Ghiute Valentin Cosmin

Creat de v_crypt, August 06, 2010, 10:34:29 AM

« precedentul - următorul »

v_crypt

Buna ziua.

Ma numesc Ghiute Valentin Cosmin am 22 de ani si sunt din Calarasi, la o aruncatura de bat de Bulgaria :zzz: .De 6 ani practic apicultura plus curs de apicultura facut acum vreo 3 ani.
Un vecin de-al meu avea albine si m-am gandit sa incep si eu cu 1 stup ca sa invat si sa vad cum ma acomodez cu albinele si daca imi place aceasta meserie.Am vorbit cu parinti mei ca vreau sa am si eu 1 stup pentru casa si m-am dus la acel vecin si am cumparat 1 roi prin iunie-iulie.Bucurie mare ca voi avea si eu albine am cumparat cateva carti sa ma documentez si m-am pus pe citit pana imi aduce roiul ca sa am habar cu ce se mananca :smile:
A venit vecinul pe seara cu un roi direct in cutie orizontala de 20 de rame, la 3 zile ma uitam in el si ca incepator practicai ce scria prin carti chiar daca unele metode nu erau asa eficiente dar din greseli am invatat.Am reusit sa intru cu el in iarna pe 10 rame ful de albina, in primavara a iesit bine mersi si la salcam am cumparat 2 matci de la Bucuresti si am facut inca 2 din cel pe care il aveam.Toate bune si frumoase in al 3-lea an am facut 6 din cei 3 si la floarea soarelui am zis sa ii duc si eu sa fac o treaba dar nestiutor cum sunt oamenii in ziua de azi i-am lasat pe camp pe o sola de floarea soarelui, asa imi spusese acel domn care avea terenul ca nu e nici-o problema.Dupa 3 zile am zis sa ma duc sa vad cum se prezinta dar am ramas uimit era doar ligheanul cu apa :zzz:
Suparat rau pentru ce am patit ma descurajasem total.Parinti mei mi-au cumparat 6 famili in primavara de prin apropierea bucurestiului de la Domnul Gavrilut pentru care am tot respectul si un om de nota 10+.I-am luat pe 10 rame ful de albina iar salcamul mai avea o saptamana pana sa infloreasca iar ei deja bubuiau, imediat cum a inflorit salcamul a trebuit sa fac roiuri ca nu mai tinea gluma 2 deja erau plini de botci si deja ii bagasem 4 rame si erau pline de puiet deci in total vreo 14-15 rame aveau in total.Am scos ceva miere de la salcam, eu am norocul ca in spatele gradini mele am liziere de Salcam si scot neasteptat de bine in fiecare an de acolo sunt cateva zeci de hectare daca nu chiar sute si nu are rost sa ii zapacesc sa ii duc in alta parte.In rest i-am dus la floare dar de data aceasta la cineva in curte care avea si paza si totul a mers bine si anul urmator tot acolo la floare i-am dus si am reusit sa fac 24 de famili pana la floare plus 1 roi prins si unul venit.La o saptamana ma duceam pe camp sa ma uit la ei sa vad cum se prezinta,In toamna i-am adus la gradina si m-am uitat de cateva ori la ei apoi a trebuit sa plec in Spania sa muncesc 3 luni.In primavara am avut surpriza ca mai bine de jumatate nu mai taraiesc cu toate ca intrase majoritatea pe 9 rame ful de albina doar ca problema a fost ca i-au invadat soarecii si ia distrus.Anul acesta am reusit sa ajung la 15 famili si i-am dus la floarea soarelui tot la acel domn si am prins floarea pe sfarsit dar am reusit sa fac o extractie acum 2 saptamani iar astazi ma duc iar sa fac ca bubuie de miere.Treaba buna este ca sunt sute de hectare de ciulini care produc extraordinar de bine si nu am probleme cu dat sirop la ei pana toamna tarziu.
De la inceput pana acum numai eu m-am ocupat de aceste mici vietuitoare fara ajutorul nimanui doar la carat am avut nevoie de ajutor.Am inceput cu putin am citit cateva carti am mai invatat si pe la cursul de apicultura si cam asta a fost.
Cu toate ca nu am ani multi de apicultura in spate de 2 ani am inceput sa imi fac singur matci cu toate ca uni nici nu vor sa se gandeasca la asa ceva la inceput dar eu sunt deschis si daca imi place ceva fac.Matcile le obtin prin dubla tranzvazare si am o rata destul de ridicata de acceptare.Stupii tot eu ii fac pentru ca iese mult mai ieftin si nu are rost sa dau 1.5 mil pe un stup de la ACA cand pot sa ii fac singur mult mai ieftin.
Cam asta este tot despre mine si stupina mea si sper sa nu va fi obosit cu povestea mea.
Sunt nou pe acest forum de 2 saptamani dar pana acum am luat la puricarit toate subiectele si le-am citit o sa revin si cu poze zilele astea cu stupina mea si cum arata o familie de-a mea.
Sper sa ne intelegem bine si sa legam prietenii.

Va multumesc,

prisecarul

bine ai venit in comunitatea noastra!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

Bătrânul


ioanardelean55


    Mult, mult succes ,i-mi pare bine ca esti tinar si ai ambitie . :hi: :hi:

v_crypt

Multumesc mult Ioanardelean si va salut pe toti :smile:

crombra

Bun venit si....gandeste totdeauna pozitiv. Chiar si cand lucrurile o iau pe o panta nedorita. Vei avea numai reusite.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

stefan1

  Mi-a placut prezentarea ta. Desi tanar, vad ca ai avut multe experiente cu stupii, din care sigur ai invatat cate ceva. Cine se ataseaza de albine de tanar, are sansa sa se perfectioneze si sa performeze in aceasta frumoasa ocupatie. Internetul permite tuturor sa ne consultam in problemele care ne preocupa si sper sa ai o buna contributie pe forum. : hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Bun venit printr noi si cat mai multe postari si poze si intrebari sau opini la orice discutie.  :hi:

v_crypt

Si cum am spus astazi am fost la extractie si am reusit sa fac in fuga si cateva poze.

Cutie de 10 rame doar ca la mine din cauza coroanelor prea ingrosate imi mai intra doar 9.


Asa arata o rama din stupii mei.


O fetita tanara de doar 2 luni jumatate.


Cam asta poate fetita de mai sus :smile:

sfantul spiridon

si eu te salut...te simt curat, neinlacrimat...ceva haz de necaz si cu domnul inainte..spirit romanesc, curat...te salut!
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

v_crypt

Sper sa se vada aceste poze.Eu cand le-am postat le-am vazut perfect si am mai intrat de cateva ori si se vedeau insa acum la mine cel putin nu le mai arata daca sunt probleme si nu se vad sa imi spuneti ca voi incerca sa remediez problema.

ioanardelean55


   Nu se vad pozele ,fa ceva .

v_crypt

#12
http://cosmin88.sunphoto.ro/Stupina_mea/19374477

Am pus un link unde puteti intra sa vedeti pozele ca nu reusesc sa le postez probabil din cauza dimensiunilor nu stiu exact.

v_crypt


v_crypt

Se mai pot vizualiza pozele postate?As dori un moderator daca ma poate ajuta intr-un fel cu acele poze.Multumesc!