Sorinnel

Creat de sorinnel, Noiembrie 15, 2013, 10:30:55 PM

« precedentul - următorul »

sorinnel

Buna,

  Numele meu este Sorin-Nelu Pop, sunt din loc Farcasa Maramures , am 31 de ani, casatorit si am o fiica de 1 an si 3 luni. De profesie sunt: zidar; asistent medical generalist si nu in ultimul rand economist. Momentan lucrez intr-o companie multinationala ca programator productie. De apicultura m-am apucat in urma cu 15 ani (ca hobby) dar anul acesta am hotarat sa trec la un alt nivel (de profesionist) numai ca mai am drum lung de parcurs. Am incaput apicultura cu un roi primit de la un vecin (roi care l-am pierdut peste iarna) iar dupa inca un an am cumparat 2 familii de albine din care una nu a trecut iarna, dar din familia ramasa am ajuns sa pregatesc anul acesta pentru iernat 38 familii. Pana acum productia de miere a fost prioritara dar la anul cred ca o sa die roiurile  :D. Am hotarat sa trec la urmatorul nivel dupa ce am vazut ca se pot castiga ceva bani din apicultura. In urma cu ceva ani am inceput sa vand surplusul de miere (numai de acasa sau la colegi la servici) si mi-am format o clientela destul de buna (nici intr-un an nu m-au apucat sarbatorile de iarna cu miere pe stoc si nici anul asta n-o sa ma prinda). Ca sa ma laud:  :D mierea mea a ajuns in Italia, Franta, Spania si Anglia. Am prieteni care vin din strainatate iar cand pleaca inapoi, pleaca cu borcanele pline de miere (pentru ei si pentru patronii lor). Cam asta sunt eu acum....
Sorin Pop

Aurel

    Sorinele ,mult succes pe mai departe si multa sanatate la familie !Se vede ca esti hotarat cea ce esta foatre bine.

mihai.vr

Frumos. Si asteptam poze :)

andreiu

      Bun venit Sorine, din prezentare rezulta ca ai stofa si de apicultor. Iti urez ca peste trei ani sa treci de suta.  :hi:

orbanstefan64

bine ai venit!! :welcome:
mult succes incontinuare!
:hi: :hi: :hi:

mosunick

Am auzit ca zona Farcasa (Codrul, pe o parte si pe cealalta) e brici primavara si toamna pentru albine, iar temperaturile nu au salturi mari, facilitand dezvoltarea normala a familiilor...
Sa fie cu succes!
Bine ai venit!
Felicitari!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

sorinnel

Va multumesc pentru calduroasa primire in sanul familiei Apiardeal.
Citat din: andreiu din Noiembrie 16, 2013, 07:12:01 AM
      Bun venit Sorine, din prezentare rezulta ca ai stofa si de apicultor. Iti urez ca peste trei ani sa treci de suta.  :hi:
Eu sper sa ajung la 100 familii peste doi ani. Peste trei ani sa ajung la 150  :D
Citat din: mosunick din Noiembrie 16, 2013, 08:28:49 AM
Am auzit ca zona Farcasa (Codrul, pe o parte si pe cealalta) e brici primavara si toamna pentru albine, iar temperaturile nu au salturi mari, facilitand dezvoltarea normala a familiilor...
Sa fie cu succes!
Bine ai venit!
Felicitari!
Intradevar este o zona destul de buna pentru apicultura dar de trei ani incoace zic "asta este cel mai prost an apicol din cariera mea de apicultor", dar urmatorul an a fost si mai prost. Primavara incepe tarziu iar vara vine repede cu seceta si temperaturi constant peste 30grade.
Sorin Pop

popa georgian


rarescyp


Intradevar este o zona destul de buna pentru apicultura dar de trei ani incoace zic "asta este cel mai prost an apicol din cariera mea de apicultor", dar urmatorul an a fost si mai prost. Primavara incepe tarziu iar vara vine repede cu seceta si temperaturi constant peste 30grade.
[/quote]
Bine ai venit sorine...
toata cariera mea de apicultor ( vreo 2 ani)  :)... ambii au fost  foarte prosti pt. zona mea...cu toate astea am reusit sa ma dezvolt putin si de la anul sunt decis sa fac pastoral, la cel putin 4 culesuri...
am investit foarte mult pt. ca imi plac albinele, dar de acum incolo nu mai scot bani din buzunar pt. ele...in 2014 toti banii de pe ce vor produce (daca vor produce),  ii voi folosi pt. a  ma extinde; din 2015 vom imparti profitul frateste (jumate pt ele , jumate pt mine)....
daca unui patron nu ii merge afacerea cateva luni, inchide , vinde si se reprofileaza...in apicultura e alceva; chiar daca mergi cativa ani pe minus, ' microbul intrat in sange' te face sa mergi mai departe...e ca la pescuit;  desii mereu prinzi numai pesti mici continui sa mergi la pescuit cu gandul la pestele cel mare...
  speram ca la anul vom prinde pestele cel mare :yes:
Multa sanatate.
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

sorinnel

Eu atata timp cat am servici nu pot sa ma gandesc la pastoral, iar la servici nu renunt prea curand pentru ca am un salariu destul de ok. Totusi de acum inainte ma gandesc si la varianta sa traiesc doar de pe urma albinelor asa ca de la anul o sa ma pregatesc si in acest sens (logistica pt pastoral)...
Sorin Pop

rarescyp

si eu sunt salariat, dar serviciul imi permite sa fac si pastoral...nu depind de albine, iar daca aceasta activitate imi va aduce profit, acesta va fi reinvestit si il voi folosii pt achizitionarea de echipamente pt usurarea muncii in stupina: rulota, o masina4x4, pavilion...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

sorinnel

Aseara am fost la stupina sa pregatesc suportul pentru cativa stupi pe care ii voi muta de acasa pe locatia respectiva si am facut doua poze, asa, in viteza. A doua lada din dreapta jos are peste 30 de ani! In ea am tinut prima mea familie de albine. Lada am primit-o de la un unchi care a renuntat la albine dupa ce, cineva i-a omorat toate albinele dintr-un pavilion. :qp: :qp: :qp:
Sorin Pop

fiug1970


sorinnel

cam asa se prezinta familiile la 08.02.2014 :
Sorin Pop