BONFEED-Sirop de zahar invertit, produs de Agrana

Creat de dumitriu, Februarie 12, 2014, 05:30:55 PM

« precedentul - următorul »

dumitriu

Incepand cu 1 Martie 2014, Agrana Romania produce si comercializeaza un nou sirop din zahar invertit sub denumirea de Bonfeed.
Cateva specificatii:
-obtinut din zahar de sfecla
-substanta uscata 75%
-invertire enzimatica
-termen de valabilitate 18 luni
-obtinut din produse nemodificate genetic
-fara miros, nu creeaza furtisag
-ambalat la galeti de 40 kg
-continut substanta uscata: fructoza 47%; glucoza 28%; maltoza 2%; alte zaharuri 23%.
Pretul de vanzare la distribuitori (sau in magazinele apicole) va fi de maxim 4,5 lei/kg.

daca sunt intrebari, va raspund cu placere.

D006


Bătrânul

NU CREAZA FURTISAG ???  :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: Adica pote sa curga si nu creaza furtisag ?  :uimit: :uimit:

D006

Poate domnul Dumitru ne prezinta un studiu stiintific in care se demonstreaza ca respectiva hrana nu produce furtisag.


D006

Domule Dumitru afirmati ca acest produs contine : -continut: fructoza 47%; glucoza 28%; maltoza 2%; alte zaharuri 23%.  DAR APA NU CONTINE ????

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Februarie 12, 2014, 06:24:49 PM
Domule Dumitru afirmati ca acest produs contine : -continut: fructoza 47%; glucoza 28%; maltoza 2%; alte zaharuri 23%.  DAR APA NU CONTINE ????
am scris in postarea initiala, continutul de substanta uscata.Cred ca puteti face diferenta pana la 100%, ca sa aflati continutul de apa.
Continutul de fructoza, glucoza,(in procente) etc sunt date pe substanta uscata.Asa cum sunt date si la alte siropuri care apar pe forum.Dar sunt convins ca stiti deja lucrul asta!

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Februarie 12, 2014, 06:24:49 PM
Domule Dumitru afirmati ca acest produs contine : -continut: fructoza 47%; glucoza 28%; maltoza 2%; alte zaharuri 23%.  DAR APA NU CONTINE ????

Totalul acestor componente (100%) reprezinta substanta uscata.

Am insa vreo cateva intrebari pentru domnul Dumitriu: ce diferenta este intre Apiinvert si Bonfeed? Cantitatea de apa?
Care au fost motivele care au stat la baza hotararii luate de Agrana de a mai scoate inca un sirop pe piata?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Februarie 12, 2014, 06:16:01 PM
Poate domnul Dumitru ne prezinta un studiu stiintific in care se demonstreaza ca respectiva hrana nu produce furtisag.
nu e cazul sa facem un astfel de studiu, atat timp cat toate siropurile comercializate pe piata din Romania nu au "in spate" un astfel de studiu.Cand o sa gasim un studiu despre cum se comporta indulcitorii de patiserie in apicultura, o sa ne mobilizam si noi sa facem cercetari care sa va satisfaca.
ideea de la care am plecat la drum cu acest produs, a fost sa oferim apicultorilor varianta ca sa gaseasca un sirop de zahar gata preparat, fara a mai fi nevoie sa-l produca in gospodaria proprie.Iar din punct de vedere comercial, o sa vindem acest produs fara adaos comercial catre distribuitor.Mai pe romaneste spus, cat va fi pretul de productie, cu acel pret se va distribui catre toti distribuitorii.

pharaonu75

La Apifonda si Apiinvert va laudati cu niste ani grei de teste si folosire in occident. La Bonfeed cat timp au fost facute teste? Pe cate colonii de albine? In ce tari?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dumitriu


pharaonu75

Citat din: dumitriu din Februarie 12, 2014, 06:44:45 PM
nu e cazul sa facem un astfel de studiu, atat timp cat toate siropurile comercializate pe piata din Romania nu au "in spate" un astfel de studiu.Cand o sa gasim un studiu despre cum se comporta indulcitorii de patiserie in apicultura, o sa ne mobilizam si noi sa facem cercetari care sa va satisfaca.
...

Domnule Dumitriu, asta nu este o replica de reprezentat al unei firme de calibru, asa cum se pretinde Agrana!
Adica sa inteleg faptul ca daca unii merg la prosteala clientului, haideti si dvs ca e loc... si puteti vinde orice, pentru ca daca vi se cer documente aveti scuza ca nici o parte din concurenta nu are astfel de documente?
O firma precum Agrana ar trebui sa dea clasa concurentilor si sa dovedeasca RESPECT fata de clienti, intocmind toata documentatia necesara!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

EU VREAU SA STIU CATA FRUCTOZA ARE DIN TOT CONTINUTUL ! Ca la albine nu dau doar substanta uscata . Dumneavoastra induceti consumatorii in eroare deoarece acestia vor crede ca vor cumpara o hrana care contine 47% fructoza , in realitate continutul este mult mai mic . Sunt curioas daca se incadreaza macar la F40.

dumitriu

Citat din: pharaonu75 din Februarie 12, 2014, 06:42:06 PM
Am insa vreo cateva intrebari pentru domnul Dumitriu: ce diferenta este intre Apiinvert si Bonfeed? Cantitatea de apa?
Care au fost motivele care au stat la baza hotararii luate de Agrana de a mai scoate inca un sirop pe piata?
Atat Apiinvert-ul cat si Bonfeed-ul sunt produse obtinute din zahar.Din pacate nu avem acces la reteta Apiinvert-ului, asa ca nu pot face diferentieri intre cele 2 procese de productie.
Continutul de substante uscate, intre cele 2 produse cat si procentele de fructoza, glucoza, etc sunt deja postate pe forum, asa ca se pot observa mici diferente.
Motivele de a scoate un nou produs pe piata sunt simple:
- pe piata sunt o sumedenie de siropuri care nu au legatura cu apicultura, dar sunt vandute drept hrana pentru albine.Din cate stiu eu, nu mai exista un alt sirop obtinut din zahar pe piata(in afara de Apiinvert).Apicultorii au cateva variante(in cazul in care nu au suficiente resurse de hrana), ori cumpara indulcitori de panificatie drept hrana pentru albine, ori isi prepara singuri siropul in gospodarie, pe baza zaharului cumparat din magazin.Asa ca o sa oferim o alternativa ieftina bazata pe zahar de sfecla.E simplu!

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Februarie 12, 2014, 06:51:43 PM
EU VREAU SA STIU CATA FRUCTOZA ARE DIN TOT CONTINUTUL ! Ca la albine nu dau doar substanta uscata . Dumneavoastra induceti consumatorii in eroare deoarece acestia vor crede ca vor cumpara o hrana care contine 47% fructoza , in realitate continutul este mult mai mic . Sunt curioas daca se incadreaza macar la F40.

Daca fructoza reprezinta 47% din substanta uscata, iar substanta uscata reprezinta 75% din sirop, atunci procentul de fructoza din totalul de sirop este de 35,25%!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube