SCHITE STUP de 9 rame (cel mai economic stup) tot multifunctional

Creat de milu56, Noiembrie 24, 2011, 03:48:55 PM

« precedentul - următorul »

milu56

Acest stup cu peretii de 2 cm.cu podisor si fund egale cre se schimba intre ele se pot administra si rame layens in pat cald punand catul peste corpul de dadant se obtine inaltimea de layens:


dan motu

inteleg tehnologie si este foarte bine dar aia sunt criminali,atata albina moarta,rame intregi de puiet bagate la descapacit,nustiu dar nu miar place asa ceva,adica stilul de lucru

tassevasi

Crezi ca la asemenea  volum de munca mai inseamna ceva albinele ramase pe faguri ,aici eficienta  e pe primul plan ,  efectivul de albina se reface .
  Stil de munca cu iz  capitalist ,se vede clar .
Numai bine .

milu56

Asaceva dar tot mai bine decum era pe vremea bunicului cand omora stupul ca sa ii ia mierea.

milu56

Citat din: tassevasi din Decembrie 05, 2011, 09:58:57 PM
Crezi ca la asemenea  volum de munca mai inseamna ceva albinele ramase pe faguri ,aici eficienta  e pe primul plan ,  efectivul de albina se reface .
  Stil de munca cu iz  capitalist ,se vede clar .
Numai bine .
Oare capitalisti sunt mai bogati?

milu56

Pentru stupul de 9 rame am gandit grosimea peretilor de 30 mai solid si este loc de o mica tesitura pentru deslipire corpuri:

cocobeny

Modelul acesta de stup, este cu magazie? si cam pe cate rame mag. si de care rame, ce dimensiuni?
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

milu56

2 sau 3 magazii 1/2 pot fi faguri mai grosi in magazie doar 8 rame sau egal ca si in cuib 9 rame.

sanduandi

 Salut, de ce ar fi economic  si de ce mai bun ca altul ?   Pe 9 rame e prea putin pe 18 prea mult.
Viata e atit de scurta ca nu ai timp sa o traiesti.

milu56

De la 150 de stupi in sus dupa mine cel mai potrivit e de 9 rame cu 2 magazii 1/2,cu 7 rame de puiet si 2 marginase se poate face miere nu gluma.
Iar in pavilion 18 rame e suficient fara magazie ca sa se poata lucra mai usor,asta este parerea mea.

gheco

Ma tot intreb care este avantajul folosirii stupului cu 9 rame in loc de 10. Daca este pentru a reinventa roata nu am nici un repros. Sau pentru a posta niste schite ... Sau poate in Spania ...
Rog sa nu se supere nimeni pentru ca vin sarbatorile si nu este frumos.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

sanduandi

D-le Milu, nu cred ca este o solutie.La 150 de stupi ai nevoie de sute de lazi care daca vrei sa vinzi ramine lada pe care nu o ia nici dracu, stai cu lazile si te uiti a paguba. Investitia ramine neacoperita. Eu cu greu am vindut 200 de stupi de toate felurile, pina am lichidat tot ca sa pot trece pe alta lada. In ziua de azi e greu daca nu ai standarde adica 1/1  3/4 sau 1/2 in lazi care sa poata fi vindute. Din motive personale am sa fac lazile de 1/2 un fel de MER pe 10 rame nu ca ar fi mai bun, dar situtia ma obliga. Albina creste in orice lada, mai bine sau mai prost asta depinde de fiecare cit se pricepe. Cind traiesti de pe urma albinelor poti avea si ani prosti chiar mai multi un an seceta altul cu inundatii sau altele si esti  nevoit sa reduci numarul de stupi ca sa ai beneficii si in acelasi timp salvezi restul. Pe MER pot pune rapid 1/1 sau 3/4 si fac transerul sa pot vinde.  Deci nu se justifica lada de 9 rame. :beer:
Viata e atit de scurta ca nu ai timp sa o traiesti.

milu56

Ai dreptate numai  ca majoritatea cumppara doar stupii fara lada si dadant 1/1 si isi fac lazi noi asa ca spre exemplu la 500 de stupi ai 500 de rame in plus si prodductia e acceeas pt.ca mierea se obtine in magazii care sunt mai usor de manipulat.Bineinteles ca fiecare face cum crede de bine dar nici toate tipurile de rame nu sunt bunne in stupina,eu as recurge la rama 1/2 dar tocmai pentru vanzarea stupilor nu pot lua o decizie,iarasi cu profitul e mai greu pana prinzi un an bun pe urma se lasa o rezerva pentru intampinarea anilor rai ssi avand bani se pot obtine roi spre vanzare asa ca putem spune ca in stuparit nu sunt ani rai.

cristian87

Un roi bun umple imediat lada de 9 rame
Am avut multi roi care in august au dat sa roiasca si erau pe 10 chiar 11 rame
Albina depoziteaza intradevar mierea in magazii dar vede lumina zilei in cuib, culegatoarele trebuie sa vina de undeva.
La 9 rame raman 7 pentru ouat, mai scade spatiul ocopat de  coronite si pastura si vezi ca nu ramane mare lucru,  familiile cu matci puternice  intra imediat in frigurile roitului
Dar ce sa-i faci la albinele virtuale poti visa orice si le poti pune in orice sistem nascocesti
Acum doi ani sustineati verticalul pe 12 rame cu doua magazii de 1/2
Anul trecut erau stupii pe 6 rame grupati cate doi, cu un singur cat deasupra
Anul acesta multietajatul  redus cu rama de 10 cm si stupul pe 9 rame, oare la anul ce o sa mai scorniti?
Oricum, multa prosperitate va doresc
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău