salcamul

Creat de mihaipop_55, Mai 17, 2009, 01:27:52 AM

« precedentul - următorul »

nicomico

Sincer sa fiu nu stiu,eu dupa frunze si flori m-am gandit ca poate sa fie salcam.Acesti arbori i-am fotografiat in Spania. :hi:

stefan1

Citat din: ruben_budau din Octombrie 23, 2011, 10:55:26 PM
@ stefan1,  Stefane din cercetarile mele inca nu am gasit ca salcamul sa fie selectionat pentru producerea de nectar, din pacate cercetatorii roamani au fost precoupati numai de producerea de lemn, repet inca o data eu inca nu am gasit asfel de date, asta nu inseamna ca nu sunt, poate sunt, daca vreodata voi da de ele o sa am placerea sa le impartasesc. 
...

Ungurii au facut prin anii '80 cercetari pe 30.000 de arbori de salcam din 54 de soiuri (din care 6 soiuri Robinia x ambigua).  Dintre acestea, 36 de soiuri s-au dovedit importante pentru apicultura:
- 33 de soiuri au fost selectate (in 1973) ca avand durata de inflorire prelungita, de 13-20 de zile, fata de media de 12 zile la salcamul obisnuit
- 42 de soiuri cu inflorire mai tarzie (cu 1-11 zile fata de soiurile comune)
S-au mai luat drept criterii abundenta florilor(ex soiul ZALA) sau rezisteta la ingheturile tarzii (care compromit secretia de nectar pe toata perioada infloririi la soiurile comune), ex varietatea NYRSEGI.
- soiul R. ambigua decaisneana - cu flori roz, cu cea mai mare secretie de nectar.

 
Citat din: ruben_budau din Octombrie 23, 2011, 10:55:26 PM
...
asa e maghiarii cultiva foarte mult salcam, la noi.....mai bine stau terenurile parloaga decat sa produca ceva, am avut mari dispute cu o colega mare ecologista , ca...salcamul e pe lista speciilor invazive etc :), i-am spus eu ca teoria e teorie dar practica.....noi stam si il privim invaziv in timp ce maghiarii il exploateaza la maxim, nemtii si austrieci au inceput sa il planteze in culturi energetice,

  Am citit ca la nivel mondial, intre 1958 si 1986, suprafata cu salcam a crescut cu 868%, ajungand la 3,2 milioane ha. Ocupa locul trei in lume dupa plop si plantatiile de eucalipt.
Cea mai de succes raspandire o are in Coreea, dar si in China. In Europa, in afara de Ungaria, s-a extins destul de mult in Franta si Italia. In SUA se cultiva chiar in lanurile de porumb, caci se considera ca prin radacinile care se extind foarte mult si prin azotul pe care il atrage din aer, imbunatateste solul.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

sfantul spiridon

ieri in gorj a fost prapad..piatra.
sper ca nu vom avea probleme
aproximez o inflorire in stoina undeva dupa 10 -15 mai
stiu ca sunt apicultori interesati
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

Vrajitoru Alb

Citat din: sfantul spiridon din Aprilie 26, 2012, 10:06:00 AM
ieri in gorj a fost prapad..piatra.
sper ca nu vom avea probleme
aproximez o inflorire in stoina undeva dupa 10 -15 mai
stiu ca sunt apicultori interesati



De ce spui k a fost prapad,a inghetat salcamul?   :hi:

marius_vfp

nu,  sigur a batut gheatza.
sa speram ca va fi bine la salcam , pomii fructiferi au fost dezamagitor de slabi la mine.

spor la treburi.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

nicomico

Asa arata salcamul in Murcia -Spania acum o saptamana .Nu va arat sa va dea invidie ci sa va face-ti o idee cat de avansata este inflorirea aici.

marius_vfp

salut , din spania am cules si eu ceva pastai de salcam , nu stiu ce culoare sunt , le-am pus in pamant au iesit destul de putine fatza de salcamul originar de la noi ,

felicitari , cum merge salcamul in murcia .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

nicomico

Probabil salcamul de aici din Spania este adaptat la caldura si seceta ,dar nu stiu cum face cu frigul din Romania .Eu nu as cauta sa aduc asa ceva in tara ,noi avem  salcamul nostru foarte bun ,dar se poate incerca poate este diferit de al nostru .

clucian

In spania vremea este mai calda, iar perioada de inflorire este luna aprilie pentru salcam in spania.

Eu nu cred ca e problema daca daca seminte de salcam din spania, italia, germania sau franta nu uitati ca salcamul a fost adus din SUA planta se adapteaza foarte bine la conditiile de la noi din romania. Mai ales in Campia romana si Dobrogea.


ion patrut

care o fi problema in final: salcamul spaniol da mai multa miere sau nu ne mai plac nici copacii din romania???????????????????

marius_vfp

nu domnule patrut nati ghicit, poate da oricat vrea el numai sa nu dea in acelasi timp cu salcamul nostru bastinas , sa aiba  :bzz: :bzz: ce culege nu sa stea degeaba .
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

clucian

Salcamul in bucuresti 29.04.2012

marius_vfp

frumoasa culoare , trimiteti si la noi astia mai din nord vreo 10 hectare , anul trecut la mine au inceput sa infloreasca pe 18 mai .

imi pun intrebarea ,se stie faptul ca salcamul da culesul principal , oare albinele din sud au timp suficient sa se dezvolte destul de bine de la iesirea din iarna  pentru a valorifica eficient culesul de salcam , bine se stie ca in sud vine primavara mai devreme .

spor la treaba .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

stupar

Iosca e din Ciupercenii vechi,nu ne informeaza? :hi:

milu56

Citat din: nicomico din Aprilie 27, 2012, 08:00:35 PM
Asa arata salcamul in Murcia -Spania acum o saptamana .Nu va arat sa va dea invidie ci sa va face-ti o idee cat de avansata este inflorirea aici.

   Frumos si as dori sa pot face un pastoral la o padure de salcam in Spania dar ma intreb unde.....