Stupi bezmeticiti

Creat de cristipep, Iunie 30, 2012, 07:02:07 PM

« precedentul - următorul »

RazvanTi

daca nu au nici matca si nici oua\larve din care sa-si traga botci de salvare, MAXIM 7zile.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

bucovineanu

Dupa 7-10 zile din momentul in care nu au nici un fel de puiet si bineinteles nu au nici regina.

cristipep

Maine le pun doua rame cu oua larve si puiet capacit sa vad ce se intampla in urmatoarea perioada.

madnes_marius

Eu la 2 roi nu vazusem matca,  puiet si oua nu aveau de nici o culoare. Le-am pus cate o rama cu oua,larve in diferite stadii de dezvoltare pe 22 iunie, dupa 8 zile pe 30 iunie am fost si i-am verificat, isi trasesera botci numai ca erau toate roase.
Atunci am vazut matcile la ambele familii, dar oua sau larve ioc. Inseamna ca aveau matca in momentul cand le-am pus rama de control numai ca nu o vazusem eu. Deci nu aveau cum sa isi faca matca de pe rama  care le-am dat-o cu larve in doar 8 zile.

Tind sa cred ca matcile alea nu s-au imberecheat, problema e ca au trecut 30 de zile de cand sunt facute roiurile.

Sper sa fac rost de 2 matci imperecheate si zilele astea mai fac o verificare si daca nici acum nu au oua sau larve, le omor matcile si o sa le dau matciimperecheate. Sper sa mi le accepte, daca nu ...... o sa plang 2 min dupa ele si o sa le fac vant

adriann

am patit sa apara oua si dupa 45 de zile din momentul in care am facut roiurile... io zic sa mai astepti 1-2 sapt. sa vezi daca se mai imperecheaza.....sau sa faci niste nuclee de imperechere cu matcile alea .. si sa dai la roiuri matci imperecheate.
Din momentul in care matca s-a imperecheat poate sa mai treaca pana la 1 sapt pana vezi oua.

cristipep

Lasale asa......ai grija sa ai destula albina sa incalzeasca botcile si puietul capacit daca trage botci ca altfel nu iese nimic am patit eu.

POSTASUL

in acest an chiar este o problema , sa spunem asa mai generala , ca multe fam de valbine se bezmeticesc !! si eu am o asemenea problema la una din fam !!! am vazut tanara matca neinperechiata , iar acum la control ; nici matca nici oua nimic , probabil sa pierdut la inperechere sau cine stie .......... !! ultima solutie e sa unific un roi
mai mic  cu familia aferenta ca sa nu se bezmeticeasca   :roll:   :roll:  :uimit:  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

marian sima

De ce nu ii dai o rama ouata,daca trage botci ai matca pierduta si unifici cu roiul ,daca nu trage botci matca e in regula ,nu stiu de ce dar anul acesta matcile s-au imperecheat la o perioada mai mare de la iesirea din botca.

cristipep

La sfarsitul lui mai am facut roii , de atunci nu au avut botca mai mult ca sigur sa trantorit acum trebuie sa-i scot din bezmeticeala si le dau o rama doua ouate.Daca nu merge Dumnezeu cu mila.

cristipep

Deci dragilor am reusit sa fac din albine bezmetice albine sanatoase si normale....tin sa va anunt ca au tras botci deja ma astept sa iasa matca, asa ca domnilor daca vrei intradevar sa faci apicultura faci si din albine bezmetice ..................albine normale.NUMAI SA VREI

bucovineanu

Sa nu zici hop, pana nu vezi ca viitoarea regina depune oua.  :nono:

cristipep

Deci odata ce au tras botci.......oare ce inseamna asta ? Ca nu mai este bezmetic ca despre asta vorbim , daca matca va depune sau nu oua nu are legatura cu bezmeticirea lor.Si culmea ca nu au tras una sau doaua botci ci 6  , m-am crucit cand am vazut ,deci concluzia mea este ca se poate rezolva si familia bezmetica fara ai pune tu matca sau botci de la alt stup.

stefan1

  Asculta ce spune Bucovineanu! Inca nu s-a rezolvat problema. Familiile bezmetice sunt inprevizibile. S-ar putea sa permita sa iasa din acele botce matci tinere, dar e posibil ca inainte de eclozare botcele sa fie roase si imediat sa isi traga alte botce, daca are din ce. Un alt 'hop' este cand noua regina iese la imperechere. De multe ori reginele nu reusesc in astfel de familii,'ajutate' probabil de reginele false din stup. Se poate totusi ca totul sa reuseasca, matca sa se fecundeze si sa inceapa sa ponteze. Si asa mai este o perioada destul de lunga in care regina buna oua la concurenta cu albinele ouatoare si deci o parte din energia familiei se iroseste in cresterea de trantori.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Adrian Roman

Cat se poate de exact, ce spune Stefan 1 si Bucovineanu.

Am surprins intamplator intoarcerea reginei de la zborul de fecundare ( era marcata ). De la momentul introducerii a stat 4 zile in nucleul ce era deja " obosit " dupa trei regine fecundate si vandute. Eram cu nucleul deschis, voiam sa vad daca s-a fecundat matca. Nu stiu de ce , dar matca  a aterizat pe o rama, nu la urdinis ! In cateva secunde era in ghem, abia am reusit s-o scot dintre albine cu tubul de marcat. Am introdus-o sub capac de protectie si am eliberat-o dupa doua zile. E bine merci, dar am avut emotii...  eclozase dintro botca de schimbare linistita, in bigudiu, in rama cu bigudiuri din finisor.

cristipep

Tin sa precizez ca nu mai am in stup regine inchipuite adica albine outoare , ceea ce spuneti voi este adevarat si va dau exemplu, am pus la un moment dat o rama cu oua,larve si puiet capacit si binenteles o botca ,imediat au ros toata botca dar la o zi doua au tras ele singure dintr-o alta rama pusa la fel ca prima dar fara botca.