Incepator ALBINIST

Creat de Tamu, Aprilie 27, 2013, 11:46:50 AM

« precedentul - următorul »

Tamu

Salut pe toata lumea cu respect.  :hi:
Sunt din baia Mare, am 44 de ani, de meserie electronist. M-am hotarat prin decembrie 2012 sa fac apicultura stationar. Sper ca sa ma descurc cu aceasta noua indeletnicire. Timpul pentru a ma documenta si pentru a ma organiza a fost f. scurt. Pana la urma am scos-o cumva la capat si am reusit sa-mi procur cele necesare, cu exceptia catorva lucruri care urmeaza in curand.
Stupina:
- am determinat o suprafata de vreo 10 x 6 m. din gradina socrilor pe care am imprejmuit-o cu un gard de 1,5 metri (asta pentru a determina albina sa aiba un zbor mai inalt si pentru atenuarea eventualelor rafale de vant). Am imprastiat var si am sapat-o pentru dezifectare. Un bidon de 80l. cu robinet si 3 tavi lungi, montate in cascada, de la ghivece ptr. flori = realizarea adapatorului. Un senzor cu alarma optica si acustica alimentat de energia solara si un termometru. Si este in pregatire un suport ferit de ploaie unde am sa pun un bulgare de sare.
-stupii pe care i-am achizitionat (5 la numar + 5 colectoare de polen tip Zalau si 2 roinite pe 6 rame cu diafragma despartitoare ptr. roi pe 3 rame), neansamblati. Stupii sunt cu 12 rame de 1/1 si cu cate 2 cat-uri de 1/2. I-am montat, vopsit (vopsea pe baza de apa), montat accesorii (manere, cleme fixare fund, suport colector polen, etc.), confectionat tabla pe capace si subar la fundurile antivaroa. Voi popula ptr. inceput 3 cu familii puternice pe 10 rame chiar maine (daca toate merg conform planului). I-am pregatit pe dinauntru cu un strat de propolis dizolvat in alcool de 80 de grade, apoi i-am flambat cu lampa pe gaz, i-am frecat bine cu menta verde.
Unelte si accesorii:
- afumator, perie, 3 dalti inox diferite, furculita descapacit inox, dorn ptr. montat capse in rame, markere regine, sarma inox, sita dubla de inox, rame de tei si brad 1/1 si 1/2, 5 hranitoare urdinis, 3 hranitoare uluc, combinezon apicol, bluza cu masca, masca simpla, manusi, medicamente pentru albine si ptr. eventuale persoane care au fost intepate, 3 cutii de foiete de ceara de Bistrita, alimentator ptr. montat foitele, masa (suport ptr. scule suport magazie si 2 rame), accesorii ptr. inmultirea matcilor, topitor ceara inox cu aburi pe gaz si butelie, centrifuga tangentiala pe 3 rame din inox,  oala 7l. inox, plita inductie magnetica cu contol de temperatura (incalzire si/sau sterilizare ceara), lampa gaz, plus inca o gramada de maruntisuri aferente. In viitorul apropiat mai doresc achizitionarea unei prese de faguri Dadant din metal, un maturator de inox de 100kg., o tava de inox ptr. descapacit.
Atelierul stupinei:
- in sura socrilor, am realizat din OSB o incapere de 4x5m. in care am montat un sistem de alarma, o lampa insecte cu temporizare, un aparat de radio  :smile: . Aici tin toate lucrurile care le folosesc ptr. ALBINISM.
Intentionez sa colectez apa de ploaie de pe sura intr-un vas de 500l. ptr. a o putea folosi in aceasta activitate.
Sunt deschis la discutii despre apicultura cu oricine doreste sa-mi transmita din experienta lui.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

mmacreanu

O grija deosebita fata de albine, menta, propolis, alcool, senzori, sisteme de alarma (daca in sura intra un soarece? :D)
Bine ai venit!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

stefan1

  Bun venit, Tamu-le!
  Imi place prezentarea ta si modul cum te-ai pregatit pentru aceasta activitate! Din lucrurile pe care le-ai procurat (eu am mult mai putine decat tine), se vede ca nu esti chiar nestiutor despre ce necesita aceasta activitate si sigur ai si un sfatuitor cu experienta. Ramane intalnirea directa cu albina si sigur te vei indragosti de ea. Rezultatele o sa vina pe parcurs, totul e sa nu descurajezi de la prima nereusita.  Sa ai succes!   :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

