Distributia mea GNU/Linux

Creat de romikele, Mai 09, 2011, 03:04:04 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Rulez win 7 ultimate.
Am instalat Zorin pe o partitie de 100 GB pe care am avut Windows si l-am eliminat.
Cylonul va ramane, dar intentionez sa folosesc mai mult zorin, fiind pe 64 biti si pe care il voi promova pe toate computerele pe care le voi asambla/restaura de acum inainte (am deja bifate doua bucati  :wink2: ).
Acum instalez ce mai lipseste, inclusiv VB... vad dupa aceea ce rezolv cu USB-urile. Culmea e ca imprimanta era conectata tot la USB si mergea dupa selectare.
Cred ca nu am setat corect grupul  :sad:

oroles

Citat din: romikele din Iulie 10, 2013, 02:55:51 PM
Rulez win 7 ultimate.
Am instalat Zorin pe o partitie de 100 GB pe care am avut Windows si l-am eliminat.
Cylonul va ramane, dar intentionez sa folosesc mai mult zorin, fiind pe 64 biti si pe care il voi promova pe toate computerele pe care le voi asambla/restaura de acum inainte (am deja bifate doua bucati  :wink2: ).
Acum instalez ce mai lipseste, inclusiv VB... vad dupa aceea ce rezolv cu USB-urile. Culmea e ca imprimanta era conectata tot la USB si mergea dupa selectare.
Cred ca nu am setat corect grupul  :sad:
Da-i o stergere si seteaza-l din nou.
Citatsudo deluser <username> vboxusers
Apoi il aduagi iar, cum am mai spus. Dai restart si testezi functionalitatea. E posibil sa se intample asta de la faptul ca folosesti mai multe masini virtuale sau mai multe SO in masina virtuala...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

#287
O singura masina si un singur OS (pardon... SO!)  :smile:

Din pacate Zorinul face probleme dupa instalarea masinii, se pare ca nu are ce trebuie in kernel pentru versiunea actuala, asa ca trebuie sa incerc o reinstalare cu VB din synaptic  :zzz:

later edit//
Din pacate de vina e USB Mass storage device care se incapatineaza sa nu functioneze.
Mai incerc, poate-poate ii dau de cap.

Kiwi Bee

Ma invirt de citeva zile pe net si citesc mult despre diferite versiuni de linux. Pe distrowatch.com am dat de mai multe versiuni interesante.
Am observat ca Iulian da mare atentie interfetelor. Nu cred ca voi zice ceva nou dar am gasit citeva versiuni de linux la care se pot schimba interfetele in "timpul mersului", deci nu trebuie sa faci reboot ca sa intri intro noua interfata. Totusi miau sarit in ochi citeva veriuni.

Siduction este bazat pe Debian unstable si este facut de nemti cu 5 interfete: GNOME, KDE, LXDE, Razor-qt, Xfce
http://siduction.org/

Hybrid este bazat pe Debian/Ubuntu si este facut de francezi cu 11 interfete(cu UNSPREZECE...WAUU) :  Cinnamon, Enlightenment, FVWM, GNOME, KDE, LXDE, MATE, Openbox, Unity, Xfce
http://www.hybryde.org/site/index.php#myModal

O alta versiune care mia sarit in ochi este Linpus linux bazat pe Fedora si facut de Taivanezi. Merge si pe tablete si telefoane cu ecran tactil. Nu multi pot sa spuna acest lucru.Am vazut video pe youtube unde nu lea mers perfect pe tableta dar in schimb pe notebook mergea super.
http://www.linpus.com/index.html

oroles

Citat din: Kiwi Bee din Iulie 12, 2013, 06:54:29 AM
Ma invirt de citeva zile pe net si citesc mult despre diferite versiuni de linux. Pe distrowatch.com am dat de mai multe versiuni interesante.
Am observat ca Iulian da mare atentie interfetelor. Nu cred ca voi zice ceva nou dar am gasit citeva versiuni de linux la care se pot schimba interfetele in "timpul mersului", deci nu trebuie sa faci reboot ca sa intri intro noua interfata. Totusi miau sarit in ochi citeva veriuni.

