ce floare o fi asta?

Creat de stefan1, Martie 16, 2011, 03:07:21 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

Stie cineva cum se numeste aceasta floare?
  Este o planta de apartament putin spectaculoasa. Am avut-o de mai multi ani, dar nu se prea dezvolta. Intr-un rand avea niste paduchi negrii foarte mici si fixati pe frunze incat nu am reusit sa desprind nici unul, ca raneam frunza. Acum, de aproape o luna a inflorit, dupa cum se vede in poze.
  In poze se vad si 1-2 albine, ca am dus floarea sa vad daca atrage albinele (pana nu era inca polen in natura; de sambata au inceput sa aduca polen de nuscele). Albinele vizitau florile dar nu sunt melifere. Cu greu una a strans foarte putin polen galben. imi pare rau ca cu mobilul nu am putut face poze mai clare.
  In acelasi ghiveci mai este o planta (semanata intamplator). Cine ghiceste ce planta este aceasta, a doua?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

stefan1

Am revenit cu poza care initial nu mi-a intrat:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  Vad ca nimeni nu stie ce floare e. Poate ar trebui sa ma interesez pe un forum de flori.

  La jumatate din intrebare pot raspunde eu. Planta insotitoare, de deasupra, e Amorfa. Am semanat-o acolo tocmai ca floarea de baza era foarte slaba si fara mari perspective.
  Ce pot acum sa constat e ca de cand a crescut Amorfa, florii gazda ii merge foarte bine, cum nu i-a mers niciodata. Am socotit, cum am scris la topicul "Amorfa", ca aceasta, fiind leguminoasa, atrage azotul din aer si nutreste si radacinile plantei gazda. Mai interesant este ca si puietilor de Amorfa le merge mai bine in aceste ghivece decat in cele in care sunt singuri! Nu stiu care e explicatia.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kiwi Bee

Eu cred sa fie din familia CRASSULA dar nu pot spune exact care din ele.La noi in NZ aproape in toate gradinile vezi vreuna din Crassule amestecate cu alte plante(decorativ).

Kiwi Bee


stefan1

  Da, cred ca este vorba de aceasta specie. Seamana si la flori si la frunze. Acum stiu ce sa caut pentru informare.
  Multumesc frumos! Se vede ca la voi e iarna si ai ceva mai mult timp.   :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)