Stupul cu două mătci

Creat de nutzu67, Septembrie 12, 2012, 09:02:14 PM

« precedentul - următorul »

thomas

da,cam asa e cu ME.ul. mai ramane varianta cu Dadantul vertical de 10 rame. Hristea vorbeste de metoda cu 2 matci destul de mult. In acele timpuri se merita. stupul cu 2 matci producea mai mult decat 2 stupi separati. Acum, daca stupul cu 2 matci produce doar cam la nivelul a 2 fam. separate, nust daca se mai merita..

Nemo

Buna ziua,
Am si eu la aceasta ora posibilitatea de a folosi aceasta tehnica de 2 matci separate prin gratie. Am iernat 2 familii in 1 stup si din albina pe 6 rame la intrarea in iarna acum mai am albina pe 3-4 rame, altele au iernat 3 rame si 7 in celalalt compartiment, toate au trecut iarna, puiet capacit pe 2-3 rame. Fiind despartite de diafragma cu ochiuri hanneman si de miros, mie imi e usor sa aplic tehnica pentru a uni albina din cele 2 familii.
Urmaresc ca ambele familii sa prinda mai multa forta dupa aceasta miscare si matcile sa oua mai mult, mierea nu ma intereseaza deocamdata. Ma intereseaza insa ca familiile sa fie puternice(cat de cat) pana la salcam tot pentru valorificarea puterii familiei si nu pentru miere.
Este din acest punct de vedere corect sa aplic unirea familiilor prin hanneman, sa mearga pe doua matci?
Poate cineva sa explice de ce matcile oua mai mult in acest caz?
Multumesc!

dany 1

Citat din: Nemo din Aprilie 09, 2015, 11:28:41 AM
Buna ziua,
Am si eu la aceasta ora posibilitatea de a folosi aceasta tehnica de 2 matci separate prin gratie. Am iernat 2 familii in 1 stup si din albina pe 6 rame la intrarea in iarna acum mai am albina pe 3-4 rame, altele au iernat 3 rame si 7 in celalalt compartiment, toate au trecut iarna, puiet capacit pe 2-3 rame. Fiind despartite de diafragma cu ochiuri hanneman si de miros, mie imi e usor sa aplic tehnica pentru a uni albina din cele 2 familii.
Urmaresc ca ambele familii sa prinda mai multa forta dupa aceasta miscare si matcile sa oua mai mult, mierea nu ma intereseaza deocamdata. Ma intereseaza insa ca familiile sa fie puternice(cat de cat) pana la salcam tot pentru valorificarea puterii familiei si nu pentru miere.
Este din acest punct de vedere corect sa aplic unirea familiilor prin hanneman, sa mearga pe doua matci?
Poate cineva sa explice de ce matcile oua mai mult in acest caz?
Multumesc!

Cum  ai  ajuns  la  concluzia  ca  matcile  oua  mai  mult  in  situatia  expusa  de  tine?
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

Nemo

Citat din: petru.atudorei din August 25, 2013, 09:31:31 PM
Important este ca se poate cu 2 matci in acelasi stup, pana in ce punct o sa vad anul viitor. De tinut cont este ca dezvoltarea unui stup cu 2 matci sau 3 in cazul meu este accelerata.
Acest stup a fost facut din 3 nuclee in care matcile dupa o luna de la imperechere nu incepuse sa oua. la 2 saptamani dupa unire fiecare avea 2 rame pline cu puiet, si usor usor le-am tot bagat rame, in special la cel care e in partea stanga si matcile oua in continuare. La ultima verificare, cand a iesit puietul, am verificat ramele si toate celule din care a iesit puiet, erau ouate la loc.
Odata cu formarea acestui stup, am mai avut un nucleu pe care l-am pus intr-o lada separata (toate matcile au iesit in acceasi zi din botci), dezvoltarea lui lasa de dorit, abia a reusit sa ajunga la 4 rame din care 3 acoperite complet de albina.
Eu asa inteleg...ca matcile dau mai mult randament cand familiile sunt unite, oua mai de timpuriu, mai mult, mai uniform? Datorita faptului ca albina unita se organizeaza si repartizeaza mai bine pe faguri?

Nemo


petru.atudorei

Matcile nu oua mai mult. Dar fiind doua matci intr-un stup cantitatea de oua depuse e dubla

bmdna

Din umilele mele cunostinte as spune ca in perioada de inceput de primavara dezvoltarea familiei de albine nu este limitata de numarul de oua depuse. Limitarea este impusa de capacitatea de hranire a albinelor (numar de larve ce le poate hrani familia) cat mai ales de capacitatea de a mentine temperatura necesara dezvoltarii puietului. Matca ar putea oua si mai mult, dar degeaba. In cazul expus, cu doua matci in acelasi stup, poate ca ai avea ceva mai multe oua depuse si larve in crestere, dar nu din cauza ca ai doua matci ci datorita faptului ca exista un perete comun, deci caldura se tine mai bine, creste capacitatea de "clocire". Treaba se schimba dupa ce vine caldura si se poate tine mai usor temperatura necesara in cuib.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Nemo

Normal ca doua matci oua mai mult caci sunt de fapt doi roi. Eu asa am iernat intrebarea era de ce a dau drumul la miros si apoi la albine....de ce sa le unesc?

bmdna

Cand citesc despre dat drumul la miros si apoi la albine ma duce cu gandul la stupul online. Nu am experienta cu lucrul cu doua matci dar, mi-e teama ca daca dai drumul la albina sa umble acum de la o familie la alta, este posibil sa se intample fenomene nedorite.
- Matcile sa fie stresate una de feromenii celeilalte.
- Matcile sa se intalneasca si sa se bata prin gratia haneman despartitoare.
- Albina dintr-o parte sa iti omoare matca din partea cealalta si in loc de stup cu doua matci sa te trezesti cu stup cu o singura matca. Eu nu stapanesc tehnica de lucru cu doua matci dar cred ca unirea se face prin caturi, albinele depun miere in caturi comune, astfel matcile sa fie cat mai departate una de alta. Deci unirea se face mai tarziu, spre momentul de inceput al culesului.

