Bilant la sfarsit de an.

Creat de filip, Decembrie 25, 2009, 11:59:11 AM

« precedentul - următorul »

filip

2009 a fost un an apicol bun,vanzarea mierii + subventie =pret aceptabil.
Ce vom face din 2010 fara subventie ?
Care sunt politicile conduceri ACA in domeniu?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

NOutatile le-am postat la capitolul  ACA de mai bine de o saptamana ...

filip

Citat din: dragos2006NOutatile le-am postat la capitolul  ACA de mai bine de o saptamana ...
Am vazut,dar ministrul nou al agriculturii spunea ca bugetul e insuficient.
Probabil ca in an de criza se va taia si de la apicultura.
Ce va ramane totusi concret?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Rog pe toti cei care pot sa faca un filmulet reclama la MIERE sa contribuie ,apoi promovarea e simpla de facut pe bloguri.
Am avut URSULETI din plastic in care am vandut miere de salcam{nu cristalizeaza si e mai usor de scos din ei}
Am avut o mare surpriza cand m-am trezit cu parinti cerand-umi ursuleti cu miere sa puna sub bradut.
Daca aveam si etichete cu MIERE DE LA MOSU era superb.
In 2010 principala mea grija va fi promovarea.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

PNA este pe bani de la Uniune !

filip

Azi am ramas incantat de un apicultor de pe forum.
Va las sa-l apreciati.
http://munguriu.sunphoto.ro/valorificar ... DCGEVGVBUU
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Adrian Roman


D006

Promovarea este inima comertului si este munca la fel de serioasa ca si cea din stupina.
Am inceput 2009 cu 7 famili si l-am inchis cu 32 dar am vandut si 3 pe 5 rame.
Am cheltuit aprox $1100 si incasat vreo $850 dar tinand cont ca am ramas cu vreo 40kg de miere consider ca sa facut o balanta.
Important este experienta si cunostintele capatate care ma vor calauzi in 2010 spre mai bine in joaca mea cu albinele.

stefan1

AndreiRN: "...in joaca mea cu albinele."
S-a gatat cu joaca. In 35 de colonii sunt atatea 'suflete' de care tu trebuie sa raspunzi!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Pai de ce sa se "gate" cu joaca?
Fa ce iti face placere si nu vei munci o zi in viata.
Eu nu cred ca albinele au "suflet" si ele muncesc asa de mult ca au zile putine de trait. Azi am parcat masina sub un pom si dupa cateva ore cand m-am intors era acoperita de flori mici alb/galbui de mi-a atras atentia acel pom. Privindu-l am vazut cateva zeci de albine la lucru.
Era o parcare cu vreo 20 de astfel de pomi.
La urdinisurile stupilor mei e mare activitate azi. 30% au polen si banuiesc ca restul intra cu gusa plina cu nectar. Deschid maine si in weekend cativa.