Albina ouatoare din stup bezmeticla finalul sezonului devine albina normala?

Creat de filip, Octombrie 27, 2010, 03:30:59 PM

« precedentul - următorul »

filip

Am fost la stupi,am luat magaziile de pe trei sferturi din ei urmand ca la un sfert sa-i iernez cu magaziile pe ei.
La doi dintre stupi am gasit trantori,automat caut matca ori albina ouatoare.Fiind la final de sezon nu am gasit oua in celule.am scuturat unul din stupi la distanta iar pe locul respectiv am pus o lada cu faguri cu miere si o matca in cusca.La locul unde am scuturat albina nu a ramas nici o albina ori matca.Matca a fost luata in atentie de albine imediat iar a doua zi zburda vesela pe ram.
La al doilea am stropit cu sirop de ceapa si am introdus matca direct  spre surprinderea mea au acceptat-o.
Acum ramane o intrebare in mintea mea.
Albina ouatoare la finalul sezonului devine o albina normala?
Fac precizarea ca in August stupii respectivi aveau puiet de albina in toate stagiile.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

raspunsul la intrebare puteai sa-l afli sacrificand unul din stupi, dar sunt convins ca nu putea trece iarna. nu am gasit pana acum o prezentare clara si nici nu am avut timp suficient sa observ:
- cate albine incep ouatul (procentaj)?
- intr-o celula o albina depune mai multe oua, sau vine alta si depune peste?
- o astfel de albina este hranita ca o matca, sau se hraneste singura?
- de ce unele oua, iar altele nu?
si poate ar mai fi si alte intrebari.
gandind pragmatic: "la ce ne-ar folosii aceste raspunsuri?", doar pentru simpla curiozitate.
practic acesti stupi sunt focare de boli si trebuie desfiintati. daca ai matci ii poti salva, dar ce forta mai au sa treaca iarna?

filip

Am facut unificari la roii slabuti iar matcile respective erau matci de sacrificiu.
Am preferat sa le dau inca o sansa.Vedem  ce va fi in primavara .Acum au 4-5 rame acoperite cu albine si trantori.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Citat din: filip din Octombrie 27, 2010, 03:30:59 PM
Am fost la stupi,am luat magaziile de pe trei sferturi din ei urmand ca la un sfert sa-i iernez cu magaziile pe ei.
La doi dintre stupi am gasit trantori,automat caut matca ori albina ouatoare.Fiind la final de sezon nu am gasit oua in celule.am scuturat unul din stupi la distanta iar pe locul respectiv am pus o lada cu faguri cu miere si o matca in cusca.La locul unde am scuturat albina nu a ramas nici o albina ori matca.Matca a fost luata in atentie de albine imediat iar a doua zi zburda vesela pe ram.
La al doilea am stropit cu sirop de ceapa si am introdus matca direct  spre surprinderea mea au acceptat-o.
Acum ramane o intrebare in mintea mea.
Albina ouatoare la finalul sezonului devine o albina normala?
Fac precizarea ca in August stupii respectivi aveau puiet de albina in toate stagiile.
Erau trantori normali, sau din cei iesiti din celule de albine? De regula o familie care e bezmetica inca din vara sau inceputul toamnei la intrarea la iernare mai are un procent foarte mic de albine, majoritatea sunt trantori iesiti din celule de albina, iar in celule gasim puiet larvar care a murit si s-a stricat.
Daca regina se pierde in toamna, nu intotdeauna mai depun albinele oua. E posibil ca familia respectiva sa ajunga in primavara si fara regina daca are suficienta albina tanara.

filip

Citat din: bucovineanu din Octombrie 27, 2010, 06:54:00 PM
Citat din: filip din Octombrie 27, 2010, 03:30:59 PM
Am fost la stupi,am luat magaziile de pe trei sferturi din ei urmand ca la un sfert sa-i iernez cu magaziile pe ei.
La doi dintre stupi am gasit trantori,automat caut matca ori albina ouatoare.Fiind la final de sezon nu am gasit oua in celule.am scuturat unul din stupi la distanta iar pe locul respectiv am pus o lada cu faguri cu miere si o matca in cusca.La locul unde am scuturat albina nu a ramas nici o albina ori matca.Matca a fost luata in atentie de albine imediat iar a doua zi zburda vesela pe ram.
La al doilea am stropit cu sirop de ceapa si am introdus matca direct  spre surprinderea mea au acceptat-o.
Acum ramane o intrebare in mintea mea.
Albina ouatoare la finalul sezonului devine o albina normala?
Fac precizarea ca in August stupii respectivi aveau puiet de albina in toate stagiile.

Erau trantori normali, sau din cei iesiti din celule de albine? De regula o familie care e bezmetica inca din vara sau inceputul toamnei la intrarea la iernare mai are un procent foarte mic de albine, majoritatea sunt trantori iesiti din celule de albina, iar in celule gasim puiet larvar care a murit si s-a stricat.
Daca regina se pierde in toamna, nu intotdeauna mai depun albinele oua. E posibil ca familia respectiva sa ajunga in primavara si fara regina daca are suficienta albina tanara.
Celulele au fost modificate si au crescut trantori aparent normali,daca la inceputul lunii octombrie erau mai multe oua in celula.Acum la impachetare am gasit doar puiet de trantor capacit.Asta ma facut sa incerc sa-i ofer inca o sansa mai ales ca aveam matci din unificari care trebuia sa le omor.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)