Daca ai stup Ursu, parerea mea e ca nu poti sa faci cu el decat ce face proful online. Daca ai doua matci in stup nu deschide gratia haneman pentru accesul albinei pentru ca vei ramane cu o matca din doua. Dupa parerea mea, ca sa-l folosesti ca stup cu doa matci ar trebui sa faci asa:
- Imparti stupul in doua cu diafragma care sa aiba un ochi plasa pe ambele parti, astfel incat daca s-ar intalni matcile pe plasa asta sa nu se rameasca.
- Fiecare matca are cuibul ei si trebuie sa-l dezvolti. Probabil ca vei avea cate 9 rame pentru fiecare (cam putin)
- Cand cele doua cuiburi sint pline, ai ajuns la 9 rame fiecare, din care sa fie cate 7 de puiet, poti sa pui gratia haneman deasupra apoi sa pui un cat, dar catul sa fie pe toata suprafata stupului. Astfel albinele vor adduce miere in catul comun si matcile vor supravietui amandoua.
- parerea mea e ca cele 9 rame pentru cuib sint cam putine si trebuie sa fii atent la roit.

Daca ai stupi verticali, este alta poveste. dar banuiesc ca nu ai si atunci nu mai expun ce se poate face.

Lucrul cu doua matci nu e simplu. Eu as sugera sa inveti bine sa stapanesti lucrul cu o singura matca, apoi o sa constati ca la multe intrebari vei gasi raspunsul singur. Sigur, poti sa te apuci si de lucrul cu doua matci direct, dar cred ca vei avea ceva de furca, plus ceva matci in minus.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

cornelioandanciu

Citat din: Ioan Olaru din Septembrie 03, 2013, 07:08:18 PM
Eu am gresit anul acesta tinand 3 matci intr-un stup deci nici 2 matci nui binevenit si explic de ce , folosesc stupul ursu am obtinut in primavara 3 roi in fiecare camara a stupului , in acest moment ideal ar fi fost sa pun fiecare roi in stupul său , astfel se intareau considerabil iar in iulie faceam o divizare in 3 a fiecarui roi astfel din 3 roi obtineam 9 roi deci dintr-o familie obtineam  9 roi in iulie cu matci tinere , avand in vedere ca la prima imultire am obtinut 6 roi , puteam avea 18 roi si langa acestea inca vreo 6 obtinute alterior din cele 2 famili care si ele ar fi fost impartite in 3 deci ar fi trebuit sa am la ora actuala vreo 24 de roi gata de iernare si totul plecand de la 2 familii , acum sper ca la anu voi proceda astfel si voi obtine un numar considerabil de roi , bineanteles sa trec cu bine de iarna.
Aici domnul Ioan Olaru a uitat un mic amanunt, fara care nu merge treaba.Rampa de lansare ! =))
Va salut.

cornelioandanciu

Citat din: cipik din Februarie 09, 2015, 02:26:38 PM
SI daca nu ai timp de extractie mai pui inca un cat si la-i facut de 4 corpuri, acum daca ai doua matci inseamna un turnulet ca la americani.
Pai cred ca de fapt chestia cu turnuletele pe langa subiectul cu lucrul cu doua regine  intr-un stup se invarte... De curiozitate o sa incerc sa fac si eu un experiment anul asta.
Va salut.

petru.atudorei

Eu testez 2matci. Si pot sa va zic asa .metoda e buna pentru zonele cu slabe melifer. Stupul trebuie privit ca o singura familie. Faptul ca ai 2.matci intr-un stup, iti garanteaza o dezvoltare rapida si putere de cules.

Albinelor li se permite sa circule liber doar in perioada cu cules, adica vara. Toamna cee doua matci se separa cu gratie fara ochi de miros. Urdinisurile nu trebuie sa fie pe aceeasi latura a stupului.

Stupul nu se preteaza pentru cei ce fac pastoral sinici pentru zonele in care exista cules timpuriu si constant.

In zona mea, la munte, il folosesc pentru a avea stupi puternici in scurtele perioade cand este cules.

bucovineanu

Nu stiu daca e chiar asa. Familii puternice in stationar se pot dezvolta si cu o singura regina. Daca se dezvolta familii foarte puternice folosind 2 regine si culesul lipseste sau e numai de intretinere, sigur vor intra in friguri. Cred ca asemenea familii s-ar preta mai bine in pastoral, daca se asigura culesuri succesive.

petru.atudorei

Nu te contrazic... dar eu nu fac pastoral..si in ultimii 2 ani nu am stors nimic de la stupii normali.. pentru ca perioada de cules a fost scurta si stupii slabi.. pe cand la un stup cu 2 matci am scos 15 kg de miere.

bmdna

Exista o tehnica de constituire a unei superfamilii pentru valorificarea culesului. In principiu, fie se dezvolta doua familii separate sau doua familii in acelasi stup, dar la momentul cand incepe culesul cele doua familii se unesc, una din matci se ia de acolo si ramane o superfamilie cu o singura matca. Faptul ca este un numar foarte mare de albine si un numar redus de larve de hranit, face ca acesta superfamilie sa adune cantitati impresionante de miere. Dar pentru asta trebuie cules, altfel... se duc prin pomi. Tehnica se gaseste in carti si functioneaza in special acolo unde ai un singur cules important.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!