De unde cumpar matci de calitate?

Creat de LegoBoy, Mai 28, 2013, 11:04:15 PM

« precedentul - următorul »

dodo79

Citat din: cipriene din Martie 09, 2014, 08:04:34 PM
faza asta cu achizitia de matci este o mare loterie.
eu anul trecut m-am fript rau de tot. atentie.
si sa-ti dau un pont: NU TE INCREDE IN NIMENI!!!
aici pot spune un lucru.sunt persoane care iti vand cu cea mai buna intentie si se poate ca matca sa fie slaba.asta nu inseamna ca acel om nu e de incredere.cum t-ie norocul.

mmacreanu

acum 2 ani am inceput experienta cu albinele, vara trecuta am cumparat matci de la persoane ladate, o sa le vad in acest sezon. anul acesta vreau sa mai fac 10 nuclee tot cu matci cumparate si ma gandesc. nu trebuie sa am in stupina aceeasi rasa de albina daca voi dori sa-mi produc pe viitor singur matcile? cum se vor alege matcile imperecheate cu trantori din alte rase?
NU VREAU SA DEVIN DEPENDENT DE PRODUCATORII DE MATCI
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

mihai.vr

Pai daca ai matci buckfast... atunci cam esti dependent de producatorii de matci. Daca ai matci romanesti, poti sa iti faci si tu matci prin tranzvazare.

ionel07196555

Citat din: mihai.vr din Martie 20, 2014, 09:14:37 AM
Pai daca ai matci buckfast... atunci cam esti dependent de producatorii de matci. Daca ai matci romanesti, poti sa iti faci si tu matci prin tranzvazare.
Sinteti sigur de ce ati afirmat.
Pe ce va bazati
Va intreb poate din curiozitate

mihai.vr

Pai ca sa obtii matci buckfast trebuie sa ai doar matci buckfast in stupina ta (pentru ca sa fie trantori buckfast) si in plus trebuie si familiile de albine de pe o raza de 3-5 km sa fie tot buckfast. Daca aceste doua cerinte nu sunt indeplinite sunt foarte mari sansele ca sa ti se imperechieze matca cu un trantor care nu e buckfast si atunci iese un hibrid. Acest hibrid pe langa ca isi poate pierde din calitatile dorite, poate fi chiar periculos pentru ecosistem (vezi albina africanizata).

O alta metoda e cu un laborator din acela de imperechiere artificiala, in care tu iei matca neimperechiata si trantorul care ti se pare mai "viril" :) si atunci sigur faci matca imperechiata buckfast. Dar un astfel de laborator are un pret cam piperat si parerea celor cu experienta e ca nu isi merita investitia pentru o apicultura de amator/stupina medie ca dimensiuni (doar pentru cele de performanta).

Atunci ca sa nu depinzi de producatorii de matci, iti iei de la inceput matci autohtone bune si ulterior le inmultesti pe acestea. In timp, facand o ameliorare continua a familiilor (vei transvaza doar din cele "performante") vei avea matci foarte bune si facute de tine cu costuri mai mici.

dodo79

Citat din: mihai.vr din Martie 21, 2014, 05:14:16 PM

O alta metoda e cu un laborator din acela de imperechiere artificiala, in care tu iei matca neimperechiata si trantorul care ti se pare mai "viril" :) si atunci sigur faci matca imperechiata buckfast. Dar un astfel de laborator are un pret cam piperat si parerea celor cu experienta e ca nu isi merita investitia pentru o apicultura de amator/stupina medie ca dimensiuni (doar pentru cele de performanta).


matca se imperecheaza cu mai multi trantori in zbor.dureaza un minut si ceva.nefericit este ultimul care ramane si fara"scula" si moare.pacat ca nu am filmuletul sa il postez

ionel07196555

Citat din: mihai.vr din Martie 21, 2014, 05:14:16 PM
Pai ca sa obtii matci buckfast trebuie sa ai doar matci buckfast in stupina ta (pentru ca sa fie trantori buckfast) si in plus trebuie si familiile de albine de pe o raza de 3-5 km sa fie tot buckfast. Daca aceste doua cerinte nu sunt indeplinite sunt foarte mari sansele ca sa ti se imperechieze matca cu un trantor care nu e buckfast si atunci iese un hibrid. Acest hibrid pe langa ca isi poate pierde din calitatile dorite, poate fi chiar periculos pentru ecosistem (vezi albina africanizata).

O alta metoda e cu un laborator din acela de imperechiere artificiala, in care tu iei matca neimperechiata si trantorul care ti se pare mai "viril" :) si atunci sigur faci matca imperechiata buckfast. Dar un astfel de laborator are un pret cam piperat si parerea celor cu experienta e ca nu isi merita investitia pentru o apicultura de amator/stupina medie ca dimensiuni (doar pentru cele de performanta).

Atunci ca sa nu depinzi de producatorii de matci, iti iei de la inceput matci autohtone bune si ulterior le inmultesti pe acestea. In timp, facand o ameliorare continua a familiilor (vei transvaza doar din cele "performante") vei avea matci foarte bune si facute de tine cu costuri mai mici.
Expunerea de mai sus e logica pura .... ceva practic ??????????
Din putina Experienta cu Bk am ceva postat pe pagina mea
Nu pot zice prea multe ia foc uni colegi si tot acolo e o J P G sa vezi cum fara sa deranjezi cu ceva ce zice un FORUMIST.
Si totus pot sa zic ca ce am cumparat din DK nu sint multumit deloc de ele
danezu are susa buna dar ce am primit sia cam batut p..... de mine
ce am tras din ele ma uimit si pe mine si pe prieteni mei care au facut transvazarea
Tin sa precizez ca  NU  vind material biologic.

petru.atudorei



dragutul_ionel

si eu as dori sa cumpar matci ..de unde cand si la ce pret ..eu sunt in bucuresti

MOTANUL

#25
Vad ca toata lumea a evitat sa dea un raspuns. Din ce am studiat eu pana acum pretul unei matci ar fi in mod obisnuit undeva intre 45-70 de lei (putand ajunge la sub 20 de lei daca comanzi de exemplu 200 de bucati  dar si la 500 lei daca doresti o matca de rasa inseminata artificial)

Eu pana acum nu am comandat ca nu am gasit nicio informatie-recomandare din partea unui apicultor cu experienta.
Pentru Bucuresti eu as fi incercat la institut - doar Apis Mellifera Carpatica(ar trebui sa fie o sursa cat de cat de incredere + le gasesti chiar in Bucuresti).
http://www.icdapicultura.ro/apicultura/material_biologic.html

Alta sursa gasita pe net (tot neverificata personal - si nici nu am gasit vreo recomandare); Aici poti cumpara si matci mai exotice (nebastinase ca sa le zic asa).
http://matcialbine.ro/magazin/

Una peste alta eu saptamana viitoare trebuie sa cumpar neaparat cel putin 1 matca (sper sa primesc vreo informatie pana atunci).

Am citit ca toata lumea recomanda obtinerea matcilor din stupina proprie - din punctul meu de vedere tot inmultind matcile recordiste din stupina ta risti la un moment dat sa obtii consangvinizarea albinelor (imperecherea unor albine inrudite). Plus ca sunt curios sa vad cum se comporta. Am o familie foarte linistita / blanda / molcoma - face tot incet si bine; Am o familie agresiva, roitoare (dar foarte harnica - strange repede miere, se inmulteste repede - dar e o bataie de cap, etc). Nu mi-as dori sa aiba toate familiile acelasi caracter.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

mosunick

#26
Citat din: ionel07196555 din Martie 22, 2014, 08:34:38 PM
Citat din: mihai.vr din Martie 21, 2014, 05:14:16 PM
Pai ca sa obtii matci buckfast trebuie sa ai doar matci buckfast in stupina ta (pentru ca sa fie trantori buckfast) si in plus trebuie si familiile de albine de pe o raza de 3-5 km sa fie tot buckfast. Daca aceste doua cerinte nu sunt indeplinite sunt foarte mari sansele ca sa ti se imperechieze matca cu un trantor care nu e buckfast si atunci iese un hibrid. Acest hibrid pe langa ca isi poate pierde din calitatile dorite, poate fi chiar periculos pentru ecosistem (vezi albina africanizata).

O alta metoda e cu un laborator din acela de imperechiere artificiala, in care tu iei matca neimperechiata si trantorul care ti se pare mai "viril" :) si atunci sigur faci matca imperechiata buckfast. Dar un astfel de laborator are un pret cam piperat si parerea celor cu experienta e ca nu isi merita investitia pentru o apicultura de amator/stupina medie ca dimensiuni (doar pentru cele de performanta).

Atunci ca sa nu depinzi de producatorii de matci, iti iei de la inceput matci autohtone bune si ulterior le inmultesti pe acestea. In timp, facand o ameliorare continua a familiilor (vei transvaza doar din cele "performante") vei avea matci foarte bune si facute de tine cu costuri mai mici.
Expunerea de mai sus e logica pura .... ceva practic ??????????
Din putina Experienta cu Bk am ceva postat pe pagina mea
Nu pot zice prea multe ia foc uni colegi si tot acolo e o J P G sa vezi cum fara sa deranjezi cu ceva ce zice un FORUMIST.
Si totus pot sa zic ca ce am cumparat din DK nu sint multumit deloc de ele
danezu are susa buna dar ce am primit sia cam batut p..... de mine
ce am tras din ele ma uimit si pe mine si pe prieteni mei care au facut transvazarea
Tin sa precizez ca  NU  vind material biologic.

Cel putin la harnicie si blandete nu exista comparatie intre Bk si Carpatina. La Bk am lucrat pentru prima data fara fum si fara masca si asta in lipsa de cules... Stiu ca ce e al nostru e al nostru, dar trebuie sa acceptam adevarul ca sunt si maci mai bune decat Carpatina, si chiar daca sunt F4 sau F5. CU imperecheatul nu cred ca e asa o mare problema, ca doar se poate gasi un areal unde nu sunt alte albine unde sa duci nucleele si un stup cu multi trantori din aceeasi rasa... Desigur ca nimeni nu o sa iti garanteze 100% imperecherea cu ce vrei tu, dar sansele sunt mari sa obtii ce vrei.
Cum ar zice cineva.. parerea mea.. hac...
Sanatate!

Daca tot vrei un sfat de unde sa iti cumperi, eu iti dau nu un sfat, ci dar o insiruire logica: Daca Orban Stefan care ii binecunoscut pe forum si apicultor cu state vechi cumpara de la Bucovineanu matci, inseamna ca amandoi stiu ce fac.
Pe de alta parte, daca vrei o sursa sigura de matci imperecheate artificial, cauta site-ul Apicultura si vei da acolo de un om cu multa experienta si care e capabil sa iti dea asa ceva si care si-a facut stagiile prin SUA.
Sper sa iti gasesti ce cauti!

"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

MOTANUL

Prin situ-ul apicultura intelegi site-ul icdapicultura.ro? (Adica site-ul oficial al Institutului?).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

petru.atudorei

Cele mai bune matci sunt cele facute de tine.

oroles

Am vazut anunt la Apicris Bacau cu matci de vanzare - pret 55 lei. Au magazine si alte orase. Spuneau ca numai prin comanda. Spre marea mea bucurie s-au deschis in oras doua magazine care fac concurenta celor de la Apicola. Am vazut ca imediat ce s-au deschis aceste magazine au scazut si preturile.

Subscriu la ce a zis Petru inaintea mea. Problema  e ca anul asta a mers tare greu cu cresterea matcilor si imperecherea lor.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani