BONFEED-Sirop de zahar invertit, produs de Agrana

Creat de dumitriu, Februarie 12, 2014, 05:30:55 PM

« precedentul - următorul »

romikele

"Dulcofruct" face parte din sponsori... Agrana n-am vazut.
Dulcofruct este de departe cel mai dulce indulcitor si cel mai folosit, atat in patiserii cat si la albine  :wink2:
Apifonda n-am vazut in patiserii.  :D

... ce faci, mergi la Blaj?

bio



La pretul actual al zaharului cred ca Bonfeed nu va avea prea mare noroc pe piata. ... cred ca si siroapele obtinute din porumb vor fi ocolite de apicultori la un pret al zaharului care bate acum la 3 Ron.....

pharaonu75

Citat din: romikele din Martie 18, 2014, 08:44:30 PM
"Dulcofruct" face parte din sponsori... Agrana n-am vazut.
Dulcofruct este de departe cel mai dulce indulcitor si cel mai folosit, atat in patiserii cat si la albine  :wink2:
Apifonda n-am vazut in patiserii.  :D

... ce faci, mergi la Blaj?
Dulcofruct este si numele unei firme... careia Cirast-ul ii elibera un "certificat de calitate", ca sa puna botul restul lumii...
http://apiardeal.ro/forum-discutii/index.php?topic=6574.msg150503#msg150503

P.S. Am vazut ca intre timp a disparut de pe forum postarea cu acel "certificat"... dar nu-i nimic, il am eu salvat, pentru cine doreste! :P :P
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ciucur

Citat din: bio din Martie 18, 2014, 08:56:06 PM


La pretul actual al zaharului cred ca Bonfeed nu va avea prea mare noroc pe piata. ... cred ca si siroapele obtinute din porumb vor fi ocolite de apicultori la un pret al zaharului care bate acum la 3 Ron.....

Si eu cred ca tot mai multi apicultori isi vor cumpara zahar. Si mai cred ca de fapt acest sirop este o incercare de a vinde zaharul la un pret mai mare. Au gresit din start cand au ambalat la 40 kg. Trebuia sa lanseze cu maxim 10 kg. Oamenii sunt reticenti la ceva nou si prima data testeaza cantitati mai mici. Cand aud ca si argument ca imi ramane ambalajul....
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Martie 18, 2014, 02:57:24 PM
  Atat timp cat cel mai mare targ apicol din Romania , respectiv Blajul , are printre coloboratori si Dulcofructul nu-mi mai fac probleme in legatura cu calitatile sale. Daca domnul Mates lucreaza cu Dulcofruct nu mai are rost sa comentam.
Nimeni nu comenteaza cu ce produse lucreaza D-l Mates. Incercati sa ne aruncati praf in ochi cu acest argument.
As prefera sa comentam impreuna acel document, nu ce vinde D-l Mates.
Deci cum arata documentul? Il puteti posta?
De fapt intrebarea e mult mai simpla: Exista vreun document emis de vreun laborator independent care sa arate TOATE analizele pe care le solicitati de la altii?

D006

Citat din: dumitriu din Martie 19, 2014, 08:35:31 AM
Am vazut in ultimul timp pe la targuri un om imbracat intr-un costum de albinuta pe spatele caruia se facea reclama siropului respectiv. M-am intrebat de ce costumul respectiv nu a fost facut in forma de cozonac, sau pandispan, pentru ca produsul este destinat in primul rand patiseriilor.

  Iar sunteti ridicol !

dumitriu

Citat din: pharaonu75 din Martie 19, 2014, 08:00:55 AM
P.S. Am vazut ca intre timp a disparut de pe forum postarea cu acel "certificat"... dar nu-i nimic, il am eu salvat, pentru cine doreste! :P :P
Sunt convins ca D-l Dragos, ca un adevarat sustinator al apiculturii romanesti, ne va posta un certificat de analize in care o sa vedem absolut toate rezultatele despre indulcitorul respectiv.Chiar daca albinele nu stiu sa citeasca, chiar daca D-lui foloseste acest produs cu cativa ani inainte sa apara pe piata(m-am amuzat teribil la postarea respectiva), chiar daca D-l Mates comercializeaza asa ceva(pe langa multe alte produse destinate hranirii albinelor, printre care si Apiinvert-ul, care e un "apisacaz" in opinia D-lui Dragos).