caba stefan


KTA-APIDORNA - Ski

Bine ai venit pe aici! felicitari pt inventarul apicol si spor la  :bzz: :bzz: :bzz: %%- :hi: :bravo:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

orbanstefan64


Tamu

Va multumesc tuturor de primirea calduroasa si de incurajari. Astazi, sper sa ma ajute vremea ca de dimineata a ploat nitel, merg sa-mi aduc fetitele acasa. Sunt extrem de emotionat si nerabdator in acelasi timp. Totodata sunt constient ca din acest moment incepe cu adevarat magia acestui domeniu de activitate. Multumesc tuturor inca o data. Am sa pun si ceva poze in cateva zile.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

sandupop

Bine ai venit :hi: :hi: :hi:  Felicitari pentru inventar si pentru prezentare... Si ca o gluma ..nu vad utilitatea
Citat din: Tamu din Aprilie 27, 2013, 11:46:50 AM
unei prese de faguri Dadant din metal
=)) =)) =)) =)) =)) Sper sa nu te superi.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

romikele

Io nu vaz nimic de ras...  :uimit:

sandupop

 
Citat din: romikele din Aprilie 28, 2013, 10:03:34 PM
Io nu vaz nimic de ras...  :uimit:
^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^
Mii de scuze citisem... "presa de  faruri Dadant " si ca .....ala din poveste ...am si postat. Inca o data imi cer scuze si pormit ca nu o sa se mai intample. Ca o "scuza" zilele trecute mi-am rupt din greseala... ochelarii, si pana maine ma descurc mai greu. ^:)^ ^:)^ ^:)^
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

Tamu

E bine venita o gluma oricand. Apropo: FARURILE DADANT ... cu XENOANE?  :smile:
...
Am reusit ieri sa intru in posesia albinelor. La primul meu contact cu ele am avut parte de doar 2 intepaturi, desi am stat intre ele aproximativ 2 ore. Din 30 de rame am luat la purecat personal cam 20 (din care 5-6 am lucrat cu ele fara manusi, atunci am fost executat). Am avut o problema cu ouale de o zi, doua. Nu le observam din cauza ca erau depuse chiar la imbinarea Y, erau dificil de vazut ptr. un neinitiat ca mine. La un moment dat cu toate ca eram aproape in permanenta cercetat de 20, 30 de soldatei, stateam in povesti chiar in fata stupilor. Sincer, nu credeam ca o sa trec atat de usor de aceste clipe incarcate de adrenalina. Seara, noaptea ca deja era ora 21:30, cand am ajuns la destinatie cu ele (transportul a durat cam 2 ore pe drumurile de exceptie ale patriei) le-am pozitionat si dupa cca. o jumatate de ora le-am dechis urdinisurile. Instant au iesit afara vreo 15-20 de iubarete. M-am retras si le-am lasat sa se linisteasca in noua locatie, cu speranta ca azi cand voi merge sa le vad si sa mai fac cate una alta sa fie totul OK. O paranteza, in aceasta noapte am visat ca am avut furtisag ptr. ca lasasem urdinisurile deschise la maxim (pe toata lumgimea stupului).  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

sandupop

E clar....."virusul "si-a facut ....datoria, bine ai venit printre noi :welcome:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

bucovineanu

Bun venit si succes in continuare. Fiind incepator stiu ca e foarte mare curiozitatea. Totusi e bine sa te abtii si sa nu le deranjezi inutil. Mult succes si numai bine.

bismark

    Vorba seea nu ti chinui sa li derajazi pri ele ca te intapa.Mai rarut ca-i mai dragut cum zise D-oamna Sovia Vicoveanca.Si ti graghesti asa ca fata mare la maritat.Bini ai vinit printri noi.Cu respect :bravo: : sampanie:Si ai grija sa ti uiti la ele dizdimineata cum vin incarcate,asa pe la5-6 ca ele n-au somn.
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

      Bine ai venit, incepatorule ALBINIST. Te-ai prezentat pe campul de batalie ca un soldat foarte bine echipat. Trebuie sa sti de la inceput ca razboiul cu albinele este unul foarte ... pasnic. Ca sa-l castigi, iti trebuie calitati, cum ar fi blandete, rabdare, perseverenta. Dintre toate sculele si materialele enumerate, mi se pare ca ai exagerat putin cu cele 3 cutii de faguri artificiali pentru doar 5 familii. In rest, SPOR IN NOUA INDELETNICIRE !!!