Nea Costica din Buzau

Creat de Nea Costica din Buzau, Ianuarie 19, 2012, 03:39:28 PM

« precedentul - următorul »

Nea Costica din Buzau

Bine v-am gsit,si va salut pe toti!!!prezentare;
Ma numesc Constantin Bostina,casatorit cu Lili,un baiat Adi,o nora Eliza si doi nepoti,Georgian 10 ani si Andrei 2 ani.Scoala profesionala[lacatus mecanic] si liceul economic [la seral].De 36 de ani lucrez in aceias societate,acum privata, cu profil metalurgic, gestionar.Iubesc natura [imi plac calatoriile prin paduri],hobiuri, gradinaritul, pomicultura si ultimul [dar nu cel din urma]stuparitul.Am cumparat o casa batraneasca la 18km de casa de la Buzau cu curte si gradina insumand 2000 mp.Pe 1500 mp am infiintat o mini livada cu pomi arbusti etc,iar restul terenulu ; teren de joaca,gradina zarzavat,solar, garaj, cotete, magazie.Am comandat la un vecin,tamplar 3 cutii stup, 12 rame 1/1 si cat 1/2.AM Cumparat doua familii de la un fost coleg,pensionat, m-a ajutat sa mai fac un roi.I-am trecut prima iarna dar a doua au murit, din mai multe motive imputate ,,stuparului" Osa revin :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

pharaonu75

Bine ai venit!

Nu fi descurajat de la primul esec! Insista si vei avea rezultate!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bucovineanu

#2
Bun venit pe forum. Pentru a deveni apicultor e nevoie de perseverenta, ambitie, dragoste pentru albine si nerenuntare in caz de esec. Era cu ani in urma o reclama: "Daca vrei cu adevarat poti"

cristi ciuc

Nu se poate să nu reuşeşti, ai şi un nume predestinat acestei îndeletniciri.
Mult succes!

ves.lucian

  nici aici nu scapi de mine !!! sunt cu ochii pe tine !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

tassevasi

 Bine ai venit nea Costica .
Asteptam sa revaniti . :)
  Numai bine  :hi:

Nea Costica din Buzau

Va salut din nou!!am sosit de la scarbici :) va multumesc tuturor pt incurajare  =D>
Lucian,imi cer mii de scuze ca nu am reusit sa ma tin de cuvant in ceia ce te priveste,am intampinat ceva probleme, dar o sa ma revansez.
Acum incerc sa acord cate o floare tuturor sotiilor iubitelor si ficelor tuturor forumistilor :hi:si apoi sa continui ce am inceput in noua postare
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

Nea Costica din Buzau

Te salut, cu respect Tasse,si bine ai venit pe la mine :smile:iaca vazusi ca venisem, dar sunt suparat [5 minute]pe tine, te rog frumos, nu sunt imbracat in frac cu popion,asa ca fara pers a 3 plural.ps rezist la foarte multe tavaleli,am simtul umorului f dezvoltat  :nod: :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

orbanstefan64


Nea Costica din Buzau

#9
Te salut Fanica 64!! si-ti multumesc de urare :smile:
M-am chinuit o gramada de timp sa scriu o postare, si nu mi-a intrat ca-mi expirase timpul de autentificare, nu-i prima data, batranetea ? :uimit: continui;
Dupa necazul cu albinele, am cultivat cu succes ciuperci Pleurotus. dar era scump si la distanta miceliu, osa pun poze dar le am la servici.
Cand am comandat cutiile pt abine am cumparat si recuzita minima ;centrifuga,afumator, masca,furculita [in primul an am stors cca 20kg miere] si am confectionat o dalta di inox, m-am invatat sa insarmez sa lipesc fa etc.am obosit  :uimit: batranetea? pun poza ,vad cum iese si voi continua :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

Nea Costica din Buzau

#10
 :hi: Continui;n-a fost sa ies la pensie pt a stupari :wink2: din doua motive;
1}Mi-a crescut Boc viata :Du cu 5ani ani :uimit:
2}M=a sunat,[ in vara lui 2010] un frate, care a cumparat si el o casa tot in Candesti,deci, m-a sunat sa-mi spuna ca, intr-un pom din gradina vecinului sau s-a asezat un roi si daca sunt in stare sa-l iau este al meu .Ma blindez cu;masca, cutie[pdisoare,capac], doua rame din beci cladite[cam naspa], date prin jet de apa si presarat cu zahar,pene de curcan si afumatoare.
Asez cutia pe porbagaj la Dacie celelalte in prbagaj, ma incurajez cu o tuica :razz: , pun pe Lili la volan [maxim 1km] si hai
Norocul meu a fost ca nu era foarte sus;pun doua scaune unul peste altul, pun cutia peste ele,si bag adausuri sub cutie pana cand roiul a intrat [o parte] in cutie, nu era pe creanga era fixat la baza unei crengi groase, si nu am putut scutura,am luat grosul cu mana [cu manusi Sahara], si la sfarsit cu penele.Am pus podisoarele si capacul, am deschis urdinisul si am asteptat sa inntre si albina ratacita.Tot in acelas pom, sub alta craca, un roi mai mic.Am cautat o cutie din carton la fratele meu,  l-am luat,  l-am bagat acasa in alta cutie de stup, dar pana dimineata a roit :yahoo_cry:caut o poza, fara legatura, si poate mai continuam, despre roiul ramas
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

Nea Costica din Buzau

Ii salut pe tot! :hi: nu stapanesc bine toti termenii folositi pe forum :nono: unde gresesc va rog sa ma corectati,multam :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

POSTASUL

nea Costica va saluta si Postasu   :hi:  da nu oricum cu o dedicatie                                 
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

pharaonu75

Citat din: Nea Costica din Buzau din Ianuarie 19, 2012, 08:09:02 PM
...
Dupa necazul cu albinele, am cultivat cu succes ciuperci Pleurotus. dar era scump si la distanta miceliu
...

Nu ai incercat sa iti produci singur miceliul?
Cum faceai compostul? Sau il cumparai gata ambalat in saci si insamantatcu miceliu?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cristi ciuc

Asez cutia pe porbagaj la Dacie celelalte in prbagaj, ma incurajez cu o tuica , pun pe Lili la volan [maxim 1km] si hai

Această manieră de încurajare albinele nu prea o agreează şi o răsplătesc cu vârf şi îndesat. Mai ales când e vorba de produse pe bază de prune.
Am avut şi eu ocazia să le cunosc furia. =))