Distributia mea GNU/Linux

Creat de romikele, Mai 09, 2011, 03:04:04 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Citat din: Kov iulian din Decembrie 23, 2013, 06:14:36 PM
Nu am zis ca ar fi rau Zorin.
E bun atunci cand nu vrei sa instalezi ceva repede pe pc sa il folosesti imediat fara sa il bibilesti prea mult.
E bun pentru icepatori.
Dar daca vrei mai multe de la un linux nu prea se potriveste.

Mi-e ciuda ca la calculatorul meu nu mi se potriveste Ubuntu 12.04.
Astept urmatorul LTS (14.04).

@tassevasi cred ca nu a inteles nimic din ce am scris. :P
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kov iulian

Se pare ca mai avem ceva in comun cu  Mark R. Shuttleworth  :) :) :) :) :)  :rotfl: :rotfl:

Ascultati va rog confesiunea acestuia de la secunda 40

OSCON 2013: Mark R. Shuttleworth, "Redefining Whats Possible"

Kov iulian

Citat din: Kov iulian din Ianuarie 13, 2014, 01:55:32 PM
Se pare ca mai avem ceva in comun cu  Mark R. Shuttleworth  :) :) :) :) :)  :rotfl: :rotfl:
Ascultati va rog confesiunea acestuia de la secunda 40

A recunoscut public ca una din pasiunile sale este apicultura  :D :D :D :rotfl: :rotfl:

oroles

Citat din: Kov iulian din Ianuarie 13, 2014, 04:33:02 PM
Citat din: Kov iulian din Ianuarie 13, 2014, 01:55:32 PM
Se pare ca mai avem ceva in comun cu  Mark R. Shuttleworth  :) :) :) :) :)  :rotfl: :rotfl:
Ascultati va rog confesiunea acestuia de la secunda 40

A recunoscut public ca una din pasiunile sale este apicultura  :D :D :D :rotfl: :rotfl:
Astept o varianta de Beebuntu
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Stefan Madalin

ubuntu este sigur si destul de rapid, pentru ca nu este folosit decat  foarte putin . De ce sa faci un virus pentru ubuntu , daca nu este folosit ??? Oamenii obisnuiti nu vor folosi acest sistem, pentru ca le e greu si nu au acces direct la ceea ce vor sa faca , asa cum au fost obisnuiti de win . Nu cred intr-un sistem de operare sigur . Tot ce este dezvoltat de om este coruptibil .

romikele

Citat din: Stefan Madalin din Mai 04, 2014, 07:22:19 PM
... nu au acces direct la ceea ce vor sa faca , asa cum au fost obisnuiti de win...
Care este "accesul direct" la win? ...asa, de curiozitate!  :wink2:

Orice distributie de GNU/Linux ofera acces direct la absolut tot... dar comoditatea instalata din usurinta cu care se pirateaza windowsul duce la atrofierea cerebelului  :zzz:
Daca in loc de Ubuntu i s-ar spune windows 14, toata lumea s-ar descurca de minune cu acest sistem de operare. Totul e la nivelul psihicului... testat pe o marja semnificativa de home-useri!

Stefan Madalin

primu calc il aveam inainte de win95 , era frumos , era Dos , era un IBM cu tastarura care ajungea la usa, cu 16 mb facuti din 4 sloturi . Trebui sa vezi atrofierea ca si in apicultura . Sunt curios acum cu NOKIA .

Stefan Madalin


romikele

Atat windowsul cat si linuxul au evoluat in timp.

Parca ieri instalam windows de pe 14 diskete  :D
Trebuia sa nu incurci ordinea, altfel o luai de la capat.

Si la linux, cata bataie de cap ne dadea consola! Dar asa am invatat, si acum folosirea consolei e o joaca.
O comanda in terminal e mult mai rapida si mai eficienta ca una cu clika-clika.

Bondarescu

Dar HC-uri ați avut?

Îl puneam să încarce de pe casetofon Dizzy, stăteam cu sufletul la gură până termina, din 3 încercări la 2 dădea eroare.

Pe 3.11 parca era fără interfață, aveai un explorer numit Norton Commander.
"Mințile luminate discută idei; mințile mediocre discută evenimente; mințile mici discută oamenii."

oroles

In ultimul timp am testat mai multe sisteme de operare bazate pe Linux. Dezamagit de Ubuntu 14.04, care a facut abatere de la ideea de LTS, fiind mai degraba un proiect bazat pe un sistem instabil, cu mari probleme in ceea ce inseamna operativitatea si utilitatea, am decis sa testez Fedora 20. Parerea mea e ca multe din SO tind a fi un fel de "Android" mai prost. Practic ajungi sa nu poti face mare lucru pe ele, cu exceptia navigarii pe net (pe Facebook, in special).

Fedora cred ca a prins ideea si ramane ceea ce ar trebui sa fie - un sistem de operare in adevaratul sens al cuvantului.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kiwi Bee

Nu stiu daca sa mai discutat/prezentat distributzia Robolinux.
Intimplator am dat de aceasta versiune bazata pe Debian si are pro si con din partea celor care lau testat.
Vine preconfigurat cu masini virtuale pt Win XP si Win 7 (32bit si 64bit) astfel se pot rula si programe win(aici mai trebuie sa ma documentez).
In cazul in care ai componente care nu sint in lista de drivere ai optiunea de a contacta direct pe cei de la Robolinux si ei ati vor crea un driver special pt componentul tau(ex. placa video). Nu am gasit prezentare video pe romaneste dar sint citeva pe engleza pe youtube.

oroles

@Kiwi Bee, m-am uitat si eu sa vad ceva review-uri la Robolinux. Cred ca distributia e buna pentru cei ce nu stiu sa isi configureze o masina virtuala, ceea ce nu e cazul meu. Sa vedem daca am inteles bine: Robolinux e bazat pe Debian si are in plus niste masini virtuale pentru XP (ceea ce trebuie reamintit e ca XP-ul e iesit din "garantia" celor de la Microsoft) si Windows 7.

Momentan,  din cauza celoralti care nu sunt compatibili cu Linuxul, folosesc si eu un Win8.1 Update1. Am achizitionat de pe Okazii licenta. Licenta e una retail si fiind de Professional, mi s-a permis de catre cei de la Microsoft sa fac update la 8.1 si apoi la Update 1. Desi ilegal, omul vindea licenta lui retail la mai multe persoane. Asa m-am pricopsit si eu cu Win8. Initial am crezut ca baiatul vinde vreun Win8 hackuit, caz in care voi fi prins vreodata de Microsoft si voi primi mesajul cu Genuine. Nu s-a intamplat pana acum. In plus update-ul la 8.1 a ras cam tot ce ar fi putut dauna din imaginea iso achizitionata.

Daca nu as fi nevoit sa pastrez Windows-ul as alege ultimul Linux Mint (17-Qiana) bazat pe Mate. Mate e interfata grafica descendenta din Gnome si e buna pentru laptopurile "vechi" (3-4 ani).



Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

A aparut Zorin OS 9, bazat pe Ubuntu 14.04. Nu cumparati versiunea premium pana nu testati calculatorul cu versiunea free.
Oricum e o super distributie.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Am incercat varianta 9 a lui Zorin OS si sunt dezamagit. Nu dati banii pe varianta premium decat daca va dau afara din casa. Merge mai bine de pe stick. Instalata pe calculator merge coolerul intr-o veselie si procesorul la maximum. Merge mai bine pe calculatoare mai noi. Daca are 2-3 ani calculatorul eu zic sa nu puneti Zorin OS 9 pe el si nici Ubuntu 14.04
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani