Apicultura la distanta... in Romania

Creat de CDA_1984, Octombrie 29, 2013, 08:07:22 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Ma intalnesc zilele trecute cu un amic care e membru ACA,din discutie in discutie i-mi spune ca a fost intrunire la Bucuresti .
Era descurajat omul ,mi-a spus ca sa discutat  posibilitatea ca mierea de salcam sa coboare la pretul mieri poliflore tocmai datorita falsificari cu siropuri asemanatoare acestei mieri si datorita ca aceste siropuri se detecteaza greu in miere.

A mai spus ca sa discutat si despre pozitionarea stupilor ,ca trebuie sa fie la 18 m de drumul public si la nu-stiu cati metri de propietatea altuia sau a celui care are suprafata cultivata .

Asa ca daca este sa o ei dupa noua legislatie trebuie sa intri in padure mult de la drum si nu o sa ai loc.
Ba la floarea-soarelui si la alte culturi rar gasesti locuri cu 18 m de la drum ,asta inseamna sa intri in alta cultura si pentru asta o sa cotizezi.

De fapt o sa se cotizeze mult mai mult la padurari si sa vezi spaga cu miere.

Barem nu au legalizat si aceasta spaga. :)
Ca-mi vine sa le zic ceva acum.

bio

.. ciudate vremuri mai traim.

Legislatia este in continua schimbare...

.in bine ..??..in rau..??...naiba stie.

...ce misto este vara, cind nu am timp de  net.

cristian bh

Citat din: Stefan Madalin din Decembrie 17, 2013, 10:08:47 PM
Dl Sima , nu Romanasii, ci forumistii  . Miere si familii se obtin doar cu galeata deasupra . Forumistii sunt cei care au 10 familii si dau sfaturi . Toti acesti indivizi  cred ca, daca pui pana la rapita o galeata de 5kg, faci miere din ea , tot ei sunt si cei care cred ca, daca continui asa dupa fiecare cules, maresti productia de miere din stimulenti. Eu asa le zic  :nudie: .
De ce ar face-o asta forumistii ca mine, cu fam.in jur de 10 (zece) si nu altii indivizi cum ai fi dumneata de pilda cu 2,14  sau inmultit cu 3,14(pi)familii ca altfel ar iesi socoteala la cantar .
Sa nu-mi spui cumva mie ca cel ce are cativa stupi, la acela ii sta gandul doar cum sa bage cu galeata -n stupi  la acadele, si ca sa manance  el si-ai  lui o miere 100%produsa din ce culege albina va cumpara de la alimentara sau de la taraba. :rotfl: :rotfl: :rotfl:

marian sima

Da da este misto dar sa vezi la vara bataie pe locuri ca sa pus si problema distantelor intre stupini .

Sa vezi in pastoral la salcam si tei  masuratori si bataie pe locuri.

Bine ca nu mai fac pastoral. :D .
Mai in serios mai in gluma sa vezi ca stupii mastodont are sa apara si pe plaiurile Mioritice.
Imprejurarile si nevoia de a fi eficient ne impinge intr-acolo.

Niste stupi dichisiti.




yulian

Citat din: marian sima din Decembrie 18, 2013, 09:02:31 AM
Ma intalnesc zilele trecute cu un amic care e membru ACA,din discutie in discutie i-mi spune ca a fost intrunire la Bucuresti .
Era descurajat omul ,mi-a spus ca sa discutat  posibilitatea ca mierea de salcam sa coboare la pretul mieri poliflore tocmai datorita falsificari cu siropuri asemanatoare acestei mieri si datorita ca aceste siropuri se detecteaza greu in miere.
De obicei nu fac comentarii pe site pentru ca sunt prea tanar in ale apiculturii, dar acum chiar nu ma pot abtine. E foarte discutabila chestia si pare o fumigena lansata pentru a vedea reactiile apicultorilor. Daca nu stiu 100% ca mierea e falsificata, cum pot spune ca sunt nevoiti sa scada pretul datorita falsificarii?? Eu nu cred ca le este greu sa detecteze glucoza industriala. Sunt interese mari si e clar ca intermediarii castiga cu mult mai putin datorita cresterii pretului la achizitie...tocmai la salcam! Din pacate nu stiu daca apicultorii vor fi uniti si le vor da un flit pentru preturi de 9-10lei/kg, obligandu-i sa creasca la loc pretul.

bucovineanu

Unul dintre achizitorii de miere zicea acum cativa ani: De pe urma albinelor se poate trai bine si nu prea, dar de pe urma albinarilor se poate trai foarte bine.  :smile:

Alutus

Citat din: bucovineanu din Decembrie 18, 2013, 03:04:59 PM
Unul dintre achizitorii de miere zicea acum cativa ani: De pe urma albinelor se poate trai bine si nu prea, dar de pe urma albinarilor se poate trai foarte bine.  :smile:
A trecut ceva timp, de atunci. Si-au reevaluat cumva opiniile? :uimit:
Sa nu uiti Darie!

bio

Citat din: bucovineanu din Decembrie 18, 2013, 03:04:59 PM
Unul dintre achizitorii de miere zicea acum cativa ani: De pe urma albinelor se poate trai bine si nu prea, dar de pe urma albinarilor se poate trai foarte bine.  :smile:

..... dupa urma albinarilor tot mai multi vor sa traiasca bine in Romania anului 2013.

marian sima

Yulian nu este o fumigena,omul este membru ACA ,a fost la sedinta la Bucuresti,care a-ti fost la sedinta acolo puteti sa confirmati sau sa infirmati.

Eu spun ce mi-a spus si omul era dezamagit,se vrea ca tot ce intra la capitolul miere sa aibe un singur pret.
Eu vand mierea  pe piata si la clienti stabili ,nu dau la an-gro si nu am nici un interes.

Am spus ,cine a fost la sedinta poate spune mai detaliat ce sa discutat.



yulian

#309
Nu am vrut sa spun ca dvoastra ati lansat aceasta idee...ci intermediarii, scuze daca s-a inteles altceva. Vor sa vada cat pot duce apicultorii...la fel ca si guvernantii. De ce nu se pot bana 1-2 apicultori care fac acest lucru?? Sunt convins ca la export, pretul mierii poliflore nu va fi la fel cu cel al salcamului...chiar daca se mai "falsifica"...asta doar daca nu se incearca sa ii impinga pe apicultori sa apeleze la aceasta metoda...adica daca tot se da acelasi pret si nu se fac analize pentru falsificare, ce rost are sa mai fiu corect??
P.S. la 20 stupi cati am eu, va dati seama ca nu vand nimic la intermediari ci la "borcanel"...dar asta ma determina sa fiu reticent in a vrea sa ma dezvolt daca se merge pe lucruri de r....