Fiscalizarea activitatilor din agricultura.

Creat de Alutus, Octombrie 16, 2011, 02:05:49 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Fostul ministru al agriculturii, Tabara vorbea despre un impozit forfetar pe animal, in cazul nostru familie. Acum se vorbeste de impozitarea celor care vand o parte din produse. Nu se vor impozita cei care au ferme de subzistenta, in cazul nostru cei care au un numar mic de familii. Oricum noul cod fiscal e in lucru si se va aplica incepand cu 1 ianuarie 2013.

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: bucovineanu din Martie 31, 2012, 11:09:31 AM
Fostul ministru al agriculturii, Tabara vorbea despre un impozit forfetar pe animal, in cazul nostru familie. Acum se vorbeste de impozitarea celor care vand o parte din produse. Nu se vor impozita cei care au ferme de subzistenta, in cazul nostru cei care au un numar mic de familii. Oricum noul cod fiscal e in lucru si se va aplica incepand cu 1 ianuarie 2013.
Va salut cu respect, sa speram sa nu ne impoziteze si pe noi astia mai mici cara incercam sa mai facem cate ceva in tarisoara noastra,Pace! %%-
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

gabush86

Cred ca dupa ce voi termina cu proiectele astea .... sunt  spre anul 4 la mas. 141. voi inchide pfa-ul, sa nu le vina alte idei de taxe si impozite, si sa nu am batai de cap   .

romikele

Citat din: gabush86 din Martie 31, 2012, 12:18:52 PM
Cred ca dupa ce voi termina cu proiectele astea .... sunt  spre anul 4 la mas. 141. voi inchide pfa-ul, sa nu le vina alte idei de taxe si impozite, si sa nu am batai de cap   .

Ar fi o prostie, pentru ca cei care respecta planul in cei 5 ani vor mai avea de primit... inca nu se stie ce si cat, dar e sigur pentru a stimula continuarea afacerii.

KTA-APIDORNA - Ski

#34
Citat din: romikele din Martie 31, 2012, 05:29:57 PM
Citat din: gabush86 din Martie 31, 2012, 12:18:52 PM
Cred ca dupa ce voi termina cu proiectele astea .... sunt  spre anul 4 la mas. 141. voi inchide pfa-ul, sa nu le vina alte idei de taxe si impozite, si sa nu am batai de cap   .

Ar fi o prostie, pentru ca cei care respecta planul in cei 5 ani vor mai avea de primit... inca nu se stie ce si cat, dar e sigur pentru a stimula continuarea afacerii.
Noi daca ne ajuta si Bunul D-zeu in anul 5 sa avem undeva la putin peste 80 de familii si poate se mai poate accesa si masura 112,cine stie ce-o mai fi,oricum e cale lunga deocamdata suntem mici intr-o lume asa mare, dar crestem... :)Pace! :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

gabush86

Citat din: romikele din Martie 31, 2012, 05:29:57 PM
Citat din: gabush86 din Martie 31, 2012, 12:18:52 PM
Cred ca dupa ce voi termina cu proiectele astea .... sunt  spre anul 4 la mas. 141. voi inchide pfa-ul, sa nu le vina alte idei de taxe si impozite, si sa nu am batai de cap   .

Ar fi o prostie, pentru ca cei care respecta planul in cei 5 ani vor mai avea de primit... inca nu se stie ce si cat, dar e sigur pentru a stimula continuarea afacerii.
Am auzit si eu aceleasi zvonuri la cursuri cand am fost ..... daca va fi mai mult de 1500 euro se merita daca nu  , sa fie sanatosi . 

romikele

Citat din: gabush86 din Martie 31, 2012, 07:35:45 PM
..... daca va fi mai mult de 1500 euro se merita daca nu  , sa fie sanatosi .
Nu are cum sa fie nici macar 1500 euro.
Mai mult ca sigur suma fixa anuala va fi de 500 euro pana in 2020.
In alte state europene ea va ajunge la 1000 de euro, dar nu la noi, care suntem in coada Europei. :zzz:

bio

Citat din: gabush86 din Martie 31, 2012, 07:35:45 PM
Citat din: romikele din Martie 31, 2012, 05:29:57 PM
Citat din: gabush86 din Martie 31, 2012, 12:18:52 PM
Cred ca dupa ce voi termina cu proiectele astea .... sunt  spre anul 4 la mas. 141. voi inchide pfa-ul, sa nu le vina alte idei de taxe si impozite, si sa nu am batai de cap   .

