Trei zile de neuitat la Asociația Apis Tomitana Dacica Constanța

Creat de romikele, Decembrie 20, 2012, 09:11:07 PM

« precedentul - următorul »

romikele

În vizită la cantonul silvic Hagieni.
Loc minunat, unde va lua ființă un centru de cercetări pentru producerea de material biologic.

La cantonul Hagieni

romikele

Ma, mancal-ar tata! Care ai filmat dea-n-cracilea, ca mi-am scrintit gatul sa urmaresc finalul!  =))

romikele


roi_ag

Pana la primele targuri  faceti rost de 4-500 ron si cumparati lucru de fabrica,daca nu vorbiti cu
prietenul lui Dragos de la OVISAN si va aduce.Eu dau din casa nu am secrete  :hi:

romikele

Lucru` ala de fabrica nu face treaba la fel de eficient si economic in acelasi timp.
Testat!

D006

  Baiatul macar e sincer si recunoaste ca aparatul construit de el este foarte ... rudimentar . Fiecare face cum  doreste ....

romikele

Si cateva poze...

bio

Citat din: romikele din Decembrie 20, 2012, 09:11:07 PM
În vizită la cantonul silvic Hagieni.
Loc minunat, unde va lua ființă un centru de cercetări pentru producerea de material biologic.

......

...Off, nea' Romikele daca v-a-ti imbatat acolo ca niste porci.. =))... credetzi ca este chiar raiul albinelor la aceea padure.,.??..

..acum vreo 12-13 ani in aceea zona am inceput eu apicultura si sincer, nu as da zona colinara a Buzaului  pentru o padure situata intr-o zona  Dobrogei secetoasa si saraca la resurse apicole, situata  la numai 2 pasi de Marea Neagra...




..si filmul cu pseudo-furetro...-- tot respectul pentru colegul care l-a produs, dar NU as recomanda un asemenea utilaj decit in situatie de criza....
Eu am FURETRRO  .....cred de vreo 4 toamne il folosesc dar este originalul, de la mama lui din Italia ... Ce-i drept cam scump, m-a ajuns ceva peste 300 Euro poate 400,..dar as da si dublu ca i-si merita banii.

romikele

N-ai inteles!  :sad:
E o zona ideala pentru selectie si multiplicare, fiind complet izolata, singurul drum de acces e proprietatea Asociatiei.
Si nu cred ca nu stii zicala: "Omul sfinteste locul!"
Nu se compara zona de acum 12-13 ani cu ce e acum si mai ales cu ce va fi.
Resursele apicole vor fi suplimentate consistent de proprietarii locului, sunt suprafete mari de teren care vor fi cultivate cu tot ce trebuie.
Altii fac apicultura pe stanci sau in nisip si nu se vaita  :P

Legat de "scula", am vazut-o la lucru si sincer n-as da banii nici pe mama originalului. Focarul e din inox gros de 2...2,5 mm, serpentina mai eficienta si "pompa" nu se strica (oricum e usor de inlocuit)  :D

valter

Citat din: romikele din Decembrie 21, 2012, 06:12:23 PM

E o zona ideala pentru selectie si multiplicare, fiind complet izolata, singurul drum de acces e proprietatea Asociatiei.


Uite asa i-mi iau eu serviciu part time...la Tomitana...ajutorul omului de stiinta :smile:.
Zau ca-mi pare rau de lipsa motivata de la 2 Mai.


ps.Eu , la cat de dilimac sunt, am vrut sa duc micronucleele in largul Marii...pe digul de nord al portului Constanta.Nu se justifica financiar.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

roi_ag

Ce imi place la aparatul ala este ca poti sa-i pui alta butelie ,pe cand la al meu butelia trebuie
umpluta.Asta n-ar fi o problema numai ca trebuie sa-i adaptez un smecherez ptr. furtun - butelie.
Cu dozajul cred ca trebuie sa fii fin la mana, ptr. ca atunci cand apesi pe PET la un moment simti o
rezistenta, rezistenta datorata vaporizarii lichidului.Importanta este si lungimea serpentinei ptr. ca de fapt ea dozeaza cantitatea de lichid.Cred ca sunt pe aproape  :nod: :wink:

pedro

 :bravo: poate stie cineva care au fost cheltuielile de realizare a investitiilor pana in stadiul prezentat ,eventual ce cheltuieli si inestitii mai au in plan? :hi:
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre!

PACO

#12
Citat din: valter din Decembrie 21, 2012, 06:49:57 PM
Citat din: romikele din Decembrie 21, 2012, 06:12:23 PM

E o zona ideala pentru selectie si multiplicare, fiind complet izolata, singurul drum de acces e proprietatea Asociatiei.


Uite asa i-mi iau eu serviciu part time...la Tomitana...ajutorul omului de stiinta :smile:.
Zau ca-mi pare rau de lipsa motivata de la 2 Mai.

ps.Eu , la cat de dilimac sunt, am vrut sa duc micronucleele in largul Marii...pe digul de nord al portului Constanta.Nu se justifica financiar.

si ce se facea Constanta cu doi oameni de stiinta ?