Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

yulian

Din partea mea...fiecare sa faca cum ii dicteaza constiinta, clientii si...buzunarul.
Mult succes tuturor!  :hi:

D006

Yuliane tu stii pe unde se pisă albina ?

marius_vfp

Citat din: dragos2006 din Septembrie 15, 2014, 03:25:30 PM
Yuliane tu stii pe unde se pisă albina ?

=))..............de nu gasim raspunsul intrebam gaina.

numai bine
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bio

#8133
Citat din: dragos2006 din Septembrie 14, 2014, 08:28:46 PM
....
  Eu am fost tributar apiculturii comuniste unde nu se imagina.... primavara devreme stimulari . ...

Poti incepe imediat dupa 1 martie stimulari usoare ca nu se supara nimeni.... cu toate ca primavara ar i9ncepe dupa 21 martie...
Parerea mea ca se poate "fura startu cu pina la 3 saptamini . Se pot incepe stimulari cu 3 saptamini inainte de a inflorii pomii fructiferi . Totul este sa stie ce si cum sa dea apicultorul, sa se adapteze dupa nevoia familiei de albine din acel moment.

Citat din: dragos2006 din Septembrie 14, 2014, 08:28:46 PM
....
  Dupa ce am luat contact cu apicultura moderna practicata prin alte tari , am mai citit literatura de specialitate moderna , am mai facut experimente , observatii, am ajuns la concluzia ca se poate si altfel.

... Dragosh ?.. sa inteleg, cum  singur recunosti, ca ce ai facut pina acum nu era "apicultura  moderna" ..??.. si cind nea' Bio incerca sa te ajute sa intelegi apicultura tu o tineai pe a ta cu... Batman..Batman..>

....nu as mai spune nik ca iar te superi pe mine.

yulian

#8134
Citat din: dragos2006 din Septembrie 15, 2014, 03:25:30 PM
Yuliane tu stii pe unde se pisă albina ?
Probabil ca prin hranitoarele alea de 8 litri....Da' nu le-am auzit pisandu-se...gafaiai prea tare. Stiu ca-i musai sa fie cu reductor ca altfel dau pe dinafara  :uimit:

D006


yulian


D006

In aceasta dimineata am dat primul varachet pe aceasta toamna , doar la doi stupi au cazut din prima paduchi .

apivasmob

Citat din: dragos2006 din Septembrie 16, 2014, 04:00:09 PM
In aceasta dimineata am dat primul varachet pe aceasta toamna , doar la doi stupi au cazut din prima paduchi .
un numar aproximativ(mare,mediu sau mic)
Sanatate tuturor apicultorilor

D006

gen doi , trei paduchi . Saptamana viitoare repet si daca iar nu cade nimic e treaba OK.

italianu

Sau nu mai functioneaza varachetul! Ai grija ca se poate intimpla si asta!
Nu ai nimic de dat alternativ,sint o gramada de produse!
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

D006

Mai bune ca amitrazul nu prea mai sunt , in fapt nu sunt. Ar fi ca si cum din camerele de gazare ar fi iestit evrei vii .

bucovineanu

Chiar daca nu au cazut, parazitii exista totusi in stupi daca nu s-au facut alte tratamente.

cornelioandanciu

Citat din: dragos2006 din Septembrie 16, 2014, 09:37:38 PM
Mai bune ca amitrazul nu prea mai sunt , in fapt nu sunt. Ar fi ca si cum din camerele de gazare ar fi iestit evrei vii .
Dumnezeu sa-i ierte si sa-i odihneasca pe cei care au murit in camerele de gazare! Hai sa nu facem glume despre ei.Iarta-ma, eu am vizitat Auschwitz odata.Odata in viata este destul .
Va salut.

bio

Citat din: dragos2006 din Septembrie 16, 2014, 04:00:09 PM
In aceasta dimineata am dat primul varachet pe aceasta toamna , doar la doi stupi au cazut din prima paduchi .
...
Citat din: dragos2006 din Septembrie 16, 2014, 07:27:54 PM
gen doi , trei paduchi . Saptamana viitoare repet si daca iar nu cade nimic e treaba OK.

Anul acesta si eu observ foarte putini paduchi cazuti...

Dragosh..??..tu folosesti Varachet..?.. folosesti Varachet in modul clasic..??--adica pui picaturile si aprinzi hirtiutza, apoi  o bagi in stupul care-l tii inchis 20 de minute apoi il deschizi..??