Ajutor! miere una cu pamantul!

Creat de johnysibiu, Iulie 25, 2012, 12:20:20 AM

« precedentul - următorul »

johnysibiu

Dati-mi un sfat! La manipularea butoaielor de plastic, unul mi-a scapat pe jos.S-a spart si continutul s-a imprastiat pe pamant.Am adunat repede cu lopata tot ce se putea aduna .

S-a intamplat in miezul zilei, pe arsita asta, la cativa metri de stupina cu 40 de familii.Spaima de un posibil furtisag m-a facut sa lucrez ca un motoras.

C e pot face cu mierea amestecata cu pamant? O mai pot folosi la ceva ? In gospodarie? in boasca de prune? nu iese gustul de pamant?

stefan1

  Eu cred ca redata familiilor pentru stimulare fie in toamna fie in primavara. Cel putin cea care nu este prea amestecata cu pamant, poate fi redata albinelor sa o reproceseze.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kiwi Bee

Mierea trebuie redata la albine cit de mult posibil ca si completare de sfirsit de sezon. Eu folosesc pungi puse peste rame cind am ceva miere de dat la albine.

O alta metoda ar fi sa diluez mierea asta cu apa si sa faci un sirop. Astfel pamintul de depune(in 24 de ore) la fundul recipientului folosit de tine si tu te foloesti doar de sirop. Dacal faci sirop eu recomand sal folosesti foarte repede si sa nul ti pe caldurile astea de la voi.

Daca ai avut boli la albine anul acesta atunci nuti recomand sa dai mierea asta la albine ca nu faci altceva decit imprastii soprii bolii si la celelalte familii.

Miam adus aminte de un banc:
-merge pacientul al doctor si doctoul dupa consultatie ii recomanda sa meraga la bai de namol. Ii arata diferite brosuri la diferite statiuni balneo si ii spune pacientului ca namolul trebuie aplicat cit mai gros pe piele pe tot corpul. Pacientul surprins de simplicitatea tratamentului uimit il intreba pe doctor daca intreadevar namolul actioneaza asupra vaselor de singe imbunatatind astfel sistemul immunitar si ca el se va vindeca.
Doctorul calm si cu un mic zimbet ii raspunde: "Starea dumneavoastra de sanatate a nu se va schimba deloc dar va veti aclimatiza cu pamintul".

Florin_Dan

Numai sa nu contina ceva substante toxice din sol ( ingrasaninte, pesticide, insecticide ...)

Kov iulian

Eu sunt de parere ca nu trebuie sa riste cu acea miere, mai bine o face tuica .




Kiwi Bee

 
Citat din: Florin_Dan din Iulie 25, 2012, 10:13:00 AM
Numai sa nu contina ceva substante toxice din sol ( ingrasaninte, pesticide, insecticide ...)
^:)^

johnysibiu

Daca o bag in hranitoare o sa imi umple tot stupul cu tarana,oare este bine?

Obombo

O filtrezi si o pui deoparte ca sa o folosesti la toamna sau cand ai nevoie. Intre timp se mai si decanteaza.

johnysibiu


bucovineanu

Filtrarea e mai greu de facut. Mai bine sa fie lasata sa se decanteze si apoi sa fie data albinelor.

tassevasi

Citat din: johnysibiu din Iulie 30, 2012, 03:15:45 PM
Daca o bag in hranitoare o sa imi umple tot stupul cu tarana,oare este bine?

Eu cred ca daca o diluezi cu apa 1/1, apoi o lasi sa se decanteze  de namol  o sa ai  succes ,  incearca cu  o cantitate mica  un  1kg  si vezi rezultatul .
  Numai bine .

bucovineanu

Diluata cu apa va fermenta imediat, mai ales pe caldura asta.

puiu

Crezi ca merita albinele sa primeasca asa HRANA? Ne ofera asa de mult si ne comportam asa de neprietenos datorita nepriceperii sau din alte motive pe care cu greu le inteleg. :nono:

Obombo

Care sunt motivele pe care le intelegi greu? Faptul ca omul nu se indura sa arunce bunatate de miere? Crezi ca la albine li se apleaca de la niste pamant? Ai vazut albine care iau apa de la scurgerea de la grajd? Ce crezi ca fac cu apa aia, o pun ingrasaminte la flori?
Hai sa fim seriosi.

stefan1

Citat din: johnysibiu din Iulie 30, 2012, 03:15:45 PM
Daca o bag in hranitoare o sa imi umple tot stupul cu tarana,oare este bine?

  In nici un caz nu o sa-ti bage ţarâna in miere. Albinele vor trage totul in gusa si orice impuritate va fi eliminata. Pe fundul hranitorului vor ramane depuneri, pe care ,sigur, le elimini.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)