introducere roi in productie

Creat de dragos2006, Mai 12, 2010, 06:53:33 PM

« precedentul - următorul »

D006

Sambata trecuta am gasit 3 familii ce erau intrate in frigurile roitului :
am procedat astfel :
1. am luat cate 2-3 rame cu puiet de la fiecare familie.
2. de la una din familii am luat si matca.
3. am rupt botcile .
4. am pus o rama cu miere, una cu pastura si alta cu apa.
5. stropit din beljug cu tuica de pruna.
6. l-am mutat de la rapita si l-am adus acasa.
Am obtinut , ieri la un control, 8 rame puiet, 3 rame miere , polen.Matca vad ca oua pe rupte fara pb, deci unificarea de la cele trei rame a reusit f bine.
Intrebare : pot sa duc inapoi aceasta familie pe locatia de unde am luat-o??Albina ce compune aceasta noua familie se va intoarce in coloniile initiale.Stiu ca 30 de zile nu poti sa aduci o familie pe veche locatie si sa ii schimbi locul.

bucovineanu

Ai procedat corect.Asa e bine de procedat cu toate care vor sa roiasca. Familia de la care ai luat regina trebuie controlata cu mare atentie si distruse toate botcile in afara de una frumoasa, altfel va roi. Nu era nevoie sa fie stropite cu tuica. Este corect ce ai afirmat in ultima fraza. Daca duci roiul pe vechea vatra o mare parte din albine se vor intoarce la familiile din care provin. Daca faci acest lucru peste 2 saptamani, doar o mica parte din albine se vor intoarce. Mai bine lasa-l unde e acum.

ApisAntim

poate fi dus  inapoi la rapita cu precizarea de a fi asezat pe locul unui stup puternic pentru a compensa albina care va dezerta :hi: