Insamntarea artificiala a matcilor

Creat de beekeeper to be, Aprilie 16, 2011, 10:41:11 PM

« precedentul - următorul »

johnysibiu

De ce nu spuneti lucruri pe nume? La noi nu este nimeni interesat de regine "atent" selectionate, nici la nivel superior nici la nivel de hoby-sti.
Dupa cum ne demonstreaza si ultimele evenimente din patrie "Sfanta Intamplare" rezolva totul.

Cum poti avea regine "atent" selectionate cand tu nu poti controla materialul genetic mascul ? Chiar trebuie sa apara o belea ca albina africanizata sau alta dracovenie pentru ca cineva sa ia o initiativa?

beekeeper to be

Citat din: johnysibiu din Februarie 18, 2012, 03:53:06 PM
De ce nu spuneti lucruri pe nume? La noi nu este nimeni interesat de regine "atent" selectionate, nici la nivel superior nici la nivel de hoby-sti.
Dupa cum ne demonstreaza si ultimele evenimente din patrie "Sfanta Intamplare" rezolva totul.

Cum poti avea regine "atent" selectionate cand tu nu poti controla materialul genetic mascul ? Chiar trebuie sa apara o belea ca albina africanizata sau alta dracovenie pentru ca cineva sa ia o initiativa?
Bine v-am regasit, in primul rand nu trebuie sa fii mare om de stiinta ca sa faci selectie, uitati-va la sloveni ce au reusit sa faca cu rasa carnica, apicultori de rand. Pur si simplu elimini familiile care prezinta caractere pe care nu le dorim in stupina, simplu.Acest principiu nu se aplica numai la albine...Odata ce elimini regina care nu corespunde caracterelor urmarite se rezolva si problema selectiei trantorilor.Problema albinei africanizate a fost o lectie invatata, nu e de mirare ca multe tari au interzis importul de rase straine care nu numai polueaza rasele autohtone dar poarta si tot neamul de paraziti si boli.
Tind sa cred ca dupa '89 apicultura romaneasca a fost lasata de izbleiste fara un interes din partea institutiilor statului iar in ultimii ani sa realizat o explozie in aceasta ramura a agriculturii datorita fondurilor europene, ce o sa fie dupa ce tot acest carnaval o se termine?Timpul va cerne si va decide....

johnysibiu

Sau poate te inseli....

Cineva care face doctoratul pe la Bruxelles, Oxford sau altundeva aiurea sta cu "urechile" ciulite si va umfla potul. Noi o sa aflam ca am fost victima unui experiment nevinovat.

kamy

domnilor nu aruncati cu ciocolata chiar sant oameni care au facut fac si vor face cercetare cum pot,dar partea proasta ca nu prea au vreme de forumuri,as da de exemplu cu respectul cuvenit usamv cluj ,domnul MARGHITAS,care va spun io ca-i toba de cercetare si de o modestie care o doresc tuturor forumistilor,dl ing.MAN,DIRECTORUL APICOLA CLUJ,care a avut rabdarea sa piarda cu noi 1/2 zi si sa ne dea mura-n gura,oameni deosebiti care au facut inseminari si chiar am propus sa faca niscai cursuri cu cei interesati pe bani binenteles,ca pe lumea asta mai devreme sau mai tarziu totul se plateste.n-am mai fost de muuult pe la institut de prin 98,dar va spun ca si acolo am intalnit oameni deosebiti care acorda tot sprijinul celor interesati.si sa inchei cu o poveste;
intr-un sat pe o margine de drum un bunic cu nepotul langa el,vine un calator si-ntreaba auzi mosule ce fel de oameni locuiesc in satul acesta,mosul ii raspunde cu o intrebare:-dar acolo de unde vii ce fel de oameni erau?oameni rautaciosi invidiosi certareti oameni cu care sa ai de-a face mai rar sau niciodata.-la fel sant si la noi,a raspuns batranul.peste putin timp vine un alt calator si pune aceeasi intrebare,primeste raspuns aceeasi intrebare la care raspunde-oameni de treaba harnici sufletisti,cinstiti.asa sant si aici la noi.
aveti grija ce cautati la ceilalti,pt ca cine si ce cauta gaseste si vorba lui cendler ,,cum esti tu -i vezi pe altii.
o zi buna tuturor!

