Declaratii fiscale 2015

Creat de Alutus, Ianuarie 14, 2015, 10:47:20 AM

« precedentul - următorul »

Alutus

 Ce declaratii mai depunem anul acesta? 
Sa nu uiti Darie!

stefanm

Eu am inteles anul trecut ca cei cu PFA (cum am si eu ) nu mai trebuie sa depuna declaratii si bilant fiindca impozitarea se face pe unitatea biologica ,adica stup.Daca ai sub 65 esti scutit,ce depasesti esti impozitat cu 14 lei/stup,cam asa ceva.Daca cineva e mai bine informat sau daca lucreaza la ANAF i-am multumi frumos daca ar veni cu o informatie exacta ^:)^ %%-
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

PACO

Declaratia 221, iar impozitul nu s a stabilit inca. Si poate pt.unii declaratia 600.

stefanm

Citat din: PACO din Ianuarie 14, 2015, 10:06:10 PM
Declaratia 221, iar impozitul nu s a stabilit inca. Si poate pt.unii declaratia 600.
Dar registrul de incasari si plati il mai completam? Mai depunem copie de pe ultima fila?
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

MirceaCalin

Citat din: stefanm din Ianuarie 14, 2015, 09:43:58 PM
... sau daca lucreaza la ANAF ...

Nu vă supăraţi, mi s-a părut o glumă bună !!!

stefanm

Citat din: MirceaCalin din Ianuarie 14, 2015, 10:29:56 PM
Citat din: stefanm din Ianuarie 14, 2015, 09:43:58 PM
... sau daca lucreaza la ANAF ...

Nu vă supăraţi, mi s-a părut o glumă bună !!!
E vorba de administratia fiscala ,fisc mai pe romaneste ,unde se platesc impozitele,la ce v-ati gandit? :)
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

MirceaCalin

Mă gîndisem că ar fi cu adevărat o rara avis un "anaf-ist" care să fie şi apicultor şi/sau să umble şi pe forumuri.

Dar s-ar putea să mă însel...

andrei_georgian

sa fie apicultor, cam greu de crezut...sa umble pe forumuri, foarte posibil... sa vada cati bani fac apicultorii...  :rotfl:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

PACO

Citat din: stefanm din Ianuarie 14, 2015, 10:10:28 PM
Citat din: PACO din Ianuarie 14, 2015, 10:06:10 PM
Declaratia 221, iar impozitul nu s a stabilit inca. Si poate pt.unii declaratia 600.
Dar registrul de incasari si plati il mai completam? Mai depunem copie de pe ultima fila?

nu s a cerut niciodata asa ceva, impozitul se calculeaza la norma de venit nu in baza registrului de incasari si plati.

D006

Mă , cata miere ati vandut voi anul trecut de va grabiti cu declarația la fisc ????

Eugen B

Stefan eu stiu ca sub 75 nu se plateste impozit, si peste se plateste. S-a schimbat numarul minim de stupi.

stefanm

nu are importanta cata miere am vandut dar am ca forma de functionare PFA si pana acum se depuneau la inceputul anului niste declaratii (200,220) care am inteles ca nu ar mai fi obligatorii impozitarea facandu-se la norma de venit(cei care au accesat 141 stiu mai bine). Asta era.
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

Iulia

Eu stiam ca scutiti de la impozit sunt cei cu stupi sub 75, nu 65. S-a modificat numarul?

mape 48-petru manea

Daca are cineva legea impozitarii cu toate modificarile la zi ar fi binevenita

Iulia

Veniturile definite la art. 71 alin. (1) sunt venituri neimpozabile în limitele stabilite potrivit tabelului următor:(Cod Fiscal 2015-Ultima actualizare: Ordonanţa Guvernului nr. 4 din 21 ianuarie 2015)

Produse vegetale
Suprafaţă
Cereale-până la 2 ha
Plante oleaginoase-până la 2 ha
Cartof-până la 2 ha
Sfecla de zahăr-până la 2 ha
Tutun-până la 1 ha
Hamei pe rod-până la 2 ha
Legume în câmp-până la 0,5 ha
Legume în spaţii protejate-până la 0,2 ha
Leguminoase pentru boabe-până la 1,5 ha
Pomi pe rod-până la 1,5 ha
Vie pe rod-până la 1 ha
Arbuşti fructiferi-până la 1 ha
Flori şi plante ornamentale-până la 0,3 ha


Animale
Nr. de capete/
Nr. de familii de albine
Vaci-până la 2
Bivoliţe-până la 2
Oi-până la 50
Capre-până la 25
Porci pentru îngrăşat-până la 6
Albine-până la 75 de familii
Păsări de curte-până la 100.