Fagurii artificiali

Creat de dragos2006, Aprilie 18, 2009, 09:17:50 PM

« precedentul - următorul »

D006

rezultatul  de  astazi

filip

@Domnule Marinica,
Daca cititi cu atentie postarile mele o sa gasiti si capitolul despre selectie si roiul artificial.
Dar un incepator cum poate da un raspuns CATI ANI ARE MATCA?
El nu a facut ROI ARTIFICIAL niciodata.
Logic este sa-l intrebi cand a roit ultimadata stupul respectiv.
Profesionistii stiu multe dar nu prea spun.
Daca doriti sa ne impartasiti din experienta dumneavoastra cum faceti SELECTIA suntem gata sa va ascultam.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

marinica

chiar si un incepator este bine de invatat sa-si faca matci,la inceput prin metode mai simple.nu cotest productia d-voastra dar din experienta,la inceput cand aveam 20-30fam si doua-trei caturi erau pline si restul poate un sfert sau jumate,uneori cei mai multi roiau far a umple bine lada ma pus pe ganduri si am inceput selectie,acum am ceve peste suta si rar scap 2-3 in friguri .nu am inventat eu selectia,fac matci dupa maunal din fam urmarite[cele mai bune]si schimb anual 30-40%,acum putine caturi raman mai goale

D006

Mi se  pare  foarte  corect si  astept  sa  ne  ziceti cite  ceva  din  exp  dv.Eu  cind am  cumparat  stupii ,am avut o  familie  ff slaba si  care nu  a  dat  randament  in  anul  respectiv(normal  trebuia  desfiintata),in  anul  urmator  a intrat in  frigurile  roitului  si  am  facut  un  roi  cu  botca din  stupul  respectiv plus  matca inlocuita  tot  cu  o  botca,rezultatul a  fost  in  al  treilea  an ff.bun.Familii recordiste dintr-o matca care  trebuia  aruncata.

D006

Sunt stupari batrani care nau pus niciodata foite la cladit in timpul pomilor fructiferi am auzit si eu dar eu din necesitate neavand rame cladite ca sa pot largi cuibul am fost nevoit sa bag rame la cladit fara sa am unde intreba nu era internetul de azi foita o bag dupa ultima rama cu puiet cand ramele din stup au inceput sa le albeasca albinele acesta este semnul ca a sosit momentul mult asteptat si dupa  puterea stupului ele vor cladi mai repede sau mai incet in patru zile anul acesta rama afost cladita si insamantata o buna parte intrun stup daca nu ma insel cu 6 rame.Cand ultima rama este insamantata mutam rama respectiva mai in centru aducem una cu puiet capacit langa diafragma si intre ultimele doua bagam rama la cladit sau mai asteptam putin. ASA FAC EU.

marinica

Citat din: abejaMi se  pare  foarte  corect si  astept  sa  ne  ziceti cite  ceva  din  exp  dv.Eu  cind am  cumparat  stupii ,am avut o  familie  ff slaba si  care nu  a  dat  randament  in  anul  respectiv(normal  trebuia  desfiintata),in  anul  urmator  a intrat in  frigurile  roitului  si  am  facut  un  roi  cu  botca din  stupul  respectiv plus  matca inlocuita  tot  cu  o  botca,rezultatul a  fost  in  al  treilea  an ff.bun.Familii recordiste dintr-o matca care  trebuia  aruncata.
mi se pare corect,ati avut atuul matcilor tinere dar ,in al doilea-treilea an le scapati in friguri,prin scimbarea matcilr dirijata aveti matci tinere cat mai multe din familiile cele mai bune si fara instinct accentuat de roire

D006

am cumparat acum 2 zile 20 de familii pe 10 rame dintre care 6 cu puiet capacit,deci foarte bune pentru aceasta perioada spun eu.Va intreb cum cladesc eu faguri,in catul de sus neavand faguri claditi iar corpul fiind full de albina.Multumesc

D006

Puneti catul cu fagurii si ii stropiti cu putin sirop si urca ele si cresc,uneori cresc si fara sa-i stropiti

D006

sau puteti trece cate o rama dou acladite sus si in catul de jos mai la margine bagati rama cu fagure necladid.....
Asta e parerea mea dar sunt cam incepator....
Cei cu experienta ce spuneti de treaba asta???

