Conditii pentru autorizare DSV

Creat de cristifader, Februarie 25, 2012, 11:39:04 PM

« precedentul - următorul »

cristifader

Stimati colegi apicultori,

am hotarat sa deschid acest subiect, intrucat nu l-am regasit pe alteundeva in forum. Se poate sa gresesc si sa fi fost partial abordat, daca e asa , voi ruga moderatorii sau colegii sa imi atraga atentia si voi incerca sa corectez.

Ce doresc sa intreb si sa dezbatem?

Intrucat sunt multi care isi comercializeaza mierea si la piata/direct, si sunt care au ori isi vor face cel putin PFA, cred ca e de actualitate intrebarea:

CE CONDITII SPECIFICE TREBUIESC INDEPLINITE SA TE AUTORIZEZI SANITAR - VETERINAR?

Aici, citind legislatia, citisem ca trebuie sa ii ai stupii inregistrati la primarie si la medicul veterinar, sa ai caietul de stupina completat la zi si vizat. Ar mai fi desigur de completat la aceste conditi... si v-as ruga sa o faceti si Dumneavoastra!
In mod particular m-ar interesa daca la DSV exista un standard de autorizare a unui punct de lucru apicol. Adica, daca ti se impune tie ca apicultor (la adresa pe care ai exploatatia) sa ai o camera de extractie, o camera de pastrare produse, (si alte conditii daca e cazul) si ce caracteristici trebuie acestea sa indeplineasca? (sa aibe apa curenta, curent electric, faianta pe pereti,? etc?).

M-as bucura daca am putea pune in acest subiect dezvoltat experienta celor care au trecut prin asta, si intrebarile celor care vor (trebuie) sa treaca prin aceasta autorizare.

va multumesc!

Cristi   :bzz:

cristifader

pe o parte a subiectului asta s-a mai discutat, raspuns relevant pe tema inregistrarii la DSV s-a dat, putand fi gasit aici: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=4813.msg100564#msg100564

Eu ma refeream in mod special la normativul/conditiile de indeplinit pentru camera de extractie si camera de depozitare produse apicole.

multumesc,
Cristi

dorindafi

sunt colegi care au asha cevashi nu zic ca e rau
eu teoretic am dar practic nu pt faptul ca :
atunci cand medicul veterinar a venit sa vada camera i-am spus ca momentan o am in pastoral
CODUL  e   LEGEA
         0763650092