Incepator ,nou venit

Creat de stefanm, Octombrie 23, 2010, 07:48:06 PM

« precedentul - următorul »

Kiwi Bee

Stefanm te gindesti bine.
Miam mai adus aminte de o posibilitate.
Daca esti pregatit si dispui de nuclee de imperechere cu rame de 1/1(4 sau 5 rame pe cutie) atunci poti slabi stupii si prin a lua 1 sau 2 rame cu albina acoperitoare(puiet capacit si pastura) si sati formezi un nucleu. In acel nucleu ati faci o matca si lasi nucleul sa se dezvolte iar in august al unifici cu un stup cu matca batrina(de anul trecut sau si mai batrina).
Stupul de la care ai luat 1 sau 2 rame, evident vei da rame cu foita noua si astfel albinele vor avea de lucru in cuib. La un stup asa de puternic cum ai descris tu se poate sparge cuibul cu 2 rame noi(eu pun astfel de rame in mijloccul cutiei dar pun intre ele 1 sau 2 rame cu puiet, deci cele 2 rame noi nu vor fi una linga alta).


stefanm

Kiwi Bee,uite ce am mai facut...Facusem si asa cum zici tu ,nuclee cu 3 rame inca din 20 aprilie,fara matci (au facut matci de salvare care acum urmeaza sa se imperecheze) dar nu mai am cutii goale. Ieri am gasit inca doi plini de botci de roire si uite ce am facut: am luat toate botcile din ei si le-am bagat prin nucleele care inca nu aveau matci (sau nu le-am vazut eu) , am scuturat toata albina in fata stupului pe o folie de polietilena , am pus ramele inapoi curatite de toate botcile,am pus o scandura sprijinita de scandura de zbor (Taranov) apoi dupa ce s-a format roiul sub scandura l-am scuturat inapoi in stup.Aveau comportamentul unui roi nou, recunosc ca nu am mai facut asa ceva niciodata dar am mai citit pe forumuri pe undeva ... Acum am sa vad sambata ce vine ce a iesit cand pot sa merg din nou la ele.. Oricum multumesc mult pentru sfat ^:)^ %%-
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

Kiwi Bee

La un numar mai mare de stupi vei avea mai multe care nu au iesit puternice din iarna si atunci ste mai "usor" sa intaresti/slabesti stupii.
Din botcile de roire vor iesi matci bune dar cu un instinct mare de roire.Eu recomand sa le schimbi prin august si atunci la anu la primavara nu ati vor da de lucru.
Cutii nu avem destule niciodata dar oricum bafta. Incet vremea devine stabila cu caldura buna.

stefanm

 :hi:
Citat din: Kiwi Bee din Mai 08, 2016, 01:21:05 PM
Din botcile de roire vor iesi matci bune dar cu un instinct mare de roire.Eu recomand sa le schimbi prin august si atunci la anu la primavara nu ati vor da de lucru.
Nu stiu sa transvazez, nici nu am timp,fac matci doar de salvare prin orfanizare sau de roire (cand intra in friguri).Asa am invatat eu.. :hi:
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

Kiwi Bee

Citat din: stefanm din Mai 08, 2016, 05:54:32 PM
:hi:
Citat din: Kiwi Bee din Mai 08, 2016, 01:21:05 PM
Din botcile de roire vor iesi matci bune dar cu un instinct mare de roire.Eu recomand sa le schimbi prin august si atunci la anu la primavara nu ati vor da de lucru.
Nu stiu sa transvazez, nici nu am timp,fac matci doar de salvare prin orfanizare sau de roire (cand intra in friguri).Asa am invatat eu.. :hi:

Ahaaaaa. Acest lucru mai pune cu o lopata la situatia ta. Adica matcile facute din botci de roire acum sau putin mai tirziu vor face un lucru foarte bun anul acesta, dar la anu la prima ora sansele de roire vor fi mari. Deci si asta poate fi explicatia de ce familiile tale aveau planuri de roit: vremea nefavorabila pt nectar, cuib foarte bine populat, matci cu instinct mare de roire.

Stupi asa bine populati cum neai mai decris tiar lua in crestere multe botci. Deci nuti fie frica sa incerci transvazarea. Telul tau nu este si sa nu fie de a obtine un procent mare de reusita. Daca din 40 de cupule transvazate vei obtine 8-10 botci va fi bine de inceput. Plus vreo 5-6 se vor imperechea bine si vor lucra perfect atunci ai obtinut ceea ce tiai dorit pt start. Da, suna slabutz cu 5-6 matci din 40 de transvazari dar asta sa nu te descurajeze. Este mai bine decit bataia de cap cu roirile.

Matcile din botci de roire ati vor da bataie de cap in primavara. Ai vazut acest lucru si anul acesta.

stefanm


Matcile din botci de roire ati vor da bataie de cap in primavara. Ai vazut acest lucru si anul acesta.
[/quote]
Aatazi iar am stat prin copaci, am mai prins un roi,m-a sunat mama ca mi-a roit un stup si deranjeaza un vecin (o bere,o chestie,ce sa faci).Am desfacut unul la intamplare care credeam ca e in regula si am gasit si in asta botci roase iar unele neeclozate care au iesit dupa ce le-am taiat ,erau niste matci asa frumoase..l-am scuturat si l-am bagat inapoi ,vedem ce face .. Cu transvazarea ,nu stiu cum.. nu am vazut dar ma mai documentez pe internet.Tu transvazezi?
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate