PASTURA DIN RAME DE REFORMA:sa o valorificam!

Creat de dragos2006, August 27, 2009, 02:49:40 AM

« precedentul - următorul »

D006

Pastura: am observat ca multi apicultori o topesc cu ceara pur si simplu, facand risipa; si daca doriti va spun cum am in plan sa procedez eu,dupa studiile mele, cu pastura din fagurii vechi care trebuie schimbati. Stiu sigur ca pastura este cel mai puternic antibiotic natural si de ce sa nu o valorificam.

D006

Păstura
Valoarea sa alimentară este de 3 ori mai mare decât cea a polenului, şi de 9 ori mai mare decât a oricărui înlocuitor de polen, păstura având o putere antibiotică de 3 ori mai mare decât cea a polenului. Albinele care în primele 8 zile de la eclozionare consumă multă păstură sunt mai viguroase, putând atinge o longevitate de până la 233 de zile, un mare rol jucându-l şi calitatea polenului consumat.
Extragere
Fagurii cu păstură sunt tăiaţi fâşii. Porţiunile compacte cu păstură sunt rupte în bucăţi de mărimea unei nuci şi sunt trecute printr-o maşină de tocat carne. Rezultă o pastă uniformă care se mestecă cu miere (1 parte păstură + 2 părţi miere). Se mestecă 10-15 minute iar după 24 de ore stratul de sus (circa o treime) care constă din ceară, resturi de păstură şi miere, se raclează (poate fi folosit primăvara - diluat în şerbet sau sirop - pentru stimularea familiilor de albine). Dedesubt rămâne un produs superior la care se adaugă 1% tinctură de propolis, pentru a-i îmbunătăţi gustul şi valoarea terapeutică. AVETI COMENTARII,ASTEPT!

milu56


D006

Eu am procedat un pic diferit.
Am taiat fgurii in fasi de 2 degete si i-am pus in blender cu un pahar de apa calda.
Lamele ascutite si-au facut treaba si a iesit un lichid maroniu deschis cu bucatele de ceara.
Era si ceva miere asa ca era super la gust.
Am strecurat odata si ceara din strecuratoare am clatit-o cu un pahar de apa calda si am strecurat din nou.
Sa mai ridicat ceva ceara la suprafata si am strecurat a doua oara dupa care am adaugat la 4 litri un pahar de must.
A doua zi era gata de explozie.
Am baut si am pus in bidoane si in frigider sau in congelator.
Traznet a iesit.

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

tassevasi


cipik

Salutare oameni buni.
Un coleg vrea sa cumpere niste pastura, pentru nu stiu ce cura.
Am vizitat si sectiunea de anunturi si nu am gasit nimic recent.
Asa ca daca are cineva de vanzare sa-mi dea un mesaj pe privat.
O seara buna.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

stefan1

  @Bio am vazut anii trecuti ca recolta mai multa pastura. Contacteaza-l, ca poate are. Din pacate vad ca pe forumul asta nu a mai activat de multa vreme.  :sad:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

cipik

Cam la el ma gândeam si eu dar nu l-am mai văzut prea activ pe forum si........
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

MirceaCalin


cipik

Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/