Despre trufe si lumea mai putin cunoscuta a trufarilor

Creat de andreiu, Mai 08, 2013, 09:26:33 AM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Sebastian_C

Vand caini de trufe, rasa Brac German si Lagotto Romagnolo la pret foarte avantajos. Ofer orice proba in teren. Garantez ca aduc profit. www.cainidetrufe.com

Sebastian_C

Citat din: dan sebastian din Mai 13, 2013, 12:48:40 PM
Mult mai interesant ar fi de stiut de unde se pot cumpara cainii dresati. De cultivat presupun ca se poate dar nu va iesi in veci calitatea celei naturale de padure. Exact cum e cu manatarcile. Eu stiu de la bunica ca am in zona trufe desi ea le zicea altfel. De cules le culegea doar toamna din cate retin. Ea stia locurile si nu lua niciodata tot pentru a gasi si in anii urmatori. Din pacate de 8 ani s-a dus iar eu nu am fost interesat sa retin locatiile exacte. Insa cu un caine presupun ca se poate rezolva usor, deoarece padureea e aceeasi ca acum o suta de ani. In ce priveste comentariul celui cu -15 grade, mentionez ca iarna avem si -37 gr celsius. Ele fiind in pamant si sub jumate de metru de zapada nu au nimic. Practica bate teoria de cele mai multe ori.

Vand caini de trufe dresati cu experienta 1 sezon, rasa Brac German si Lagotto Romagnolo. Ofer orice proba in teren. Garantez ca aduc profit. www.cainidetrufe.com

andreiu

Bine ai venit  pe topicul meu, om bun !
     Ca sa nu ne hasaie adminii forumului pe paginile destinate anunturilor de vanzare-cumparare, iti propun sa dezvoltam putin, la modul teoretic, afacerea cu trufele si evident ca o sa ajungem si la ce te intereseaza pe tine, cainii de trufe. Dar din capul locului, ia-ti un nnume de om, ca nu ar fi elegant sa-ti spun caine de trufe. De accord?

andreiu

    In lipsa unui raspuns la postarea mea anterioara, revin cu o intrebare directa ; in ce conditii sunteti dispus sa o testati si la nevoie sa o re-dresati pe Ara, o catelusa de un an, care stie deja unele lucruri si aporteaza bine. Esta un metis provenit din viszla

Kov iulian

Citat din: pharaonu75 din Mai 09, 2013, 08:25:09 PM
In 2011, la targul de la Blaj, am vazut un stand cu asa ceva... citisem si eu pe net destul de mult despre trufe, ca si Andreiu, insa cand am intrat in discutie cu duduia care incerca sa gaseasca "fraieri", pardon, am vrut sa spun "clienti", am constatat ca habar nu avea despre ce vorbea... era praf la capitolul informatii... stia una si buna: cumparati pomii de la noi si in 3-4 ani va umpleti de bani de pe urma productiei de trufe!

Nu stiu daca e de folos cuva aceasta informatie dar am vazut cu ceva timp in urma pe tvr 1 in cadrul emisiunii viata satului un reportaj legat de trufe, Domna care a fost invitata reprezenta firma Tartufo Alba Srl  http://www.firme.info/il-tartufo-alba-srl-cui28205391/

http://www.iltartufoalba.ro/index.html

andreiu

       Te salut Iulian,
    Intr-adevar, site-ul indicat de tine are si elemente interesante. Da si o nota de seriozitate prezentand la propriu pe cei care conduc afacerea. L-am parcurs si cand am vazut cu ce preturi se joaca imi intareste convingerea ca imbinarea activitatii apicole cu cea de truficola nu poate sa fie decat ceva mai rentabila decat apicultura goala.. Amintesc doar produsul miere cu trufe: 120 grame= 26 lei.

Kov iulian


Sebastian_C

Nu mai dresez caini de trufe pentru ca nu mai am timp pentru dresaj, iar cu privire la catelusa d-voastra daca face aport e foarte bine mai trebuie lucrat cu ea poate mult sau poate putin, depinde cum reactioneaza la trufe si ce face cand vine vorba de sapat, dar cu siguranta se poate invata.


andreiu

       Este o sapatoare excelenta, dar deocamdata a sapat doar florile de prin curte spre disperarea nevestimi. Iat-o cum se pregateste si cum sapa in campul cu flori de la Dupapiatra. Apropo, esti departe de Deva, domnule/doamna ?

Sebastian_C

Merge sa fie dresata, majoritatea cainilor de vanatoare merg la trufe, numai depinde cum se face dresajul. Sunt din Cluj-Napoca.

andreiu

       Ma bucur ca ai tinut seama de observatia mea cu schimbarea numelui. Acum ne putem adresa de la om la om.  Nu inteleg totusi Sebastiane, cum garantezi d-ta ca daca-ti cumpara cineva un caine scoate neaparat si profit. Sau, daca-ti aduc profit bun, de ce-i mai vinzi?

Sebastian_C

Garantez pentru ca stiu cum lucreaza cainii, iar profitul nu depinde numai de ei. Daca viitorul proprietar isi cumpara un caine si merge odata pe saptamana cu el in padure atunci poate abia isi scoate banii pe caine intr-un an sau doi. Scoaterea banilor pe caine si aducerea de profit este 50/50 proprietar-caine. Cateii ii vand pentru ca nu pot sa-i mai tin si nu mai am timp sa ies cu ei in padure. Lucrez de dimineata pana seara si sambata. Daca vrei sa cauti trufe iti trebuie si timp. Cainii i-am crescut de mici nu sunt caini luati la 7-8 luni si dresati in 1-2 luni dupa care aruncati pe piata. M-am ocupat de ei si au lucrat de la varsta de 3 luni, se poate vedea si pe site. Eu garantez ca in momentul cand pleaca cainele de la mine, el gaseste trufa si este sanatos. Se ofera orice proba indiferent de zone. Scot toate tipurile de trufe (escavatum, porceasca, trufa neagra) tot ce are miros de trufa. 

andreiu

      Am inteles ca singura zi in care se poate face proba pe teren ramane duminica. Poti sa-ti planifici una din duminicile pana la 20 august, pentru o proba cu doi caini, in padurile din zona mea, in Apuseni, la granita dintre judetele Alba si Hunedoara? Din Cluj pana la locul respectiv se fac cca 3 ore cu masina. Se urca pe Valea Ariesului pana la Abrud si de aici mai sunt 30 de km.

Sebastian_C

Daca vrei sa cumperi caine pot sa vin dar asa numai sa fac test pe zona nu merita. La cati km am de mers pana acolo gasesc paduri si pe mai aproape. Poate o sa ajung si prin zona Abrud, dar nu stiu cand. Sunt din Abrud, cunosc zona, dar locuiesc in Cluj-Napoca. Sunt trufe in zona, dar e putin mai rece si se fac mai tarziu. Acolo e mult fag si nu apar numai prin octombrie, desigur pot sa fie si acum pe carpen. Am gasit in zona Vulcan.