turta proteica

Creat de dragos2006, Februarie 06, 2008, 12:39:55 AM

« precedentul - următorul »

Bătrânul

Citat din: Valer70Domnule Dragoş 2006, scuze pentru intervenţie dar o fac de dragul adevărului. Aţi afirmat din greşeală, scriind"Metoda Romanescu" că Gică, colegul meu de pe forumul Stupăritul a descoperit reţeta invertirii zahărului. Modest cum îl ştim, nu cred că Gică a afirmat aceasta. Cornel Bodea, profesorul meu de biochimie, o somitate în materie, a descris reacţia de hidrolizare a zahărului(zaharozei), în anul 1964, când Gică poate încă nici nu ştia să citească deci Gică nu avea cum să descopere invertirea zahărului. Are însă meritul de necontestat că a popularizat invertirea. Profesorul Bodea a scris că  zahărul poate fi invertit prin fierbere cu acizi slabi, prin folosirea enzimei  invertaza(zaharaza) sau prin fierbere îndelungată iar acizii tari nu sunt indicaţi pentru că atacă fructoza rezultată din invertirea zahărului. A se vedea"Tratat de biochimie vegetală, partea I fitochimie", tipărită de Editura Academiei R.S.R. în 1964, pagina 102. Dumneavoastră aţi pus prea mult acid citric(sare de lămâie). Eu invertesc zahărul pentru a obţine sirop punând la 200 mililitri(200 de grame) de apă 1 kg de zahăr iar când fierbe adaug doar 1 gram de sare de lămâie diluată în prealabil într-o lingură de apă, nu 2 grame! Vasul trebuie să fie cât mai mare pentru că invertirea face spumă multă şi poate da pe foc, aşa ca laptele deci trebuie supravegheat continuu. Reacţia de invertire este gata când dispare spuma de invertire care este densă şi apar bule mari, de fierbere, care lasă să se vadă siropul. Dacă atunci când temperatura scade sub 40 de grade(siropul fiind călduţ se adaugă cel puţin 150-200 grame de miere, enzima(invertaza) zaharaza conţinută de aceasta continuă scindarea cantităţii mici de zahăr rămas neinvertit. Siropul obţinut prin invertire are densitatea mierii deci se poate da în pungi de congelator la care se fac între 2 şi 12 perforări cu acul de cusut, în funcţie de rapiditatea cu care vrem să fie purtat. Nu mi-a curs niciodată peste rame şi nu uzează albinele, este ca şi mierea. Şi este mult mai ieftin decât substituenţii din comerţ. Se pot face cantităţi mari pentru că invertirea durează doar vre-o 10 minute şi vase mari se găsesc în comerţ. Ţinând seama că prin dizolvare dintr-un kg de zahăr rezultă aproximativ 0,6 litri se poate calcula densitatea sau conţinutul procentual în apă al siropului, la diferite diluări ale acestuia cu apă. Eu îl dau ca atare până când albinele încep să zboare normal la câmp, apoi pun 250 de grame de apă şi mai târziu chiar 300 de grame la kilogramul de zahăr. Siropul invertit arată ca mierea. Valer Bodea
ITI MULTUMESC in numele tuturori !!! :hi:

sorin_horezu

Dragos, si la mine a fost aceeasi situatie cu turtele cu feedbee doar ca nu am observat fenomenul de fermentatie de care mentionezi tu. Adevarul e ca eu nua m pus drojdie de bere, am pus doar miere si protofil. Am avut careva familii care au luat toata turta si alea sunt cele mai bune, dar restul doar s-au atins de ele. Si la mine s-a intamplat la cativa sa curga printre rame. Am mai pastrat niste feedbee si o sa incerc si la toamna direct in alimentator.
Cu apicultura nu e asa usor cum crede lumea.

D006

Nu eu am pus drojdie de bere , dar cred ca feed-bee contine. fenomenul a aparut doar la cateva familii unde turta a fost moale.

D006

Domnule Bătrânul, mulţumirile le merită doctorul Dragoş 2006 pentru că a adus în atenţia stuparilor siropul invertit care are în compoziţie glucoză şi fructoză în proporţii egale, ca mierea polifloră şi conţine puţin zahăr neinvertit, în procente apropiate de cele ale mierii. Chiar şi apă conţine 20/% sau mai puţin, ca şi mierea. Pe lângă faptul că este sănătos şi nu uzează albinele suntem siguri de compoziţia lui pe când înlocuitorii din comerţ nu ştim dacă nu sunt cumva făcuţi din hidrolizat de porumb, melasă, eventual porumb modificat genetic. Siropul invertit mai are şi avantajul că preţul zahărului este mult mai mic. Valer Bodea

Bătrânul

Valer Bodea cred ca esti un mare DOMN. Felicitari ! :hi: