Sa radem putin

Creat de Bătrânul, Februarie 06, 2009, 06:41:57 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Iti pot da, fara sa ma repet nici macar o singura data, 100 de motive pentru a opri o masina in trafic! Si toate perfect legale!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pad3

Citat din: pharaonu75 din Iunie 12, 2014, 10:45:49 PM
Iti pot da, fara sa ma repet nici macar o singura data, 100 de motive pentru a opri o masina in trafic! Si toate perfect legale!

ne poti spune cateva?
somnul ratiunii naste monstri

Stefan Madalin

Adevarat , nu 100 ci 1000 . Trebuie doar sa numeasca 1 . Politistul trebui sa fie ferm si sa numeasca un motiv, soferul trebui sa se supuna .

oroles

Am patit si eu ceva asemanator in urma cu vreo 4 ani.
Mergeam cu nevasta la socri. La un moment dat imi spune nevasta-mea vezi ca te-a oprit politia. Eu zic: Unde? Pana la urma opresc. Eram cam la 200 de metri de ei. Stateau cu un Logan cica cu Radar intr-un sant pe marginea unui drum si ii prindeau pe vitezomani. Cum s-a facut oprirea: Pe geamul masinii scoate unul o bucata de parchet pe care era scris cu oja rosie "POLITIA". Sotia care a mai vazut oja la viata ei a observat bucata de parchet. Vin la mine si imi spun ca am circulat cu 64 de km/h in localitate si sa le dau actele. Niciunul nu avea sapca specific de rutierist ceea ce m-a facut sa ii suspectez. Am cerut sa imi arate proba pe radar. Au zis ca o sa o prezinte la proces in cazul in care fac contestatie. Le-am zis sa faca proces verbal. La sfarsit imi spun ca am dreptul la obiectiuni si daca vreau sa formulez. Am zis ca am obiectiuni si ca sa imi dea voie sa le scriu. Nu ca obiectiunile nu se scriu, ci se spun doar agentului. Si atunci ii spun "Poate crezi ca sunt ca tiganul asta pe care il amendezi acum! Ordonanta 2/2001 imi da dreptul sa scriu obiectiunile". Cand am zis de ordonanta 2/2001 s-au oprit din scris ceilalti doi politisti si au intors capul catre mine. Ajung la alta intelegere cu el... Zice ca scrie el si eu sa semnez. Zic da! Scrie: "L-am oprit cu bucata de parchet scrisa cu oja "POLITIA" si nu aveam uniforma de rutiera" :) El imi zice ca nu scrie asa ceva. Ei atunci ii spun ca nici eu nu semnez si sa imi dea actele. Mi-a dat actele si mi-a zis ca o trimite prin posta acasa. Nici pana azi nu am primit-o. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marius_vfp

pharaoane , pot avea multe motive , dar sa fie bine intemeiate , sa va zic ce patii acu vreo 2 luni , ma duc cu nevasta la o cumatrie in targ si chefuiesc putin dar nu in asa masura incat sa ma simt beat , intre timp la petrecere isi face aparitia domnul organ in civil sa vada cine petrece si care ar fi personajele , el nefiind in tura il pune pe domnul trantea organ care nu era la circulatie sa stea de 6 la o intersectie cheie din targ pe unde va urma sa trcem majoritatea de la acea petrecere ,
pe la 3 dimineatza plec dar la volan se suie nevasta , golanii la panda  nui vazusem , categoric ne-au oprit , vine garcea ramane prost cand vede ca la volan nus eu ci nevastamea , ii cere actele , desi organul nu era de la rutiera acesta fiind insotit si de un jandarm, ii cer respectuos sa-mi zica motivul opririi , imi zice ,
  - ora tarzie ,
  la care eu raman masca si incep sa rad , nevastamea tot imi dadea ghioante ca pana atunci nu fusese oprita de catre politie era pentru prima data si avea ceva palpitatii , insa organul nu-i cere va rog prezentati-mi permisul de conducere zice .
   - prezentati-mi un document , , la care eu ii zic nevestimii , dai ma fraierului buletinul ca si asa nui de la rutiera si nu are dreptul sa ti-l ceara . eu consider ca dupa capul lor toti te pot opri pe strada oridecate ori vor si la fiecare colt de strada , atunci ma apuc de organ si ii comentez , ma da tu zici motivul ora tarzie , da ce naiba ma vezi pedestru, tu nu vezi ca sunt cu masina , ti se par suspect a ceva ,
asa fie vorba intre noi cei de pe forum , multi dintre politisti sunt doar tilicari facuti la apelul bocancului nici nu stiu ce sa ceara la unii soferi . dar si multi soferi fraieri care apleaca urechea la toate idioteniile ce i le spun unii politisti , eu zic ca daca iti cunosti oleaca drepturile si ai masina in regula nu ai incalcat nimic nu prea au ce sa-ti faca decat sa te opreasca . referitor la obligativitatea de a prezenta si a inmana documentele eu zic sa mai cugetam , prezentarea e prezentare inmanarea e altceva , eu la care o fost mai scandalosi ca cica nu vreau sa ma legitimez , le-am prins frumos in chederul geamului de pe portiera spate stanga toate documentele . daca citesti codul rutier mereu si toate modificarile si nu prea pot sa te incalece .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