Siduction este bazat pe Debian unstable si este facut de nemti cu 5 interfete: GNOME, KDE, LXDE, Razor-qt, Xfce
http://siduction.org/

Hybrid este bazat pe Debian/Ubuntu si este facut de francezi cu 11 interfete(cu UNSPREZECE...WAUU) :  Cinnamon, Enlightenment, FVWM, GNOME, KDE, LXDE, MATE, Openbox, Unity, Xfce
http://www.hybryde.org/site/index.php#myModal

O alta versiune care mia sarit in ochi este Linpus linux bazat pe Fedora si facut de Taivanezi. Merge si pe tablete si telefoane cu ecran tactil. Nu multi pot sa spuna acest lucru.Am vazut video pe youtube unde nu lea mers perfect pe tableta dar in schimb pe notebook mergea super.
http://www.linpus.com/index.html
Pe Linpus am debutat eu pe lnux. E un SO foarte light. Din pacate nu este baza de debian ci cred ca pe baza de fedora ceva (suporta pachetele .rpm si nu le suporta pe cele .deb), ceea ce il face mai dificil pentru cineva care stie sa lucreze cu pachete .deb. Din pacate are si multe neajunsuri. Interfata prietenoasa, dar de exemplu nu are mai multe layout-uri pentru tastatura (important daca vrei sa scrii cu diacritice). Instalarea lor iti da batai de cap serioase. Poate intre timp au adaugat. Probabil nu ai observat ca mai e si platit si costa cat un Win aproape. Vine preinstalat cu niste jocuri pentru copii sau pentru retarzi mintal, ceea ce ma face sa cred ca nu mi se adreseaza mie. Pentru mine linpus nici nu exista!

Cat despre celelalte... La ce e nevoie de atatea interfete grafice? Mie imi ajunge una...

Modificare: Acum vad ca nu mai e cu bani. Cand am debutat eu era si 300 de euro un linpus.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kov iulian

Citat din: oroles din Iulie 12, 2013, 07:49:37 AM
Cat despre celelalte... La ce e nevoie de atatea interfete grafice? Mie imi ajunge una...

Hybrid e foarte bun cand iti solicita cineva sa ii instalezi linux insa nu stie exact ce isi doreste si ce ii place, asa ca ii arati in mod live toate interfetele.
Ar fi fost mai dificil sa botezi de pe mai multe cd-uri si sa ii arati.

Kiwi Bee

Da Oroles Linpus este bazat pe Fedora, asa am citit pe distrowstch si asa am scris si mai sus(poate teau incurcat Hybrid si Siduction). Pai erau cam curajosi taivanezii daca au cerut 300 de euro pe linpus. Mai au de cizelat putin SO pt al rula fara probleme pe tablete dar pe netbook sau desktop se pare ca merge bine. Ultima versiune este din luna trecuta.
Ma bucur ca lui Iulian ia placut macar unul din linuxurile amintite de mine.
Am urmarit ieri un video pe youtube (nu mai stiu care era) despre o veriune de linux cu interfata de xfce si mia ramas un efect in minte. Mil place tare mult. In general orice fereastra are o bara la partea de sus. Tipul sia deschis mai multe ferestre si a dat clik pe bara de susal unei ferestre(stinga sau dreapta .... nu stiu) si fereastra a inceput sa se inchida de jos in sus pina la bara dar bara a ramas, nu a disparut. Binenteles putea sa mute bara oriunde pe desktop si cind dadea din nou clik pe bara (logica imi spune ca dadea clik dreapta) fereastra se deschidea/se lasa jos.Era tare fain.

oroles

Citat din: Kiwi Bee din Iulie 12, 2013, 10:50:22 PM
Da Oroles Linpus este bazat pe Fedora, asa am citit pe distrowstch si asa am scris si mai sus(poate teau incurcat Hybrid si Siduction). Pai erau cam curajosi taivanezii daca au cerut 300 de euro pe linpus. Mai au de cizelat putin SO pt al rula fara probleme pe tablete dar pe netbook sau desktop se pare ca merge bine. Ultima versiune este din luna trecuta.
Ma bucur ca lui Iulian ia placut macar unul din linuxurile amintite de mine.
Am urmarit ieri un video pe youtube (nu mai stiu care era) despre o veriune de linux cu interfata de xfce si mia ramas un efect in minte. Mil place tare mult. In general orice fereastra are o bara la partea de sus. Tipul sia deschis mai multe ferestre si a dat clik pe bara de susal unei ferestre(stinga sau dreapta .... nu stiu) si fereastra a inceput sa se inchida de jos in sus pina la bara dar bara a ramas, nu a disparut. Binenteles putea sa mute bara oriunde pe desktop si cind dadea din nou clik pe bara (logica imi spune ca dadea clik dreapta) fereastra se deschidea/se lasa jos.Era tare fain.
Asta am zis si eu... Aveau curaj. Nici sa ma impusti nu dadeam 300 euro  pe el. Nu era chiar 300, era 299 :D. Oricum era un SO prost,cum este si acum.
Pe vremea aceea nici nu exista Software Center, daca va vine sa credeti. Cand au introdus Software Center de la Ubuntu, atunci sa vezi veselie... Toate programele se instalau din ceva gen Synaptic Package Manager. Cred ca la Linpus era ca la Open Suse si se chema Yast. Multe programe trebuiau compilate... Acolo bataie de cap. Cand le rulai trebuia sa o faci din terminal ca nu aveai un shortcut ceva. :) Inchideai terminalul, se inchidea si programul. Am zis astea pentru ca cei de astazi sa isi dea seama cat a prograset Linuxul.
Astazi cred ca sunt mii de distro-uri. Fiecare cu particularitatile ei.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Și ce era greu cu scurtaturile?  :wink2:
Eu si acum folosesc terminalul...

ln -s /home/mihai/Programe/firefox/firefox /home/mihai/Desktop

oroles

Citat din: romikele din Iulie 13, 2013, 09:40:46 AM
Și ce era greu cu scurtaturile?  :wink2:
Eu si acum folosesc terminalul...

ln -s /home/mihai/Programe/firefox/firefox /home/mihai/Desktop
La nivelul cunostintelor actuale nu e greu... Atunci era. Eu faceam si scurtaturi prin crearea unor fisiere binare pe Desktop (terminatie .sh). Practic tineau locul de comanda din terminal.
Daca nu ai lucrat pe linux in perioada aia nu ai cum sa stii cum era. Iti mai dau un exemplu. Instalai din package managerul un program si iti dadea eroare. Pe langa programul acela trebuiau instalate dependentele (nu depindintele cum zic altii :D). Uneori nu iti spunea in eroare ce dependete iti lipsesc si te avertiza doar ca nu poate instala programul... Unele dependente nu erau la zi (gen cairo)... Adevarata bataie de cap. Acum ai intrat in Software Manager si dai instalare sau dezinstalare. Mai simplu ca la Windows. :)

PS: Cred ca pathul catre program furnizat de tine in citat e gresit. In Linux nu ai folder "programe" ;) Ala e path de Windows :))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Nu e nimic gresit, folderul Programe e creat de mine si de acolo testez aplicatii in faza beta  :wink2:

Din cauza dependentelor am folosit o buna perioada de timp slack ... tgz avand pachetul complet.
Majoritatea aplicatiilor le compilam din surse, deoarece nu toate binarele existente se potriveau pe hardwareul meu sau nu-mi placeau efectiv.
La nevoie mai modificam rpm in tgz.
Lucrul pe module simplifica instalarea, in schimb era "riscul" ca o aceeasi librarie sa existe in mai multe foldere.
Oricum bataile de cap cu rezolvarea problemelor nu a omorat pe nimeni, dimpotriva i-a invatat sa gandeasca, pe cand windowsul e o "invitatie" la lenevire.

Kiwi Bee

Citat din: romikele din Iulie 13, 2013, 11:23:35 AM
........ windowsul e o "invitatie" la lenevire.

=)) =)) =))

AJUTOOOOOR!

Pe un hdd am urmatoarele partitii facute cu GParted:
sdb1 63gb ext4 primary
sdb2 4gb swap primary
sdb3 48gb ext4 primary
sdb4 restul de HDD in extended si aici am:
    -sdb5 63gb ext4 logical
    -sdb6 4gb swap logical
    -sdb7 49gb ext4 logical

Pe sdb1-2-3 voi pune un linux.
Pot pune si pe sdb5-6-7 alt linux fara probleme?
GParted ma obligat sa fac partitia extended(max. 4 partitii - asa imi afisa) in care am facut subpartitiile 5-6-7 si acolo am avut doar optiunea pt "logical". Nu ma mai lasa sa aleg "primary".
La win mai demult(astai tare "mai demult" , defapt acum o saptamina  =)) =)) numai o singura partitie era primary si restul toate logical - asa mam invatat) cind faceam partitii pt SO secundare toate le faceam logical si nu era problema dar la linux nu am experienta necesara.


oroles

Citat din: Kiwi Bee din Iulie 13, 2013, 01:21:03 PM
Citat din: romikele din Iulie 13, 2013, 11:23:35 AM
........ windowsul e o "invitatie" la lenevire.

=)) =)) =))

AJUTOOOOOR!

