Tirgul apicol "Tara Fagarasului"

Creat de marc, Decembrie 30, 2011, 01:44:29 PM

« precedentul - următorul »

marc

 A 3-a editie a tirgului apicol "Tara Fagarasului" se va desfasura in zilele de 18-19 februarie 2012 la Cercul Militar Fagaras.
  Organizator -Asociatia Crescatorilor de Albine Filiala Brasov-Cercul Apicol Fagaras
   Sponsor- SC Fileomera srl-Fagaras
   cu sprijinul Primariei Municipiului Fagaras

persoane de contact:
sectiunea seminar-dezbateri -- col(rz) Mazilu Alexandru:tel 0745487431- e-mail :[email protected]
sectiunea comercial --ing.Ciurila Marcel:tel 0744993357 - e-mail:[email protected]
sectiunea publicitate--Toma Sandu:tel 0727300777 - e-mail:[email protected]

costelinni

#1
Domnilor , ne intalnim la Targul de la Fagaras din 18-19 februarie ?   :coffee::beer:
http://constantinignuta.sunphoto.ro

"Intelepciunea ne ajuta sa rezistam, pasiunile ne ajuta sa traim.'" (Chamfort)

marc

Lista cu expozantii s-a definitivat.Aceasta este in atach.

marc

Locatia desfasurarii Targului apicol este la Cercul Militar si locatiile pentru cazare se afla in urmatoarea imagine.

marc

O prognoza meteo se poate consulta de pe site-ul acesta

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: costelinni din Februarie 08, 2012, 01:47:21 PM
Domnilor , ne intalnim la Targul de la Fagaras din 18-19 februarie ?   :coffee::beer:
MARE ATENTIE!!!

vremea a mai dat peste cap 2 targuri.... Braila si Slobozia
se anunta iar cod portocaliu si Brasovul e inclus...

consultati meteo ZILNIC

in rest... sa aveti bafta
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

dan.smarandoi

N-ar suna mai bine Targ apicol Fagaras decat Tirgul apicol "Tara Fagarasului"
Cum s-ar auzi Targ apicol "Tara Brailei"?

marc

Daca cititi pmai aprofundat in istoria Romaniei veti gasii referiri istorice ca:"Tara Fagarasului si a Amlasului" prin vremurile lui Mircea cel Batrin si apoi ale lui Mihai Viteazu.Exista si unele studii si carti istorice in care s-a delimitat aceasta regiune din punct de vedere administrativ si geografic dea lungul timpului apartinind intiia oara de Muntenia si apoi de Transilvania.Pentru fagaraseni sa stiti ca suna bine aceasta denumire de "Tara Fagarasului" si ne mindrim cu acest lucru(moderat).Apoi si brasovenii se mindresc cu denumirea de "Tara Birsei".Sunt specificitati locale pe intreg teritoriul locuit de romani.
Va salut cu respect si daca vremea va permite va asteptem cu mare placere la Fagaras.

stefan1

Citat din: dan.smarandoi din Februarie 12, 2012, 09:23:54 AM
N-ar suna mai bine Targ apicol Fagaras decat Tirgul apicol "Tara Fagarasului"
Cum s-ar auzi Targ apicol "Tara Brailei"?

  Locurile ocupate compact de romani in Ardeal aveau nume de tari. Au fost multe: a Fagarasului, a Barsei, a Hategului, a Lovistei,  Almajului, a Motilor, a Oasului, a Zarandului, a Nasaudului, a Calatei etc. Si in Oltenia era la inceputuri o organizare pe tari. Se vorbeste de "terra Litua" (voievodatul lui Litovoi).
   Si voi acolo, pe langa Galati, aveti locuri istorice. Pe acolo era Targul de Floci, cel pradat si incendiat de Stefan cel Mare. Acolo se zice ca s-ar fi nascut Mihai Viteazu.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: stefan1 din Februarie 13, 2012, 03:20:44 AM
Citat din: dan.smarandoi din Februarie 12, 2012, 09:23:54 AM
N-ar suna mai bine Targ apicol Fagaras decat Tirgul apicol "Tara Fagarasului"
Cum s-ar auzi Targ apicol "Tara Brailei"?

  Locurile ocupate compact de romani in Ardeal aveau nume de tari. Au fost multe: a Fagarasului, a Barsei, a Hategului, a Lovistei,  Almajului, a Motilor, a Oasului, a Zarandului, a Nasaudului, a Calatei etc. Si in Oltenia era la inceputuri o organizare pe tari. Se vorbeste de "terra Litua" (voievodatul lui Litovoi).
   Si voi acolo, pe langa Galati, aveti locuri istorice. Pe acolo era Targul de Floci, cel pradat si incendiat de Stefan cel Mare. Acolo se zice ca s-ar fi nascut Mihai Viteazu.

inainte de a da un argument, incearca cu varu`"goagle":

Orașul de Floci sau Târgul de Floci este un oraș dispărut din Țara Românească. A fost situat la vărsarea râului Ialomița în Dunăre, pe un curs vechi al râului, azi secat.
Săpăturile arheologilor, din ultimul deceniu, au scos la iveală, în zona localității Giurgeni, ruinele fostului oraș unde s-a născut Mihai Viteazul.

nici o legatura cu Galati-ul


acum ...  =)) =)) =))... in alta ordine de idei....  =)) =)) =))
cum ti-ar suna tie o invitatie, facuta de galateni sau slobozeni:

va asteptam la targul de floci sa cumparati miere si utilaje apicole.....

=))  =))  =))  =))

fiecare face anuntul in mod avantajos pentru reclama

daca eu asi fi facut anuntul targului de la braila:
va asteptam la targul lui Terente, barbatul cu cea mai mare.. scula pana in prezent din Romania
cred ca aveam doar expozante si vizitatoare, dar... minunea de scula se afla la IML Bucuresti
ps: stiti ce era tatuat pe ea?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Februarie 13, 2012, 01:46:36 PM
...
Orașul de Floci sau Târgul de Floci este un oraș dispărut din Țara Românească. A fost situat la vărsarea râului Ialomița în Dunăre, pe un curs vechi al râului, azi secat.
Săpăturile arheologilor, din ultimul deceniu, au scos la iveală, în zona localității Giurgeni, ruinele fostului oraș unde s-a născut Mihai Viteazul.
...

Pe DN 2A, intre Tandarei si Giurgeni, in apropierea Popasului Chirana se afla ruinele vechii asezari Targul de Floci!
Cine a mers cu masina pe aceasta ruta a vazut santierul arheologic, pe partea dreapta a sensului de mers Tandarei-Giurgeni.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

nicu68


antiopa din ardeal

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Februarie 13, 2012, 01:46:36 PM

ps: stiti ce era tatuat pe ea?

Cred ca e o intrebare capcana. Nu indraznesc sa pun intrebarea fatala: "ce era tatuat?" Asta ca sa nu o iau in barba. Totusi nu stiu raspunsul si recunosc ca sunt curios.

Florin-braileanul (FlorinI)

http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

stefan1

#14
Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Februarie 13, 2012, 01:46:36 PM
...
inainte de a da un argument, incearca cu varu`"goagle":

Orașul de Floci sau Târgul de Floci este un oraș dispărut din Țara Românească. A fost situat la vărsarea râului Ialomița în Dunăre, pe un curs vechi al râului, azi secat.
Săpăturile arheologilor, din ultimul deceniu, au scos la iveală, în zona localității Giurgeni, ruinele fostului oraș unde s-a născut Mihai Viteazul.

nici o legatura cu Galati-ul
...



Adevarat, m-am inselat. Acum m-am uitat pe 'net. Credeam ca Targul de Floci era mai sus. Stiam ca a fost un targ de margine si aproape de Dunare. Ma gandeam ca Stefan cel Mare a atacat doar la granita cand a atacat acest targ, care se pare ca-i facea concurenta la targurile lui.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)