Sistemul Me cu rama de 1/2(redus)

Creat de andrei_salaj, Ianuarie 12, 2009, 07:04:31 PM

« precedentul - următorul »

maximus

Citat din: bucovineanuDesi stupul ME are o vechime de aprox. 150 de ani, in tara noastra a inceput sa fie folosit mai ales dupa 1990. Folosirea lui a luat amploare in ultimii 10 ani.
La acest lucru se referea colegul Maximus.
da de unde...ceea ce spune acolo referitor la tehnica de lucru pentru ME e total anapoda.de aceea spun ca erau varza,adica habar n-aveau. :nod:

kiloz

Poate tu sti totul ca ai asa gura mare si permiti sa vobesti in stilul tau de habarnist!

    Unu care lucra in sistem Mer de 20 de ani .
Sa fii drept si scrie adevarul.

maximus

te rog citeste articolul inainte sa te aprinzi prea tare.sant sigur ca iti vor sari in ochi multe lucruri...sau poate nu?

andrei_salaj

deci?nu-i nimeni care sa vrea sa ne spuna despre tehnica de lucru cu MER...incep sa-l regret pe mult criticatul drone
:sad:

PricopArthur

Citat din: andrei_salajdeci?nu-i nimeni care sa vrea sa ne spuna despre tehnica de lucru cu MER...incep sa-l regret pe mult criticatul drone
:sad:
Imi pare rau, eu am 3/4.
Miere multă şi inimă curată!

andrei_salaj

okok..nu-i nimk dle pricop...sanatate si primavara cu o dezvoltare buna albinelor d-voastra :hi:

PricopArthur

Acest stup inseamna rama normala in cuib si caturi de 1/2?
Miere multă şi inimă curată!

D006

Andrei, MER-ul are aceeasi tehnologie ca ME-ul (difera doar inaltimea ramei).
Scoateti la imprimanta schemele din link-urile date.
Citeste-le odata si inca odata, formeaza-ti o idee, apoi te astept cu neclaritati si intrebari pertinente.

andrei_salaj

am citit si rascitit de vreo 30 de ori articolele...cand ma termina matematica si fizica pt. admitere...iau foile si ma delectez...mi-a zis cnv ca la stupul asta inversarea aproape nu are nici un efect....
1.faceti doar stationar..sa stiu cum pun intrebarile..
2.Cum ierneaza avand doar un corp de 1/2 full?nu e prea putin?sau aveti ramele modificate(mai inguste..implicit si dist intre fag...implicit si ghemul de iernare p mai multe rame?)
3.pe cate corpuri ajunge cuibul pana pe la inceputul lui mai?cum combateti roirea?ca la ME?prin Demaree?...mai am cate cv da pana acum e destull :roll:  :smile:

D006

Andrei,
1.Numai stuparit stationar.
2.Nu iernez niciodata pe un singur corp. Iernez  6+6 , 7+7 cu diafragma sau cat plin sus si cuibul din toamna jos (la familiile puternice).
3.Cuibul la inceputul lui mai este format pe doua corpuri . Roirea o previn prin indepartarea ramelor cu puiet din corpul  3 si adaugarea de rame la crescut. In cazul intrarii in friguri mut cuibul cu matca pe alta locatie si culegatoarelor cu caturile 3,4 le dau o matca imperecheata .

andrei_salaj

2..aici ma gandesc ca ghemul sa formeaza din start intre corpuri,de aia am intrebat chiar daca e full,o rama de 1/2 ca inaltime satisface nevoile ghemului de hrana?

D006

Ai gandit bine, ghenul se formeaza intre cele doua corpuri. Este un ghem compact  ce permite miscari transversale, in comparatie cu ghemul clasic care este o suma de discuri.
Nu am avut probleme cu hrana peste iarna niciodata.

andrei_salaj

deci la sistemul acesta...matca coboara aproape singura in corpul de jos in primavara....cred ca sunt cazuri cand nici nu mai trebuie inversate corpurile...doar daca vrem sa grabim dezvoltarea..am sa incerc si eu... :hi:

D006


D006

D-le  Lulachy,stiti  vre-o  carte  cu  ingrijirea  albinelor in  stupi  ME?