romikele

Poate vei fi dezamagit, dar ORGANUL nu e obligatoriu sa fie de la rutiera pentru a te intreba de sanatate.  :wink2:

marius_vfp

eu sunt constient de faptul ca nu e necesar sa fie de la rutiera ,  dar cand vezi organul tilicar care freaca bocancul si e prost de bubuie , si nu are calitati atributiuni sa iasa in strada  ca i se scoala lui sa opreasca pe nus cine , atunci ma iau de el , in politia de azi nu prea au ce cauta multi dintre ei , si prin cancelariile scolilor e cam la fel aceeasi problema .
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

pharaonu75

Citat din: marius_vfp din Iunie 13, 2014, 11:05:35 PM
... in politia de azi nu prea au ce cauta multi dintre ei , si prin cancelariile scolilor e cam la fel aceeasi problema ...
Tocmai vroiam sa sar la gatul tau, dar ti-ai spalat pacatele... =)) =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marius_vfp

#2093
stai linistit ca , chiar daca nu ziceam nimic de cancelarii iti aprobam parerea , sunt cazuri berechet , cancelarii pline, cancerul e in toate institutiile de stat ,
vorba unui coleg de breasla , daca vrei sa faci ceva in scoala , trebuie doar sa-ti PESE si asta nu datorita noua ci a sistemului cancerigen din care facem parte , gandestete cat ridica un cadru in alte state , eu am salar de 250euro pe luna , imagineaza-ti ce ar fi fara sistemul de invatamant , o tara fara educatie, sanatate si justitie e o tara moarta , restul se mai pot face.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

struan

Salutari tuturor.
Am avut placerea de a preda informatica timp de un an de zile, in sistemul romanesc de invatamant, la un liceu cu profil agricol. La inceput imi faceam tot felul de vise. Voiam sa devin profesor titular. Dupa un an de zile am taiat-o, si inca repede. Ce pot sa spun, dar poate e deformat pentru ca, repet, am predat la profil agricol, daca astea sunt generatiile care or sa ne plateasca noua pensia, tre sa punem rapid niste bani deoparte, o miscare ceva, ca altfel la batranete murim de foame sau ramanem la mila copiilor.

TDI

Ţara asta nu are sistem de învăţământ. Care era procentajul de analfabetism în 1990 şi care era în 2013? Dar de analfabeţi cu diplome?

marius_vfp

TDI referitor doar la ciclul primar , va pot spune ca e jale mare eu predau la rural in sistem simultan ,
analfabetismul e undeva pe la 5-10% , pentru mine e o cifra enorma .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

cornelioandanciu

Citat din: marius_vfp din Iunie 15, 2014, 11:14:06 PM
TDI referitor doar la ciclul primar , va pot spune ca e jale mare eu predau la rural in sistem simultan ,
analfabetismul e undeva pe la 5-10% , pentru mine e o cifra enorma .

spor
Vorbiti despre copiii care merg la scoala? Asta este grav !
Va salut.

TDI


RazvanTi

analfabetism doar la primar?!?!?!?
sa vezi retarzi in licee marius...
hai sa nu aruncam cu pietre pana nu stim BINE ceea ce vorbim...
deunazi stateam de vorba in timpul unei partide de pescuit cu fostul meu prof de fizica.
mi-a zis ca daca ar fi sa dea acum subiectele pe care ni le dadea noua acum ceva ani, majoritatea notelor ar fi de 2!
ceea ce amintiti voi mai sus cu cancelariile de fapt sunt cei 7 ani de-acasa ai plozilor.
am elevi de anul trecut care azi nu ma saluta pe strada (desi nu au terminat inca liceul).
ASTA este problema!!!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro