Fair Queens Bee Slobozia - Romania - Targul Reginelor Slobozia - Romania

Creat de stefy.costea, Decembrie 04, 2016, 05:43:36 PM

« precedentul - următorul »

nickialomita

Citat din: undragutz din Decembrie 09, 2016, 06:32:51 PM
Citat din: nickialomita din Decembrie 09, 2016, 02:09:04 PM
Personal fac matci prin transvazare, eclozare in incubator etc...dar sa faci matci de calitate inseamna mai mult de atat.
Sa inteleg ca nu faci matci de calitate ?
Nu esti multumit chiar deloc, de munca ta ?
Crezi ca daca cumperi de la cineva, mai acoperit de hirtii decit esti dumneata, vei avea matci si implicit familii mai capabile sa aiba productii marfa mai mari ?
Matcile proprii dau nastere la albine care nu stiu sa adune nectar ?
Matcile de calitate se obtin cu greu...dupa ani de selectie. Munca pe care daca te ocupi de pastoral nu poti sa o faci .Imultesti de unde ti se pare ca e mai bine. Nu mai vorbim ca doar selectie materna putem face. Firmele consacrate fac inseminare artificiala deci si selectie paterna. E greu sa le faci pe amandoua si pastoral si matci de calitate.
Poate cu acest targ descoperim crescatori cu marfa de calitate iar lucrul acesta il putem face doar discutand unii cu altii. Daca mai sunt si altii care au experimentat matci cumparate sa scrie de unde au luat si ce parere si-au facut.

gore

Problema matcilor de calitate si in special a rasei pure carpatine, nu se va rezolva niciodata, ci doar pe anumite areale. Sustin aceasta chestiune deoarece sunt multi apicultori care isi produc singur matcile, altii cumpara pe incredere, altii se multumesc cu ce au. Daca o matca buna, rasa pura ajunge intr-o stupina la un apicultor profesionist, iar in acea localitate sau la mai putin de 8 km se mai afla o stupina, la revedere genetica pura. Fiicele acelei matci se vor corci si rasa se pierde. Va trebui ca toti apicultorii sau majoritatea sa mearga pe o singura rasa, sa nu accepte alte rase, ca nu stiu ce productie dau, sau n motive pentru a le tine in stupina. Nu cunosc amanunte din alte state, dar cred ca si in Canada pe marginea careia se discuta mult pe acest forum, apicultorii respecta rasa lor sau chiar daca importa rasa e aceeasi. Asadar, fiecare apicultor va proceda cum crede ca e mai bine, dar chiar si eu sau altii care avem matci de rasa in stupina, acestea se vor pierde si vor trebui inlocuite an de an.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

undragutz

Citat din: nickialomita din Decembrie 09, 2016, 07:56:06 PM
Matcile de calitate se obtin cu greu...dupa ani de selectie. Munca pe care daca te ocupi de pastoral nu poti sa o faci .Imultesti de unde ti se pare ca e mai bine. Nu mai vorbim ca doar selectie materna putem face. Firmele consacrate fac inseminare artificiala deci si selectie paterna. E greu sa le faci pe amandoua si pastoral si matci de calitate.
Poate cu acest targ descoperim crescatori cu marfa de calitate iar lucrul acesta il putem face doar discutand unii cu altii. Daca mai sunt si altii care au experimentat matci cumparate sa scrie de unde au luat si ce parere si-au facut.

Si crescatorii cu acte inmultesc tot asa: de unde li se pare ca e mai bine.
Firme consacrate nu cred ca ar fi prea multe in Romania, poate or fi dar nu am vazut nimic depre ele . . Sunt incepator, poate imi spui dumneata macar vreo 2-3 sa stiu si eu pentru viitor.
La tirg imi este ca nu va fi doar multe povesti . Apicultorii sunt frati cu pescarii .


stefy.costea

Putem incerca sa facem un top neoficial al producatorilor de regine din tara noastra. In acest sens rog apicultorii care au achizitionat regine sa faca propuneri penru acest top.
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

stefan1

  Orice discutii sunt benefice, daca reusim sa separam afirmatiile obiective de cele din interese comerciale. De asemenea ar fi bine sa avem o viziune pe termen lung si sa nu vizam doar castigul personal si imediat.
  Referitor la un clasament al crescatorilor de matci, si aici este greu sa fii obiectiv. In mod sigur matci care merg foarte bine in zona de munte nu vor fi foarte bune in zone calduroase si secetoase. Si ICDA avea linii de regine separate pentru diferite zone climatice. Slovenia care are doar cca 20.000 km2 (deci sub 8,5% din suprafata Romaniei), produce 4 ecotipuri de Carnica, fiecare potrivit anumitor conditii climatice si de cules.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ionel07196555

Citat din: stefan1 din Decembrie 10, 2016, 02:46:38 AM
  Orice discutii sunt benefice, daca reusim sa separam afirmatiile obiective de cele din interese comerciale. De asemenea ar fi bine sa avem o viziune pe termen lung si sa nu vizam doar castigul personal si imediat.
  Referitor la un clasament al crescatorilor de matci, si aici este greu sa fii obiectiv. In mod sigur matci care merg foarte bine in zona de munte nu vor fi foarte bune in zone calduroase si secetoase. Si ICDA avea linii de regine separate pentru diferite zone climatice. Slovenia care are doar cca 20.000 km2 (deci sub 8,5% din suprafata Romaniei), produce 4 ecotipuri de Carnica, fiecare potrivit anumitor conditii climatice si de cules.
Foarte bine punctat totul.
Pot sa confirm si eu ca matci luate de la producator consacrat nu au mers si prieten in alta zona a tari cu comanda in aceias perioada a confirmat ca la el a mers foarte bine.

undragutz

Citat din: ionel07196555 din Decembrie 10, 2016, 07:04:35 PM
Citat din: stefan1 din Decembrie 10, 2016, 02:46:38 AM
  Orice discutii sunt benefice, daca reusim sa separam afirmatiile obiective de cele din interese comerciale. De asemenea ar fi bine sa avem o viziune pe termen lung si sa nu vizam doar castigul personal si imediat.
  Referitor la un clasament al crescatorilor de matci, si aici este greu sa fii obiectiv. In mod sigur matci care merg foarte bine in zona de munte nu vor fi foarte bune in zone calduroase si secetoase. Si ICDA avea linii de regine separate pentru diferite zone climatice. Slovenia care are doar cca 20.000 km2 (deci sub 8,5% din suprafata Romaniei), produce 4 ecotipuri de Carnica, fiecare potrivit anumitor conditii climatice si de cules.
Foarte bine punctat totul.
Pot sa confirm si eu ca matci luate de la producator consacrat nu au mers si prieten in alta zona a tari cu comanda in aceias perioada a confirmat ca la el a mers foarte bine.

In ecuatie mai intra si calificarea apicultorului . Adica pe mina cui ajunge nefericita aia de matca .

ionel07196555

Citat din: undragutz din Decembrie 10, 2016, 08:17:29 PM
Citat din: ionel07196555 din Decembrie 10, 2016, 07:04:35 PM
Citat din: stefan1 din Decembrie 10, 2016, 02:46:38 AM
  Orice discutii sunt benefice, daca reusim sa separam afirmatiile obiective de cele din interese comerciale. De asemenea ar fi bine sa avem o viziune pe termen lung si sa nu vizam doar castigul personal si imediat.
  Referitor la un clasament al crescatorilor de matci, si aici este greu sa fii obiectiv. In mod sigur matci care merg foarte bine in zona de munte nu vor fi foarte bune in zone calduroase si secetoase. Si ICDA avea linii de regine separate pentru diferite zone climatice. Slovenia care are doar cca 20.000 km2 (deci sub 8,5% din suprafata Romaniei), produce 4 ecotipuri de Carnica, fiecare potrivit anumitor conditii climatice si de cules.
Foarte bine punctat totul.
Pot sa confirm si eu ca matci luate de la producator consacrat nu au mers si prieten in alta zona a tari cu comanda in aceias perioada a confirmat ca la el a mers foarte bine.

In ecuatie mai intra si calificarea apicultorului . Adica pe mina cui ajunge nefericita aia de matca .
:rotfl:
NO COMENT !!!

filip

Eu am cumparat anul acesta 7 regine,dar nu ma pot pronunta pana nu vad cum trec iarna si un an apicol viitor in comparatie cu ce am eu.Fara siropuri si ajutor.
Ligustica e cu semnul intrebarii,deja am ajutat roiul de mai multe ori cu ram cu miere,cum are un petic de miere il transforma in puiet.
Asa ca nu o sa dau numele crescatorului de regine pentru TOP pana nu am toate datele.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tinumaftei

Citat din: filip din Decembrie 10, 2016, 11:12:47 PM
Eu am cumparat anul acesta 7 regine,dar nu ma pot pronunta pana nu vad cum trec iarna si un an apicol viitor in comparatie cu ce am eu.Fara siropuri si ajutor.
Ligustica e cu semnul intrebarii,deja am ajutat roiul de mai multe ori cu ram cu miere,cum are un petic de miere il transforma in puiet.
Asa ca nu o sa dau numele crescatorului de regine pentru TOP pana nu am toate datele.
Dacă reginele sint de rase diferite este evident că au dinamica a cuibului diferită. Poate pare bizar, dar tehnologia apicola trebuie adaptată la rasa că acesta să facă performanță. Italiana este printre rasele cu populație numeroasă. Asta înseamnă consum mai mare pentru iernare, hrana ce trebuie asigurată de apicultor. Dacă apicultorul nu da hrana, italiana intra cu cuiburi mai mici, prin urmare va avea uzura mai mare. Si crapă!! Iernează, mai greu cu cuiburi mici.

filip

Citat din: tinumaftei din Decembrie 11, 2016, 12:44:23 AM
Citat din: filip din Decembrie 10, 2016, 11:12:47 PM
Eu am cumparat anul acesta 7 regine,dar nu ma pot pronunta pana nu vad cum trec iarna si un an apicol viitor in comparatie cu ce am eu.Fara siropuri si ajutor.
Ligustica e cu semnul intrebarii,deja am ajutat roiul de mai multe ori cu ram cu miere,cum are un petic de miere il transforma in puiet.
Asa ca nu o sa dau numele crescatorului de regine pentru TOP pana nu am toate datele.
Dacă reginele sint de rase diferite este evident că au dinamica a cuibului diferită. Poate pare bizar, dar tehnologia apicola trebuie adaptată la rasa că acesta să facă performanță. Italiana este printre rasele cu populație numeroasă. Asta înseamnă consum mai mare pentru iernare, hrana ce trebuie asigurată de apicultor. Dacă apicultorul nu da hrana, italiana intra cu cuiburi mai mici, prin urmare va avea uzura mai mare. Si crapă!! Iernează, mai greu cu cuiburi mici.
Si cine sa le explice asta incepatorilor care se trezesc acum ca au 2-3 rame de puiet ?
Au pus 2-3 turte proteice la albine preventiv ,turte care au fost transformate in puiet si stupul e tot fara miere si nu stiu cum o sa treaca iarna.Eu dupa atatia ani de experienta nu pot face diferenta intre o matca "Galbena de Banat" aclimatizata in zeci de ani si o Ligustica importata.Trebuie sa-i analizez comportamentul o perioada de timp sa pot da un verdict.Deci la impachetare nu doar culoarea matcii imi indica cum trebuie sa fac  impachetarea.
Din fericire la mine a fost simplu,la 1 oct cand am dat jos magaziile si am restrans partial cuibul am avut doar accidental puiet.
In Noembrie nu am mai avut puiet si am facut corectiile necesare.
Multi vor revizuii afirmatia :Sa facem tot posibilul sa avem puiet pana tarziu............
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tinumaftei

Nimeni nu s-a născut învățat. Omul înțelept învață din greșelile altora, prostul nici din ale lui! ..cred că asta scrie chiar în Biblie.
Si apoi, cine ne-a pus pe noi profesori?! Apicultorii pot ajunge la rezultate similare practicând tehnici diferite.

nickialomita

Carpatina este o cauza pierduta....Problema este ca si BK nu esti sigur de unde cumperi ..inmultesc multi si zic ca sunt F 0 sau f1...dar cine stie . Greu de crezut ca in conditiile climatice din tara noastra sa se ridice firme care sa vanda matci de calitate. Nu ar strica sa identificam si firme din alte tari, firme cu traditie si care ar putea trimite si in tara la noi. Curieratul functioneaza si intre tari f bine. Uniti 2-3 apicultori cu comanda mai mare ar fi costul de transport mai mic. Dar nici din strainatate nu stiu cine si ce produce. De firma asta stie cineva ceva?http://matci-buckfast.ro/ ?

sebyman

frumos era ca targul sa fie prin maai iunie sa poata fi comercializate si matci.de simpozioane e plin

undragutz

Citat din: sebyman din Decembrie 19, 2016, 06:13:30 PM
frumos era ca targul sa fie prin maai iunie sa poata fi comercializate si matci.

tu vrei sa te duci la un tirg din asat cu matci si sa cumperi matcile cum te duci la tirgul de zarzavat si cumperi rosiile si castravetii direct  dupa taraba ?