Beevital in loc de Varachet?

Creat de bionut, Mai 29, 2014, 08:29:09 AM

« precedentul - următorul »

bionut

Cum ar fi, pentru 35 de lei nu merita sa risc nici macar o familie de albine. Pot folosi si Beevital-ul in paralel cu Varachet? Au la baza substante diferite si banuiesc ca impreuna vor face treaba mai buna... asta daca nu intoxic albina prea mult.

trantore

#16
Citat din: bionut din Mai 29, 2014, 08:29:09 AM
Salutare,

Am fost la magazin sa imi cumpar Varachet pentru un viitor tratament, dar cel pe care il aveau exprira prin ianuarie 2015, si cum am doar 5 familii nu mi-a venit sa cumpar o cantitate asa mare si sa folosesc doar o zecime din ea. Vanzatorul mi-a recomandat Beevital Hiveclean ca o solutie buna pentru o stupina mica ca a mea. E adevarat ca e mai scump decat varachetul, dar macar imi ramanea si pentru la anul.
Din experienta credeti ca as putea trece cu bine peste iarna doar cu Beevital, sau tot voi fi nevoit sa fac si un Varachet in toamna?

Varachetul are termenul de expirare asa scurt, sau s-a intamplat doar ca sa fie vechi cel de la magazinul la care am fost eu?

Trebuie sa precizez ca am stupi orizontal, deci cu fund fix, nu va fi usor sa culeg Varroa de pe fund, daca va fi nevoie.

eu anul trecut am folosit varachet expirat de 2 ani, daca ii facut calumea si pastrat in frigider eu zic ca merge, si sa nu fie cristalizat in sticluta... sau sa scada lichidul ca nu mai are concentratia se substanta activa cum trebuie si se depaseste doza

am fund antivaroua si am putut sa ii verific eficienta

eu de acus 2 ani trecut am albinele si varachetul il am ramas de la tata, am facut 2 tratamente de tomna cu el si nu am avut probleme....  cum am spus, sa fie facut cum trebuie

trantore

Citat din: bionut din Mai 29, 2014, 07:37:57 PM
Sigur nu mai foloseste si alt tratament cum ar fi cel cu acizi? Nu il gasesc pe forum sau cu un mail ceva? Nu imi permit sa deranjez asa omul.
Cel care mi-a dat albinele le facea doua tratamente cu Varachet si unul cu Mavrirol pe an, ma gandesc ca poate conteaza si cum sunt obisnuite albinele sau parazitii... imi dau cu parerea doar...

LE: stupii mei au funduri fixe, oare pentru Beevital e nevoie de fund AV?

ajunge beevital..... daca ii ala pe care-l cred eu...  are acid citric, acid formic si inca unu sau doua cred

paradisuri inflorite

Nu te juca cu bee vital ;avem nevoie sa tratam stupii la sigur , nu cu pacaleli si amagiri.Bee vital e cam slabut .

bionut

Acid oxalic parca e, nu formic. In rest asa e, acid citric, propolis si niste uleiuri esentiale parca. Nu o sa ma limitez la Beevital, dar as vrea sa il folosesc impreuna cu Varachet, se poate asta?