Pe un hdd am urmatoarele partitii facute cu GParted:
sdb1 63gb ext4 primary
sdb2 4gb swap primary
sdb3 48gb ext4 primary
sdb4 restul de HDD in extended si aici am:
    -sdb5 63gb ext4 logical
    -sdb6 4gb swap logical
    -sdb7 49gb ext4 logical

Pe sdb1-2-3 voi pune un linux.
Pot pune si pe sdb5-6-7 alt linux fara probleme?
GParted ma obligat sa fac partitia extended(max. 4 partitii - asa imi afisa) in care am facut subpartitiile 5-6-7 si acolo am avut doar optiunea pt "logical". Nu ma mai lasa sa aleg "primary".
La win mai demult(astai tare "mai demult" , defapt acum o saptamina  =)) =)) numai o singura partitie era primary si restul toate logical - asa mam invatat) cind faceam partitii pt SO secundare toate le faceam logical si nu era problema dar la linux nu am experienta necesara.
Nu sunt expert in partitionare, dar diferenta intre primary si logical e mai mult de termeni, tehnica... Sau cel putin asa este pentru mine.
E logic ca din Gparted nu ai cum sa setezi primary pe partitiile alea. :D Cred ca se intampla asta deoarece tu ai deja partitii primary. :D
Sigur se poate pune inca un Linux pe acelasi HDD. Eu nu am incercat asa ceva! Dai "something else" la partitionare, selectezi partitiile (5,6,7) si le creezi flagurile (cred ca atunci poti sa si setezi partitiile ca primary :D). Probabil la plecarea compului o sa fii intrebat ce SO vrei sa utilizezi (ca la Zorin). Habar nu am daca bootloaderul va recunoaste ambele SO... :D Si ca sa fac o completare, cred ca o partitie swap iti ajungea pe calculator :=)) Cu doua nu ai ce face...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

#298
Pe un harddisc nu se pot crea decat maxim patru partitii primare.
Daca sunt necesare mai mult de patru, atunci primele trei vor fi primare, iar cea de-a patra extinsa, in cadrul careia se pot crea mai multe partitii logice.
Asta nu tine de sistemul de operare  :wink2:

Pe un hard se creeaza o singura partitie swap ... dar 4 giga e... gigantica  :razz:

Se pot pune oricate linuxuri sau alte sisteme de operare suporta spatiul hardului.
Cineva avea peste 100 de sisteme de operare pe 4 harddiscuri in aceeasi unitate, evident... toate functionale!
Eu am Linux Mint, Cylon si Windows 7 de care sper sa nu mai am nevoie in scurt timp.

http://forums.justlinux.com/showthread.php?143973-A-grub-menu-booting-100-systems-of-Dos-Windows-Linux-BSD-and-Solaris

oroles

Citat din: romikele din Iulie 13, 2013, 01:44:41 PM
Pe un harddisc nu se pot crea decat maxim patru partitii primare.
Daca sunt necesare mai mult de patru, atunci primele trei vor fi primare, iar cea de-a patra extinsa, in cadrul careia se pot crea mai multe partitii logice.
Asta nu tine de sistemul de operare  :wink2:

Pe un hard se creeaza o singura partitie swap ... dar 4 giga e... gigantica  :razz:

Se pot pune oricate linuxuri sau alte sisteme de operare suporta spatiul hardului.
Cineva avea peste 100 de sisteme de operare pe 4 harddiscuri in aceeasi unitate, evident... toate functionale!
Eu am Linux Mint, Cylon si Windows 7 de care sper sa nu mai am nevoie in scurt timp.

http://forums.justlinux.com/showthread.php?143973-A-grub-menu-booting-100-systems-of-Dos-Windows-Linux-BSD-and-Solaris
Partitia swap se creaza tinand cont de formula 2 x nr. de rami, cum am mai spus-o. Regula se aplica doar daca ai pana in 5 Gb RAM DDR3 (deci swapul sa nu depaseasca 8 GB!). Nu se face partitie swap daca ai mai mult de 5 Gb DDR3 sau daca ai deja DDR4. Cum kiwi bee are probabil 2gb RAM DDR3,  a facut o partitie de swap de 4gb.
Cine spune ca 4 Gb e mult? Probabil cineva care are spatiu putin pe HDD. (Sper ca nu e cazul tau, @romikele). :)
Ca sa ma laud ca imi permit, eu am o partitie swap de 8 Gb. Nu ma deranjeaza deloc dimensiunea mare si nu afecteaza negativ calculatorul. In conditiile in care el ruleaza mai multe sisteme linux, dimensiunea la swap e ok.

PS: Uite o discutie concludenta pe tema asta.
http://superuser.com/questions/16280/swap-partition-size-for-4gb-ram
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani