Mierea de paducel

Creat de stefan1, Decembrie 15, 2019, 08:00:46 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

Paducelul este un arbust intalnit destul de des in Europa pana in Caucaz. Poate o sa vorbesc odata de el, deoarece valoarea sa se află literalmente în fiecare dintre părțile sale - flori, frunze, scoarță, fructe, rădăcini. Nu este surprinzător faptul că nectarul colectat din acesta dă un produs deosebit de util - mierea de păducel. Valoarea ridicată a produsului se datorează mai multor factori:

Compoziția sa este atât de unică, încât - dupa unele surse - niciun alt sort nu este la fel de bun ca mierea de păducel.
Planta în sine crește în locuri greu accesibile, mai mult in locuri accidentate si deci nu este deosebit de frecventă, așa cum ar fi de dorit, iar înflorirea durează destul de mult. Prin urmare, este dificil de a obtine miere monoflora de paducel. Deplasarea stupilor chiar in apropierea suprafetelor cu paducel maresc sansele de a obtine miere monoflora. Totusi inflorirea are loc inaintea salcamului, cand sunt multe alte surse de nectar, de la rapita si papadie pana la artar sau salcam.
  Raritatea acestui tip de miere provoacă un preț ridicat pentru ea.
Trăsături distinctive
Pentru a distinge cu exactitate mierea de păducel de altele, și cu atât mai mult de falsuri, trebuie să se cunoasca principalele sale caracteristici:
- Culoarea mierii este adesea întunecată, deși pot exista variații semnificative spre culori mai deschise. Acesta nu este principalul indicator al calității sale.
- Cel mai important este gustul. Ușor amar și un retrogust (dupa inghitire) de uscaciune pe gat.
- Aroma este bogată, puternica și, de asemenea, amară.
- Cristalizeaza destul de repede - până la o lună.
- Textura mierii de păducel este mai groasă și vâscoasă decât oricare alta.

 Mierea de paducel are si contraindicatii sau impune precautii:
- verificati sa nu fiti alergici la astfel de miere
- in timpul sarcinii si alaptarii, precautii
- sa nu o ia hipotensivii, deoarece aceasta miere scade tensiunea arteriala, relaxand vasele sanguine
- pentru diabetici este restrictionata folosirea ca si la alte tipuri de miere, desi un mic consum s-ar accepta caci are continut destul de mare de fructoza
- precautie pentru diabetici si supraponderali, fiind un produs cu multe calorii
- ingerat in cantitati mari poate produce usoare intoxicatii. Se considera suficient doua linguri pe zi pentru adulti si doua lingurite pentru copii





Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

 Dau mai jos doua poze cu miere de paducel.
 Prima este din sudul Angliei si este foarte scumpa (8,95 lire englezesti/200g). Ar veni aproape 45lire/kg
 A doua poza este cu miere chiar din Transilvania. Si aceasta e foarte scumpa, cu 5,95 lire/200g (aproape 30 lire/kg)!
  Dau mai jos traducerea care insoteste poza:
 " Colectat din luncile bogate în biodiversitate din Transilvania, o destinație preferată de primăvară a HRH Prințul de Wales. Această miere este adunată de un singur maestru apicultor și ambalată la Saschiz, Transilvania."
Mai spune ca momentan nu mai este disponibila.
  https://www.fortnumandmason.com/products/highgrove-transylvanian-hawthorn-honey
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

serban

Dacă aș avea clienți pentru așa miere,aș putea duce stupii la o plantație de păducel.

Donbazil

Salut!
Mie an de an imi strică salcâmul....Dar mă scot cu polenul, că dă mult și bun.

stefan1

Citat din: Donbazil din Decembrie 15, 2019, 10:59:17 PMMie an de an imi strică salcâmul....Dar mă scot cu polenul, că dă mult și bun.

  E adevarat ca aportul de miere de paducel modifica putin culoarea mierii de salcam dar mai cu seama grabeste cristalizarea acesteia, fiind o miere care cristalizeaza repede. Totusi, daca macar o parte din calitatile atribuite acestei mieri sunt reale, inseamna ca de fapt adausul de miere de paducel imbunatateste calitatea mierii de salcam, dar acest lucru e greu de explicat clientilor.
  @Donbazil, daca ai colectat polen de paducel, ce culoare are? Dupa parerea mea polenul are nuante diferite, cum se vede si in poza cu caserola. De fapt in Europa sunt recunoscute 22 de specii de paducel dar intre ele sunt sute de incrucisari. Se mai adauga speciile ornamentale de o mare diversitate, dar cu pondere mai mica. In America sunt mult mai multe specii de paducel. In unele state e socotit specie invaziva si se lupta impotriva lui.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Nu am vorbit de beneficiile mierii de paducel.
Ce este atât de bun la mierea de paducel, ale cărui proprietăți utile sunt evaluate uneori peste toate celelalte sorturi de miere?

- Este utilizata pentru a trata in special o varietate de afecțiuni ale inimii, precum și pentru întărirea vaselor de sânge. În această direcție, are cel mai pozitiv efect, uneori chiar mai bun decât orice medicament. Miere de păducel s-a dovedit deosebit de bună în tratamentul următoarelor boli ale sistemului cardiovascular:
  - afecțiuni după atac de cord și accident vascular cerebral
  - tahicardie
  - aritmie
  - ateroscleroză
  - hipertensiune arterială
  - insuficiență cardiacă
  - reumatism, etc.
- Ameliorează eficient durerea și are un efect antispasmodic;
- Ca orice alt tip de miere, luptă activ împotriva infecțiilor virale și răcelii, ucigând agenți patogeni și întărind imunitatea
- Capabil să vindece durerile de gât și alte boli ale organelor ORL;
-Inlătură toate simptomele neplăcute și chiar dureroase ale menopauzei la femeile în vârstă, contribuind la îndurarea acestei perioade dificile mult mai ușor
- Acționează asupra sistemului hormonal și ajută la reglarea acestuia
- Utilizata în afecțiuni ale sistemului nervos
  - Ajută in insomnii
  - Imbunătățește starea celulelor nervoase
  - Ameliorează iritabilitatea excesivă
  - Combate stresul și înlătură majoritatea efectelor negative ale acestuia
  - Imbunatateste starea pacientului cu nevroză
  - De asemenea, se ia pentru a trata pacienții cu epilepsie
- Afecțiunile stomacului și intestinelor
- Ca uz extern se foloseste in combaterea celulitei
- Elimină rapid și eficient toxinele, metalele grele și alte substanțe nocive din organism
- Combate edemele datorită ușoarei acțiuni diuretice
- Ajută la reglarea funcției tiroidiene
- Ajuta in tulburari de respiratie si ameteli
- Ameliorează stresul mental și fizic
- Restabilește rezistența după epuizare și suprasarcină
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Donbazil

Polenul de păducel este  de culoarea muștarului spre vernil...e dulce la gust...Cat despre miere,  cred că dă salcamului o nota  medicinală in plus, dar domnul Mateș nu prea-i incantat cand  vede că după o lună incepe să cristalizeze....Si nici eu că-i scade prețul...

dan sebastian

Cand ii creste pretul, sa ne anuntati si pe noi, muritorii de rand !
Parerea mea este ca este o miere super ! Polenul la fel.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.