Ar fi o prostie, pentru ca cei care respecta planul in cei 5 ani vor mai avea de primit... inca nu se stie ce si cat, dar e sigur pentru a stimula continuarea afacerii.
Am auzit si eu aceleasi zvonuri la cursuri cand am fost ..... daca va fi mai mult de 1500 euro se merita daca nu  , sa fie sanatosi .



... un apicultor incepator cu 25 de familii este sprijinit de stat, cu masura 141 sa creasca sa-si dezvolta afacerea si dupa ce se face mare sa contribuie si el sa ii ajute pe altii mici care sunt la inceput de drum - poate asa gindeste statul..:)... ajunge incepatorul respectiv  in 5 ani de la 25 la 80-90 de familii si ar trebuii sa traiasca pe picioarele lui nu sa mai astepte fonduri prea multe.

..romanul tot roman ramine.. :rotfl:.....Stat-ule !!.. daca cind eram mic imi dadaeai cu bibironul acum ca sunt mare da-mi cu butoiul  =))  ca eu nu sunt in stare sa ma sustzin singur, dar nici sa intorc inapoi o mica parte din binele care mi-a fost facut.

..aceste fonduri, date pentru dezvoltare, sunt date in speranta ca cei care benefeciaza de ele sa poata intoarce ceva societatii care ia sprijinit la inceput..


Am spus-o, o mai spun .. Din pacate, cred, ca peste 90 % din fondurile pompate,cel putin in apicultura  sunt pierdute aiurea. 

gabush86

roman esti si tu ... cand am inceput proiectul avea 80 - acum am 100 de familii , 1500 de euro ti se pare biberon , mi se par coji de seminte aruncate la ..... ( ma numar si eu printre iei ) ca sa se autorizeze toti sa aibe de unde culege taxe , momeala curata ,  99 % din apicultori nu erau autorizati pana sa inceapa feadr-ul . Acum ca nu sunteti de acord cu mine ....

bio

Sal, Gabi...

.. ce sa spun...?..

Nu as vrea sa intelegi ca as avea ceva impotriva ta ca persoana  ...

.. naiba stie, ce va fi in continuuare... dar la foametea actuala de bani la buget guvernanti pot lua masuri de fiscalizare intr-un fel  a apiculturii .


gabush86

bine ai spus foamea de bani , eu ma mai ocup si de altceva pe langa apicultura ,sunt administrator la o firma , foamea de bani i-a scos pe toti functionarii in strada la impartit amenzi, indiferent trebuie adusi bani la bugetul de stat , sunt 6-7 tipuri de controale care iti vin pe cap saptamanal . or sa sara si pe apicultura, acusi  . nimeni nu scapa pentru ca statul nu pierde niciodata

bio

..Gabush, din ce am inteles eu ar fi spus ca sunt 6-7 tipuri de controale... si ai prinde cel putin saptaminal cite unu din aceste controale.

..nu am firma sa am controale, dar din ce aud la diversi amici, goana dupa bani a celor cu drept de control intrece orice inchipuire in Romania. Nici nu-ti trec respectivii pragul - cei in control ma refer-- ca te ia din prima ca ai de platit amenzi care mai mereu se invirt undeva la 100 de milioane, lei vechi.

..vine I.T.M.-ul in zona, vara trecuta, in zona  unde am eu albinele si ii trage amenda  la 140 de mil lei vechi la cinewva care se ocupa cu animalele si  care avea un zilier care il tinea pe linga ferma la diverse treburi ca nu l-a angajat cu carte de munca..:)).. Fermierul pirlit nici macar nu avea firma ceva, era un om care avea  mai multe animale si in anumite perioade mai avea nevoie de ajutor..

andrei_georgian

Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.