Fair Queens Bee Slobozia - Romania - Targul Reginelor Slobozia - Romania

Creat de stefy.costea, Decembrie 04, 2016, 05:43:36 PM

« precedentul - următorul »

stefy.costea

Am decis ca in perioada 01 -02 Aprilie 2017 sa organizez in municipiul Slobozia, judetul Ialomita - Romania, prima editie a Targului de Regine.
  Imi propun ca aceasta manifestare inedita sa reuneasca la Slobozia persoane implicate in procesul de obtinere a reginelor, beneficiarii materialului biologic apicol, dar mai ales factori de raspundere in activitatea de cercetare si finantare a domeniului apicol.
  Imi doresc sa am alaturi cat mai multi producatori de regine, atat din Romania cat si de pe intreg teritoriul Uniunii Europene.
  In cadrul aceastei manifestarivoi incerca sa organizez seminarii cu principala tema " Materialul genetic apicol din Romania incotro?"

Astept din partea dumneavoastra sugestii si propuneri pertinente cu privire la temele de interes pe care sa la sustinem cu ocazia acestei manifestari.

Cu deosebita stima si aleasa consideratie
Stefan Costea
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

filip

Expozantii participanti aduc si material genetic pentru a vedea si marfa?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

stefy.costea

Cred ca glumiti! Stiti la fel de bine ca si mine ca in conditiile climatice din Romania este imposibil sa obtii regine la inceputul lunii aprilie.

Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

filip

Citat din: stefy.costea din Decembrie 04, 2016, 06:20:43 PM
Cred ca glumiti! Stiti la fel de bine ca si mine ca in conditiile climatice din Romania este imposibil sa obtii regine la inceputul lunii aprilie.
Nu productia 2017,dar exemplar din 2016 se poate.
Stupul scoala permite vizionarea reginei pe ram insotita de albine.
Daca nu se poate,atunci dece atata graba sa fie in aprilie?!?
In 2008 la targ la Faget -"stupul de sticla " a fost atractia targului..........

http://filip41.sunphoto.ro/Albinutele_mele_dragi/LVNBLIMJNMKVGOCSVJB
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

stefy.costea

Stup de observare cu albine, ce are  pereti din sticla voi prezenta la a aceasta intalnire, nu este o noutate.
Discutiile purtate cu o parte din producatorii de regine din Romania m-au facut sa aleg aceasta data pentru ca:
- incepand cu a doua jumatate a lunii aprilie incepe activitatea de stuparit pastoral : pomi fructiferi, rapita, salcam- in luna mai; deci apicultorii calati pe productia de miere si polen intra in plin sezon apicol;
- incepand cu a doua jumatate a lunii aprilie incepe activitatea intensa in producerea reginelor;
Timpul apicultorilor in plin sezon apicol este extrem de pretios. Putin sunt cei ce-si vor permite sa lase treaba in stupine pentru o fuga la Slobozia!
Sper ca producatorii de material biologic apicol sa vina la aceasta intalnire cu regine obtinute in anii anteriori.
Mai mult fac demersuri pentru a avea alaturi de noi producatori prestigiosi de regine din tarile vecine.

Astept cu interes de la dumneavoastra d-le Filip (in calitate de apicultor cu o vasta experienta apicola) propuneri si idei constructive care sa-mi ofere provocari pentru reusita acestui eveniment.
Cu stima, Stefan Costea
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

filip

Daca e bunavointa fiecare crescator de regine poate aduce o matca cu albina aferenta si sa o expuna la targ.
Acum multi prezinta pe internet o poza cu regina care se poate sa nu le apartina.
De regula in aprilie crescatorii de matci au preluate  comenzile din anul curent.
Eu am facut rezervare pentru matci pe 2017 si astept sa vad cum se comporta achizitiile de anul acesta
Albinele din poza sunt din linia de regine din stupina mea,regina cumparata e la cateva zile dupa eliberare(inceputul lunii iulie)
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

stefy.costea

  Aveti aici LISTA CU STUPINELE DE MULTIPLICARE CARE AU PRIMIT AUTORIZARE PÂNĂ LA DATA DE 10.08.2016,  ÎN CONFORMITATE CU ORDINUL NR. 413 DIN 20 IUNIE 2008 PRIVIND APROBAREA CRITERIILOR DE AUTORIZARE A STUPINEI DE MULTIPLICARE, DUPĂ EFECTUAREA CONTROLULUI DE PRIMĂVARĂ 2016
la care se adauga statiile cu stupinele de elita ale ICDA
preluata de pe siteul ANARZ
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

stefy.costea

Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

stefy.costea

Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

filip

Da ,e pe lista........sa vedem daca si confirma asteptarile.
Pana atunci sa avem o iarna normala si albine sanatoase!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

stefy.costea

Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

stefy.costea

Am gasit pe site-ul Ministerului Agriculturii din Bulgaria contributiile UE pentru apicultura pentru anii 2017-2019.
Romania se afla pe locul 4  cu 3.584.747 euro, dupa Spania 5.634.999 euro, Franta 3.783.641 euro, Grecia 3.632.500 euro, Bulgaria e pe locul 10 cu 1.216.533 euro.
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

dincaadrian2000

Daca tot v-ati gandit la asa ceva de ce nu sustinem toti apicultorii prin asociatii sau personal infiintarea unui registru de rase la ANARZ sa nu mai cumparam regine maidaneze la preturi piperate de la statiile ICDA sau de la cei autorizati.
La noi s-au autorizat ca stupine de multiplicare si vand matci fara vreun control al rasei, descendenta, genetica.
Sa avem un refistru electronic national dupa modelul crescatorilor europeni de buk. http://perso.fundp.ac.be/~jvandyck/homage/elver/index.html.
Atunci vom controla si noi descendenta fiecarei regine.

stefy.costea

Problema ridicata de dv-tra va fi o tema a discutiilor pe care le vom avea cu prilejul acestei manifestari. Va multumesc.
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

tinumaftei

Din listele alea lungi, vinde cineva "carpatina"? Eu din câte nume am recunoscut le-am asociat pe toate cu Bk..