de pe celalat forum , astept rezultatele la anul.
Ii multumesc Bunului Dumnezeu pentru tot , sper ca greselile de anul acesta sa nu le repet ci sa inventez altele noi! :lol:
'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13

ANITEI

Azi am fost la Ezio Poletti  , un apicultor italian care detine 3000 de stupi , ne/a primit foarte bine  si ne/a dedicat doua ore in care ne/a descris metoda lui de lucru si ne/a raspuns intrebarilor. Multumesc lui Donbazil prin intermediul caruia am putut sa/l contactez pe Poletti.
'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13

mape 48-petru manea


ANITEI

In pastoral sunt acum ,nu l/am intrebat daca ii strange pt iarna pe o singura vatra.
'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13

ANITEI

#57
'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13

pharaonu75

Imi place ceea ce vad la tine!
Felicitari!
:bravo: :bravo:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ANITEI

Multumesc! Si  mie imi place exteriorul , cu interiorul stau cam prost! Asta e!
'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13