Noul sistem unitar de identificare a stupinelor și stupilor

Creat de Porfy66, Noiembrie 15, 2017, 07:37:41 PM

« precedentul - următorul »

Porfy66

Deschid acest topic in ideea de a ne inspira unii de la altii si a afla informatii despre modalitatile prectice de identificare a stupilor.
Cei care deja ati obtinut codurile de identificare a stupinelor, conform noului sitem de identficare,  cum v-ati inscris aceste coduri pe cutii.
Ce modalitati de inscriptionare ati folosit? Ati vopsit codurile sau le-ati progravat? Ce materiale ati folosit? Daca ati folosit sabloane de unde l-ati cumparat sau cum se pot confectiona?
Care ar fi modalitatile de a ne inscriptiona stupii la un pret cat mai mic dar sa arate si estetic.
Cine a trecut deja in legalitate in conformitate cu Ordinul nr. 251/2017 al Ministrului Agriculturii și Dezvoltării Rurale?
:hi: :hi: :hi: :thanks:

relutu

Eu am aplicat codul cu vopsea,am facut un sablon din carton si am vopsit cu un sprei cu vopsea.

mape 48-petru manea


relutu

Am sablonul la stupina,cand ajung o sa fac poze.Am facut sablonul cu niste cifre si litere de la fiul meu de la gradinita.

mmacreanu

vazusem o oferta pe facebook pentru sablon cu dimensiunile conform taxtului din ordin si cu nr de la 1 la 100 ... vreo 35 lei parca!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Closcutz

Dle mmacreanu puneti un link sau nr de telefon ceva...sau macar o adresa pe mp. Multumesc anticipat!


G. Iulian

Un model de panou pentru stupina (Apimentor), pentru cei interesati va las numărul de telefon 0745 665 301, costul panoului 50 lei + transportul.


G. Iulian

Citat din: G. Iulian din Noiembrie 16, 2017, 06:53:43 AM
Un model de panou pentru stupina (Apimentor), pentru cei interesati va las numărul de telefon 0745 665 301, costul panoului 50 lei + transportul.
Numărul de telefon este a lui Emil Ionel Drăgan - Apimentor.

gore

Eu am facut pe o coala A4 orizontal scrisa cu 120 Arial Black la calculator , apoi am plastifiat foaia. Dupa aceea am decupat cu un cater cifrele. E perfect si se inscrie in dimensiunile legale. Astfel pe acest sablon plastifiat nu se inmoaie hartia sau cartonul si e OK. 
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

Porfy66


teoalbina


gore

Maine pun poze, ieri abia am reusit sa vopsesc codul, urmeaza numerele.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

Porfy66

Am prins ideea unui coleg ce a postat mai sus si am laminat o foaie cu codul stupinei. Urmeaza sa decupez acest sablon si sa il folosesc.  :thanks:

balasbebe

Azi am fost la o firma care face stampile. Acolo fac de toate. Am comandat un sablon gata decupat cu 20 de lei. Am facut si ace salon plastifiat, dar pentru cativa lei nu mai stau sa tai litere cu bisturiul.