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Martie 19, 2014, 08:37:59 AM
  Iar sunteti ridicol !
Stiu ca sunt ridicol! Atunci cand va solicit sa postati un document, iar D-voastra ma trimiteti sa cumpar siropul ca sa obtin actul respectiv.
Va rog sa ma ridiculizati mai mult prin postarea documentului solicitat.

dumitriu

Citat din: ciucur din Martie 19, 2014, 08:08:13 AM
Si eu cred ca tot mai multi apicultori isi vor cumpara zahar. Si mai cred ca de fapt acest sirop este o incercare de a vinde zaharul la un pret mai mare. Au gresit din start cand au ambalat la 40 kg. Trebuia sa lanseze cu maxim 10 kg. Oamenii sunt reticenti la ceva nou si prima data testeaza cantitati mai mici. Cand aud ca si argument ca imi ramane ambalajul....
Afirmatia ca apicultorii vor trece pe zahar in detrimentul siropurilor este corecta.
Restul afirmatiilor sunt discutabile.

bio

Citat din: dumitriu din Martie 19, 2014, 08:35:31 AM
Citat din: romikele din Martie 18, 2014, 08:44:30 PM
"Dulcofruct" face parte din sponsori... Agrana n-am vazut.
Dulcofruct este de departe cel mai dulce indulcitor si cel mai folosit, atat in patiserii cat si la albine  :wink2:
Apifonda n-am vazut in patiserii.
Am vazut in ultimul timp pe la targuri un om imbracat intr-un costum de albinuta pe spatele caruia se facea reclama siropului respectiv. M-am intrebat de ce costumul respectiv nu a fost facut in forma de cozonac, sau pandispan, pentru ca produsul este destinat in primul rand patiseriilor.

... =))..dl-e Dumitriu cred ca nu ar sta prea multi sa fie imbracatzi in padishpan.. Asa in albinutza mai merge.

De ce ar fi Dulcofructul sponsor ?...
Simplu, .... ca are pretul de productie cel mai mic... si este loc de foarte mult adaos care intra in buzunarele celor care se ocupa de promovarea si comercializarea lui.


romikele

Dezavantajul Agranei este ca la un eventual festival sau targ al cozonacilor, n-ar avea cu ce sa iasa pe piata, pe cand Dulcofruct-ul, DA!
Dulcofructul pentru albine nu e acelasi cu cel destinat patiseriilor, reteta a fost adaptata special destinatiei.
Dl. Dumitriu incearca sa-si promoveze marfa aruncand cu balarii in directia concurentei, iar asta nu e deloc  :ok: .
Personal nu tin partea nimanui, deoarece m-am convins ca nimic nu va putea inlocui cu acelasi succes zaharul din alimentatia albinelor, asa ca am revenit la siropul si turta home-made cu care in trecut n-am avut problemele de acum.
Cine are insa o exploatatie in sistem industrial, e liber sa foloseasca orice, fiecare are propriile socoteli.

P.S. am crezut ca dl. Dumitriu va observa tenta de umor din postarea anterioara, dar se pare ca m-am inselat, asa ca pe acest subiect ma voi multumi de acum doar cu moderarea...

D006

Am vazut in Franta o ferma apicola industriala care dadea la albine orice produs dulce care contine zahar dar sa fie foarte ieftin . Odata au dat inclusiv marmelada .  Albinele consuma orice glucid , smecheria este sa sa aiba langa si niste proteina.

dumitriu

Citat din: romikele din Martie 19, 2014, 09:37:17 AM
Dl. Dumitriu incearca sa-si promoveze marfa aruncand cu balarii in directia concurentei, iar asta nu e deloc ok
P.S. am crezut ca dl. Dumitriu va observa tenta de umor din postarea anterioara, dar se pare ca m-am inselat, asa ca pe acest subiect ma voi multumi de acum doar cu moderarea...
Am sters postarea respectiva, referitoare la cozonaci.
Imi cer scuze!

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Martie 19, 2014, 11:22:12 AM
Am vazut in Franta o ferma apicola industriala care dadea la albine orice produs dulce care contine zahar dar sa fie foarte ieftin . Odata au dat inclusiv marmelada .  Albinele consuma orice glucid , smecheria este sa sa aiba langa si niste proteina.
Albinele consuma orice si nu stiu sa citeasca.
Dati-ne acel buletin de analize, ca sa vedem si noi ce contine, HFM, etc...
Nu incercati sa abateti discutia catre altceva, prefer sa discutam pe concret, cu un document independent la indemana.Aveti asa ceva sau nu?

romikele