Stupul trapezoidal

Creat de dragos2006, Decembrie 31, 2008, 06:16:59 PM

« precedentul - următorul »

crombra

Daca vreti sa va faceti rapid un stup tip 'TOP BAR" (tip troaca) aveti instructiunile aici:
http://robo.bushkillfarms.com/beekeepin ... -bar-hive/
Spor la treaba :hi:
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

balasbebe


D006

tot stasul  e mai bn acesta  doar  sa iti bucuri vederea :hi:

pharaonu75

Am vazut ca nu a mai postat nimeni pe aici cam de multisor1
Iata ce am gasit u despre stupul Kenian (Top Bar Hive)

Poate vor fi apicultori interesati sa lucreze cu asa ceva!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Si cateva poze!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Un alt document referitor la constructia unui stup kenian!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Stiu pe cineva aici care are in curte unul asa si plin cu albine de la mine.
Este oarecum orizontalul de acolo la un nivel mai natural.

pharaonu75

Iar cu plasa aia de pe fund... am impresia ca fundul anti-varooa a aparut cu mult inainte de a fi "descoperit" :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

flavius

am si eu o intrebare simpla: cum se determina albina sa cladeasca pe scandurelele alea? adica daca le pui una langa alta, nu se intampla sa se cladeasca faguri si de-a latul?

ca idee, e super-faina...pe bune...rapida si ieftina...2 scanduri mari si late, 2 picioare, cateva sipci deasupra, si gata...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

D006

Este dificil si neproductiv de extras deoarece distrugi fagurele.
Aici rama superioara are deja in sant de aprox. 2mm pe mijloc si doar iei 5 cm de foaie de ceara si o bagi acolo si picuri putina ceara la incheietura.
Este un sistem fff folosit pt hobby.

orbanstefan64

adevarat, incepem iar cu stors miere si nu centrfugat??

flavius

sarut-mana, am inteles...nu am de gand sa folosesc prea curand asa ceva, da' era faina ca idee...daca nu ai timp, sau intervin alte probleme, poate fi o solutie pe termen scurt foarte faina...mai ales cand apicultura nu este ocupatie full-time...poti sa faci foarte rapid 2-3-4 cutii de genul asta, pentru niste roi naturali...sau daca te prinde roirea fara cutii...sau daca vrei o crestere rapida, si nu ai timpul/banii/cutiile necesare, poti sa cresti pe cutii de genul asta, si pe urma sa muti familiile, cand ai timp/cutii...

notat ideea, pus in sertarasul cu apicultura, si memorat acolo...sarut-mana inca o data...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

orbanstefan64


flavius

sarut-mana...de la d-voastra fiind, il consider un compliment de mare valoare...

mi-a mai "steclit" o idee: metoda asta e foarte faina pentru produs fagure comercial...adica pentru produs faguri capaciti pentru comercializat ca atare...ca oricum il vinzi ca fagure, nu vinzi miere...apropo, cat mai costa miere in fagure? sa zicem aia poliflora? ...s-ar putea sa renteze... :zzz: :zzz: :zzz:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...