beekeeper to be

Ar fi o idee superba daca cineva cu experienta in domeniul insamantarii artificiale al matcilor ar organiza cursuri, sunt sigur ca s-ar gasi doritori sa participe la aceste cursuri, mai ales in randul crescatorilor de matci.Din pacate nimeni cu cunostinte practice in domeniu inseminarii artificiale nu a initiat o discutie care sa ne spuna putin din experienta sa proprie in acest domeniu. Avem nevoie de acesti oameni sa ne transmita cunostintele lor mai departe...

johnysibiu

Pana la urma chiar nu mi se pare foarte complicata chestia: o butelie de Co2, un corp de pix, o lupa de masa foarte puternica si doi oameni dibaci.Problema este unde gasim linii pure, pentru ca asta este scopul inseminarii artificiale, adica obtinerea materialului genetic cu origine controlata.

tassevasi

Citat din: johnysibiu din Martie 08, 2012, 11:02:52 PM
Pana la urma chiar nu mi se pare foarte complicata chestia: o butelie de Co2, un corp de pix, o lupa de masa foarte puternica si doi oameni dibaci.Problema este unde gasim linii pure, pentru ca asta este scopul inseminarii artificiale, adica obtinerea materialului genetic cu origine controlata.


  Poate intereseaza pe cineva citeva probleme spuse aici in aceasta carte  si puteti dezbate  pe subiect .
  Era bine daca o aveam in PDF

pharaonu75

#37
Citat din: tassevasi din Martie 08, 2012, 11:24:52 PM
  Poate intereseaza pe cineva citeva probleme spuse aici in aceasta carte  si puteti dezbate  pe subiect .
  Era bine daca o aveam in PDF

Uite-o aici
Albinele si cresterea lor - J.Louveaux
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

kamy

no problem deschideti un topic pentru inscrieri discutam cu dl MAN,STABILIM COSTURILE SI-I DAM BICE!
sau s-o facem doar cu vorba?

apivasmob

Citat din: orbanstefan64 din August 21, 2011, 09:17:58 PM
de ce va incurca calea  naturala  ????? aveti stupi prea multi? nu va ajunge timpul? ???sinte ti comozi ?sau ??????
Dar la vremea asta te-ai gandit ca va poate fi?
Sanatate tuturor apicultorilor

scfpfa

Citat din: beekeeper to be din Aprilie 17, 2011, 12:18:47 AM
Va multumesc pentru primirea calduroasa dle. orbanstefan64.
In alte tari insamantarea artificiala prezinta un rol foarte important in munca de selectie/ameliorare si chiar crearea de hibirizi rezistenti la anumite boli si chiar daunatori. In tara noastra e aproape inexistenta aceasta ocupatie(din ce am cautat pe Google). Unul din motive si cel mai important ar fi pretul, care descurajeaza din start achizitia unui aparat de inseminat care la ora actuala e in jur la 1200 € fara microscop si butelia de CO2 pentru anestezie.

CREARE DE HBRIZI?????Interesant?
albine

scfpfa

Citat din: beekeeper to be din Aprilie 17, 2011, 02:41:01 PM
Laborator special pentru inseminat matci nu reprezinta o necesitate doar o camera, rulota daca e loc chiar si in masina. Important e aparatul  sa fie in dezinfectat dupa fiecare folosire in special elementele care vin in contact cu matca - cu spirt medicinal partea din fier si apa cu detergent de vase elementele din sticla si plastic , orice abatere de la aceasta regula ar putea duce la moartea matcii.
Despre aprobari nu stiu daca legislatia romana acopera asa ceva, cat despre mobilier si angajati, sunt stupari care intretin o intreaga stupina si fac si insamantare artificiala acasa direct pe masa de la bucatarie sau in orice loc disponibil, chiar si in stupina.
Primul pas ar fi sa invatam despre procesul de inseminare din cursuri, carti, filme  si chiar forum-uri, cu aceasta ocazie aflam mai multe ce implica aceasta activitate.   

Nu am nimic cu Dumneavoastra,dar ce treaba are detergentul de vase????cu aceasta activitate,am uitat sa precizez ca sunt neaosi, in aceasta activitate. ^:)^
albine

scfpfa

Citat din: Kiwi Bee din Septembrie 20, 2011, 03:19:12 PM
Citat din: orbanstefan64 din August 21, 2011, 09:17:58 PM
de ce va incurca calea  naturala  ????? aveti stupi prea multi? nu va ajunge timpul? ???sinte ti comozi ?sau ??????

Eu gasesc 2 raspunsuri:
1.-exista clientela la regine de rasa si este cam greu sa garantezi ca regina nu se imperecheaza cu alta rasa straina.

De exemplu aici in NZ este o singura persoana care produce regine Carniola prin inseminare artificiala.El cumpara sperma de trintori din Ungaria(asa stiu) si garanteaza puritatea rasei facindusi reclama cu calitatile albinelor carniole cunoscute peste tot in lume.O data am introdus 10 matci in 10 stupi cumparate de la el din care 5 au disparut dupa citeva saptamini.Probabil ca lea inseminat cu sperma de porumbel si acele regine sau intors la el in stupina.

Un alt exemplu tot aici in NZ se lucreaza de mai multi ani la obtinerea unei albine cu un grad de curatenie ridicat pt a combate varroa fara nici un fel de tratament.Cu toate ca se lucreaza izolat, pe o insula unde trintorii nu pot zbura din cauza distantei, se foloseste si inseminarea artificiala in paralel cu imperecherea traditionala.

2.-daca angajezi o studenta de liceu pe timpul vacantei de vara ca sati lucreze in "laborator" ai scapat ieftin fara sa lucrezi prea mult.

De retinut pt cei entuziasti la inceput de drum: - nu este suficient sa inseminezi o regina!!!!!
Cei care procedeaza corect introduc matca inseminata intrun stup pt a se convinge daca regina oua compact si sanatos.Garantat ca exista si "inseminatori cu experienta" care cred ca ei nu dau gres si nu mai testeaza regina intrun stup ci o livreaza la cumparator............... apoi cine stie.

CORECT. :welcome:
albine

scfpfa

Citat din: johnysibiu din Februarie 18, 2012, 03:53:06 PM
De ce nu spuneti lucruri pe nume? La noi nu este nimeni interesat de regine "atent" selectionate, nici la nivel superior nici la nivel de hoby-sti.
Dupa cum ne demonstreaza si ultimele evenimente din patrie "Sfanta Intamplare" rezolva totul.

Cum poti avea regine "atent" selectionate cand tu nu poti controla materialul genetic mascul ? Chiar trebuie sa apara o belea ca albina africanizata sau alta dracovenie pentru ca cineva sa ia o initiativa?

Au mai abordat si altii acest subiect."Atent selectionate" :D
albine

scfpfa

Citat din: beekeeper to be din Martie 04, 2012, 11:05:49 PM
Citat din: johnysibiu din Februarie 18, 2012, 03:53:06 PM
De ce nu spuneti lucruri pe nume? La noi nu este nimeni interesat de regine "atent" selectionate, nici la nivel superior nici la nivel de hoby-sti.
Dupa cum ne demonstreaza si ultimele evenimente din patrie "Sfanta Intamplare" rezolva totul.

Cum poti avea regine "atent" selectionate cand tu nu poti controla materialul genetic mascul ? Chiar trebuie sa apara o belea ca albina africanizata sau alta dracovenie pentru ca cineva sa ia o initiativa?
Bine v-am regasit, in primul rand nu trebuie sa fii mare om de stiinta ca sa faci selectie, uitati-va la sloveni ce au reusit sa faca cu rasa carnica, apicultori de rand. Pur si simplu elimini familiile care prezinta caractere pe care nu le dorim in stupina, simplu.Acest principiu nu se aplica numai la albine...Odata ce elimini regina care nu corespunde caracterelor urmarite se rezolva si problema selectiei trantorilor.Problema albinei africanizate a fost o lectie invatata, nu e de mirare ca multe tari au interzis importul de rase straine care nu numai polueaza rasele autohtone dar poarta si tot neamul de paraziti si boli.
Tind sa cred ca dupa '89 apicultura romaneasca a fost lasata de izbleiste fara un interes din partea institutiilor statului iar in ultimii ani sa realizat o explozie in aceasta ramura a agriculturii datorita fondurilor europene, ce o sa fie dupa ce tot acest carnaval o se termine?Timpul va cerne si va decide....

Mentin pozitia initiala,nu am nimic,cu dumneavoastra.De unde concluzia?CELOR AFIRMATE? :hi:
albine