Rarescyp

Creat de rarescyp, Aprilie 08, 2012, 08:33:57 PM

« precedentul - următorul »

Mihai Sergiu

Rares trebuie sa il luam pe Gelu si sa mergem la  o  :beer:  poate doua  :beer:  ne facem un club al salajenilor. Bafta in continuare:)
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

rarescyp

eu sunt dispus oricand...vb la tel zilele astea...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

rarescyp

pt trahsport in pastoral...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

rarescyp

cam asta am in plan pt iarna asta....
fotografia asta e copiata de pe acest forum; modelul asta l-am luat ca si inspiratie dar voi face cateva modificari...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

rarescyp

initial vroiam sa fac un container apicol (modelul lui Edy_Mh)...poate iarna viitoare dupa ce il mai probeaza un an Edy pe al lui
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

rarescyp

sau poate asa ceva...platforma apartine unui apicultor din Zalau
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

fiug1970


rarescyp

platforma in lucru.....
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

yulian

Intreb si eu...nu e cam mare incarcatura pe remorcuta aia?? Un stup in plin sezon va avea 80-90kg..daca extrageti mierea ajungeti la 60 s'un pic sa zicem la 32 stupi cat vreti sa puneti acolo...cam 2.2t daca extrageti (daca nu mai mult) doar stupii.. Mai punem vreo 200kg cadrul metalic, sunt 2.5t.
Spor la munca!

mmacreanu

Citat din: rarescyp din Februarie 07, 2014, 05:03:05 AM
platforma in lucru.....

Pui pe ea stupii din polistiren extrudat ca cei din imagine?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dodo79

Citat din: rarescyp din Februarie 07, 2014, 05:03:05 AM
platforma in lucru.....
:bravo: frumoasa initiativa.doar ca la acea prelungire ma gandesc ca vrei sa pui un sprijin mai tzeapan.spor la cules.daca stupii sunt de polistiren sau poliuretan greutatea va fi mai mica, dar totusi va fi.sa ai noroc de ea.
sanatate

ionel07196555

#41
Citat din: yulian din Februarie 07, 2014, 06:37:04 AM
Intreb si eu...nu e cam mare incarcatura pe remorcuta aia?? Un stup in plin sezon va avea 80-90kg..daca extrageti mierea ajungeti la 60 s'un pic sa zicem la 32 stupi cat vreti sa puneti acolo...cam 2.2t daca extrageti (daca nu mai mult) doar stupii.. Mai punem vreo 200kg cadrul metalic, sunt 2.5t.
Spor la munca!

Acea platforma are autorizat de obicei cam 3.5 tone
Am vazut un cuplu
T 4-----platforma auto asemanatoare in platforma o camioneta T 4 in camioneta
{bena] un opel corsa si a trecut circu asta cam 1716 Km pina acasa

rarescyp

Citat din: dodo79 din Februarie 07, 2014, 10:27:56 AM
Citat din: rarescyp din Februarie 07, 2014, 05:03:05 AM
platforma in lucru.....
:bravo: frumoasa initiativa.doar ca la acea prelungire ma gandesc ca vrei sa pui un sprijin mai tzeapan.spor la cules.daca stupii sunt de polistiren sau poliuretan greutatea va fi mai mica, dar totusi va fi.sa ai noroc de ea.
sanatate
acea prelungire e doar provizorie...
corpul 1/1 si magazia le fac din polistiren extrudat...am 35 de lazi in lucru...o lada complecta - fund detasabil + corp + mag + podisor + capac, cantareste 8 kg ( goala )...
platforma cantareste cam 200kg + lazile cam 250kg  + rame  + albina + miere...la transport toata incarcatura nu trebuie sa depaseasca 1200 kg ....cu conditia sa extragmierea inainte de transportul urmator...
remorca sigur rezista ier platforma nu mai vorbesc...
acea platforma ramane pe 4 picioare si se poate scoate remorca de sub ea
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

rarescyp

o sa pun si alte fotografii pe masura ce inaintez cu lucru...
daca o sa fiu sanatos iar si o sa avem un an apicol bun....primavara urmatoare mai fac o platforma
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

yulian

Cu alte cuvinte ramane 1 tona pentru 35 stupi...oops. Grija mare pt ca nu vei avea timp intotdeauna sa extragi pentru ca nu se merita sa stai una-doua zile pe tusa!
Frumos realizat...dar greutatea.
Butoaie pline.