identificare arbore

Creat de livulik, Iunie 13, 2012, 08:45:45 PM

« precedentul - următorul »

livulik

Poate cineva sa ma ajute cu identificarea acestui arbore?
este inflorit chiar in perioada aceasta (in Bucuresti), nu stiu cat de "melifer" este dar am vazut ca este destul de vizitat de albine si nu numai!

Multumesc!

clucian

Detalii ce cred ca va intereseaza pentru koelreuteria paniculata (clocotis )  perioada de inflorire iunie --- august,  ofera nectar 0,5 - 1 mg / floare, productia la ha ar fi zic cartile intre 100 - 200 Kg.

Vezi aici:
http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=4109.0

livulik

multumesc pentru ajutor!
il am chiar in fata blocului, voi incerca sa-l duc si in zona stupinei!

livulik

si, ca sa profit putin de promptitudinea Dvs., va rog sa ma ajutati si cu acest arbore!
stiu ca nu sunt prea clare pozele, ca si amanunte va pot spune ca are frunzele mari, de forma unei inimi stilizate (nu stiu termenii stiintifici) si face semintele in niste "teci", initial verzi, de forma unor ace/sulite de 20-30cm; infloreste pe la inceputul lunii iunie iar florile sunt albe si grupate oarecum ca cele de castan!

happy

Pozele sunt intradevar neclare.Dupa descriere ar fi catalpa dar pozele arata ca florile sunt grupate mai bine in buchet,ar putea fi chitalpa. :smile:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

uve

Daca tot suntem la capitolul descifrari arboricole ,ce este in poze o fi evodia ?
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

uve

e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

adriann

Citat din: uve din Iunie 13, 2012, 11:23:42 PM
alta
otetar sau otetar galben, nu se vad bine pozele

daca vrei sa il mutiplici cauta puieti pe langa el..., din seminte rasare mai greu

adriann

Citat din: livulik din Iunie 13, 2012, 09:49:36 PM
si, ca sa profit putin de promptitudinea Dvs., va rog sa ma ajutati si cu acest arbore!


categoric catalpa

clucian

@livulik  ce ai pus in pozele acelea neclare din descriere este catalpa produce 50 kg/ha, sunt deacord cu ce a spus happy si adriann.   
Parerea mea e sa nu te chinui cu catalpa, mai degraba cu  acest arbore "koelreuteria paniculata (clocotis )" prezentat de tine in primul post.

@uve NU e evodia clar,  ce e in poze este un otetar galben ( sau cum zic unii pe la tara nuc salbatic inpropiu ) am prin curte deastia o gramada si nu stiu cun sa scap de ei. Atentie e specie invaziva.