D006

Daca familia ocupa 10 rame se poate intr-oduce o rama cu faguri artificial,ca penultima rama.familiile mai slabe,mai repede se dezvolta pe rame cu faguri cladite.
La construire trebe populatie! :hi:

dedu

Eu ieri(26 a IV-a) am bagat primele foite pe anul asta,la 3 stupi cate doua foite in loc la doua rame de puiet si la altii cate o foita,m-am uitat azi la unu si erau construite pe jumatate si pe una erau oua dar matca nu mai era acolo!!!
Mie imi plac foitele pe care le fac la salcam ori la inceputul salcamului,niste rame de o culoare si o calitate placuta!!!
Cand i salcamul am bagat cate o magazie intreaga numa foite si in scurt timp o fost miere in el,singuru dezavantaj la ramele noi de la salcam i ca le construiesc si dupa doua saptamani trebuie sa scoti mierea si fiind noi  se rup repede daca nu esti atent :roll:
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

Kiwi Bee

Citat din: deduEu ieri(26 a IV-a) am bagat primele foite pe anul asta,la 3 stupi cate doua foite in loc la doua rame de puiet si la altii cate o foita,m-am uitat azi la unu si erau construite pe jumatate si pe una erau oua dar matca nu mai era acolo!!!
Mie imi plac foitele pe care le fac la salcam ori la inceputul salcamului,niste rame de o culoare si o calitate placuta!!!
Cand i salcamul am bagat cate o magazie intreaga numa foite si in scurt timp o fost miere in el,singuru dezavantaj la ramele noi de la salcam i ca le construiesc si dupa doua saptamani trebuie sa scoti mierea si fiind noi  se rup repede daca nu esti atent :roll:
Nu ai posibilitatea de a cumpara foite mai groase?
Stiu ca pe vremuri exista doar un fel, dar poate in zilele de azi difera treaba.
Aici in NZ avem 3 grosimi:
-super subtire-folosit pt. faguri de miere(pt. vinzare)
-mediu-asta o pot cumpara la acelasi pret ca si pe cel super subtire si este mai rezistenta-o folosesc numai pe asta la toate atunci cind nu cumpar rame de plastic(100% plastic totul vopsite cu ceara)
-gros-asta e mai scumpa, deci numi cumpar, dar este cel mai rezistent.Pt. mierea de manuka se mai foloseste dar lumea merge catre ramele de plastic sau rama de lemn cu fundatie de plastic
-mai este si foita (groasa) cu celule de trintori dar eu nu o folosesc deloc

Kiwi Bee

Citat din: cosmin.iam cumparat acum 2 zile 20 de familii pe 10 rame dintre care 6 cu puiet capacit,deci foarte bune pentru aceasta perioada spun eu.Va intreb cum cladesc eu faguri,in catul de sus neavand faguri claditi iar corpul fiind full de albina.Multumesc
Ai mai multe variante:
Presupun ca , catul nu este de 1/1 ca si cutia cu puiet, deci nu poti muta rama din cuib in catul de sus.
Daca nu vrei sa faci nuclee atunci nevoia te impinge sa pui un cat peste.Rame cu foite noi?Nu cred sa fie probleme.Eu unul nu stropesc cu nimic, dar sint altii aici pe forum care folosesc sirop ba chiar sirop cu tzuica.
Acum ai cumparat familiile si sint tari.Asta zici.
Verifica bine in cutia cu puiet daca ai rame cu faguri mai vechi.Daca simti nevoia poti sa dai 1 max 2 din ele la reforma si pui foita noua.

dedu

Citat din: Kiwi BeeNu ai posibilitatea de a cumpara foite mai groase?
Stiu ca pe vremuri exista doar un fel, dar poate in zilele de azi difera treaba.
Pai nu stiam ca sunt mai multe tipuri de foite,eu am luat foite........obisnuite!!!
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

D006

foite sunt de multe feluri  ,  cu timpul vei intelege secretul  !