Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

bio

Citat din: tuturicius din Iulie 11, 2015, 01:04:33 AM
Ceau! Mi se pare foarte interesanta colivia, dar mai da te rog cateva amanunte despre ea. O sa-mi fac si eu, dar inca nu am priceput tot. In prima poza, gaura cea  mai de sus la ce foloseste? Lemnul rotund din compartimentul matcii la ce foloseste?
:hi:

Este un fel de bara ca la ringul de dans ..... danseaza matca la bara... =))

calmusdaniel

Citat din: tuturicius din Iulie 11, 2015, 10:03:42 AM
Da, dar mai vad si o a treia gaura. In partea de sus a compartimentului cu serbet. Trebuie sa fiu lamurit ce sa fac cu fiecare gaura  =))

Ma, nu o sa-ti arat acum ce sa faci cu fiecare gaura! =)) =))
Gaura de pe latura de sus e in plus,bara din compartimentul cu matca e pt refugiul ei,dar uneori o foloseste si ca bara de striptease! =))
       :hi:

MOTANUL

Credeti voi ca face regina striptease  :bzz: la bara! =))

Eu am vazut matca cum statea bine sanatoasa pe o rama si si-a luat zborul in sus (cam 20 de metrii am putut sa o urmaresc cu privirea...); Dupa care a mers in inaltul cerului cat a dorit ea.

Am zis sa nu pun capacul ca poate s-o intoarce. Si abia peste vreo 10 minute a intrat la loc in stup (tot pe deasupra - nu pe urdinis);
Am verificat sa nu o fi confundat cu o albina sau trantor; Si am gasit-o pe rama. Am pus rama repede la loc + capacul pana nu o apuca iar cheful de zbor.
Adica - daca vrea o regina sa se destrabaleze pleaca si va lasa cu ochii in soare  :hi:
Mai bine cu reginele cuminti care stau la casa lor  :D si nu pleaca neanuntat.

In plin cules daca ai un cuib blocat cu miere se recomanda sa faci extractie sau mai bine astepti sa se termine culesul? Albinele nu mai avea nici un fagure gol (si din pacate era multa miere si putin puiet)
Multumesc
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

tuturicius

Biine ... ca danseaza la bara aia m-am prins io si singur ... dar ma interesa sa stiu ce danseaza ca sa stiu ce muzica sa-i pun  :P
Cum mai stai cu mortalitatea?
Si eu le am la floare, nici nu m-am obosit sa intreb daca a fost tratata samanta, e singura floare din zona, pe aici s-a pus putina anul acesta.
:hi:

oroles

Ca si anul trecut am 4 matci pierdute la imperechere. Anul acesta nu a mai plouat asa de mult, asa ca nu stiu care e cauza. Ori umblu eu prea devreme sau prea des... Ma trezesc fara matci. Desi am gasit botci, anul acesta nu mi-a roit niciunul. Mi-as fi dorit sa roiasca macar unul sa mai scot niste regine. Am lasat unul cu 3 botci si nu stiu ce s-a intamplat. Botci am gasit in mai multi si totusi nu au roit. Am stat cu ochii pe ei ca pe butelie. Banuiesc ca s-au schimbat linistit.  As mai avea nevoie de vreo 4 matci tinere.  :sad:
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bismark

   Umblatul prea des la stupi este paguboasa deoarece daca nu o strivesti tu poate zbura de pe rama si sa nu mai revina sau sa nu mai fie primita.Asa ca cel mai bine este ochiul format sa stii dintr-o privire cum stai.Si in general in cuib se umbla foarte rar sa vezi daca ai puiet sau botci de roire.Cind ai observat botci de roire atunci umbli peste tot sa le razi , sa-i divizezi sau sa-ti faci matci de rezerva sau schimbare.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

MOTANUL

Citat din: oroles din Iulie 12, 2015, 11:08:35 AM
Ca si anul trecut am 4 matci pierdute la imperechere. Anul acesta nu a mai plouat asa de mult, asa ca nu stiu care e cauza. Ori umblu eu prea devreme sau prea des... Ma trezesc fara matci.

Clar nu trebuie umblat des. Eu am avut 2 matci din 6 pe care le-am vazut zburând când am ridicat rama. (una s-a dus in inaltul cerului si alta din fericire pe mana); Si vorbesc de matci impercheate introduse in cutie cu alai si serbet cu 3-4 zile inainte. La restul am zis ca nu ma mai uit pana nu se fac 5 zile. Daca vad matca acceptata alte 5 zile nu ma uit.

La cele nefecundate probabilitatea sa zboare e mult mai mare. Daca dai de o matca nefecundata iesita din botca las-o 5 zile macar. Una e sa iasa ea linistita pe urdinis cu zbor de orientare si alta e sa plece speriata direct de pe rama. E mult mai putin probabil sa mai nimereasca stupul si urdinisul bun.

Un apicultor in care am mare incredere mi-a spus ca la salcam atat el cat si alti apicultori au pierdut in perioada respectiva 1/3 din matcile care au iesit la imperechere (adica enorm). Explicatia gasita dupa multe dezbateri a fost ca au murit fiind mancate de pasari. Erau mii de familii de albine (padurea de salcam din zona e celebra si atrage multi apicultori zeci sau sute de familii) si in fiecare an se strang la festin zeci de pasari care se hranesc cu albine. Matcile se misca greoi, sunt mari (deci gustoase) si zboara sus. Adica victime sigure.
Cei mai multi erau cu experienta si nu umblau aiurea in stup; Deci pot sa moara linistite si din alte cauze (nu ca le striveste apicultorul sau umbla prea des si le tulbura);
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

oroles

Sa nu intelegeti ca ma uit in fiecare zi. Doar ca dupa 4-5 zile de la data eclozarii ma uit in cuib sa vad ce s-a intamplat. Si uite asa il gasesc fara matca. Ieri am ajuns la unul care avea albine ce dadeau din aripi si imi aratau fundul. In plus mai aveau si zumzetul caracteristic de "lipsa matca". I-am dat una de la nuleu. Mai am 2 care pe la 01.08 ar trebui sa aiba matca deja imperecheata. Ma voi uita atunci.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MOTANUL

Asa am patit eu intr-o seara pe la ora 18.00-19.00 - agitate, nervoase peste masura; nici o matca. M-am uitat si eu si fratele meu.
Stup la care vazusem anterior matca nefecundata.
Desi orice era la ora aia, numai ora de zbor de imperechere nu, fratele meu a zis sa mai verific peste 2 zile ca a mai patit sa o gaseasca ulterior - sa nu o dau pierduta definitiv (a mai patit sa apara). Eu imi pierdusem sperenta ca daca nu este la ora aia o mai vad vreodata.
A 2-a zi albinele erau linistite, fara semne de agresivitate, matca era pe rama.
Dupa alte 3-4 deja avea oua.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bucovineanu

Reginele neimperecheate sunt foarte greu de gasit in stup. Probabil era si in acea seara acolo, dar nu ati vazut-o.

MOTANUL

Reactia albinelor a fost diametral opusa;
In seara respectiva erau agitate peste masura si stateau cu acul in sus de cum am ridicat podisorul; (e adevarat ca in agitatie respectiva e greu sa vezi matca); Dar pe de alta parte erau 3 rame amarate (e cam greu sa ratezi matca pe asa putine rame);
La toate controalele roiul ala amarat era linistit. E posibil sa le fi iritat altceva si matca sa fi fost pe un perete al stupului.

A 2-a zi când am ridicat podisorul erau calme si linistite. Comportamentul era diametral opus. Matca am gasit-o extrem de rapid.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

calmusdaniel

Ne calareste guvernul  =)) =)) =))

Pustu

Ba eu pe el  =)) :rotfl: =))

RazvanTi

prima poza era candva cu altceva nu cu apicultor. ideea a fost a mea si am modificat-o in paint ca atare.
e misto sa vezi ca una din ideile tale inca place multora   :roll: :roll:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

calmusdaniel


Faina de soia degresata nemodificata genetic
Continut proteic: 52%
Pret la sac de 25kg. 6RON/kg
de la 100 kg-300 5,5 RON/kg
300kg-1000KG 5,00 RON/kg.
Transportul cade in sarcina cumparatorului.


Cristian
Tel: 0744 68 28 74