tehnica(practica) transvazarii, scule si ustensile necesare,

Creat de valter, Noiembrie 06, 2009, 06:46:07 PM

« precedentul - următorul »

valter

Sper si am credinta ca si in acest an sa fiu vizitat de tine la stupina...langa Dunare.
In acest an o sa gasesti miniplus(din lemn insa) in actiune, prevazut cu sita, fund detasabil, caturi,capace etanse.
Sistemul este apropiat cu cel al lui Tyeri.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

Kiwi Bee

Frumoasa descriere Valtere.
Ai cumva si metode de selectie?Vrei sa le postezi?

janese


valter

Kiwi la noi se cheama selectie masala.
In principiu se refera la compararea matcilor fice in anul urmator producerii si alegerea celor mai bune(productie, instinctx, y,z....) si continuarea ciclului.
La un anumit numar de ani se introduce sange proaspat pentru evitarea consangvinizarii.
Pentru detalii tre sa ma uit in carti si nu prea-mi place...
janese se scrie cu J mare sau cu j mic de mana...
ZiMa ce=i aia izamenu?
Ma facusi curios.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

bucovineanu


filip

Avea o vorba bunicul meu;NEPOATE stai si asculta cand esti printre oameni cu experienta.Fiecare are stilul sau modul sau de a lucra,din dispute tragi concluzii.
Nu toti golesc gusa dand sfaturi,dar cand sunt provocati i-si etaleaza priceperea.
Sa ajungi in varful muntelui sunt mai multe metode de abordare,daca esti alpinist il ataci frontal,daca nu te pricepi la coarda ocolesti pe poteci.Principalul e sa ajungi in varf.
Sunt apicultori pe accest forum cu o vasta experienta,daca nu-i cunosti si nu le sti realizarile ai crede ca se cearta.
Daca ai oarecare experienta si citesti printre randuri observi ca fiecare are ceva deosebit de spus.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

andrei_calinescu

Buna Valter.
Ca si anii trecuti, si concediul ce vine se anunta un maraton...frumos.
Vreau sa-l cunosc in carne si oase si pe Dragoselu' si sa vorbesc in detaliu cu el despre asociatie.
La Dunare vin negresit, fie insotit sau nu de grupul de francezi.
As fi vrut sa vin si in primavara acasa, dar voi lucra cu Michel, din cauza faptului ca anul trecut pe-aici nu am prea facut miere, sezonul asta vom face pastoral in zone mai indepartate. Deci e mult de alergat.
  Chiar discutam cu el zilele trecute despre miniplus -da sau nu. El nu le vede sensul.
Cu el lucrez  pe modelul nucleu -5 rame Dadant sau Langstroth. E drept ca el vinde roiul cu totul,  nu numai matci.
Din finisor luam botcile la 7  zile de la introducere si le punem in incubator, dupa 3 zile le dam nucleilor spre  eclozionare, fecundare. Dupa ce matca oua , roiul e vandut.
Pentru sezonnul asta, am luat o parte din matci de pe : www.batsis.gr cecropiene, se aseamana cu ale noastre, dar propolizeaza mai mult. Si ei lucreaza cu miniplusuri.
Nu realizez ce consum au iarna cecropienele, deoarece aici e deja primavara.

andrei_calinescu


valter

Vad ca sa sacarpina unii de mine si mi-i frica sa nu ia paduchi.
Kiwi draga la noi in Romania se chinuie cativa reprezentanti ai breslei sa lamureasca ce altii au defintit din  perioada premergatare capitalismului, adicatelea:
-stupina de elita -se ocupa cu cercetarea, selectia si difuzarea materialului genetiv valoros(pentru anumitye areale) catre multiplicatori; la noi ar fi(este) ACA, ICDA...;
-stupina de multiplicare-se ocupa de preluarea materialului genetic valoros de la organizatia precedenta si inmultirea(pe cat posibil controlat) exponentiala a matcilor, trantorilor..;
-stupina de productie- beneficiarul muncii predecesoarelor organizatii, avand drept scop ridicarea nivelului productiei- pe schinarea selectiei anterioare, si crearea conditiilor economice de a se sustine pe ia(productia miere, polen....) cat si stupinele din amonte care fac selectie, multiplicare.
La noi sunt de toate, sigur productie, amestecate, edefinite, neacreditate si toate la un loc incearca sa supravietuiasca.
Timpul singurul martor impartial va decide cine va avea intaietate, cine va iesi mai repede la liman, de cine este nevoie mai intai, ...timpul doar el...
Referitor la postarile lui Bucovineanu...
Personal nu stau planton la PC sa vad ce scrie, ulterior sterge fiecare used, dar consider ca fiind impolitete stergerea continutului unui post care ma implica...
Spune-mi frate in fata...basti...si continuu la batut rame.
Scuze.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

valter

La o tacla cu un prieten din occident al intreb: ma fratemiu uite cum sade la noi cu elita, multiplicarea, productia, infuzia de bukbalast, carniolan, caucasica...la voi cum e?
Mai rau ca la voi. Adica noi terminam ce voi incepeti. Noi am probat bukfast, nemultumiti, am probat x nemultumiti, probat y nemultulmiti, toate multiplicate de organisme serioase, da in practica nu confirma.
Voi aveti tot timpul sa orbecaiti prin ce noi am probat, vre-o treizeci-cinzeci de ani si o sa va dati seama ca nu doar comunismul va handicapat ci si voi neocomunistii/postcapitalistii.
Daca exista un sector care nu a atins nivelul cerut de momentul dezvoltarii optime atat pe timpul lui Harnaj cat si dupa el acesta este cuprins de fermele de elita/pe baze capitaliste(valoare/pret/rezultate) care ar5 fi putut genera baricada necesara ratacirii prin bukbalast...
Acest domeniu este rezervata exclusiv elitei cerecetarii apicole si nu masei mari de multiplicatori care spera sa fecundeze matcile intre doua chitante sau facturi.Basca productie de miere, sprituri si frecat pe burta...
Sunt ceva promisiuni de la Tucea privind acreditarea unei ferme de elita...om vedea zice orbul.
Fac demersuri pentru multiplicator...sper ca nu-n zadar.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

bucovineanu

La noi inca nu e atat de  alterata rasa  indigena precum la altii, care din dorinta de castig imediat au tot incercat sa introduca rase noi, mai prolifice si cu gusa mai mare. Dar daca apicultorii nu inteleg si continua sa aduca regine din alte parti o sa-i ajungem repede pe cei din vest care au ajuns unde au ajuns. Trebuie sa intelegem ca referitor la albine problema sta un pic altfel decat la alte specii. Daca la alte specii putem aduce rase din alte parti si le putem creea microclimatul de viata  din zona de origine,  daca importam rase de albine ar trebui sa "importam" atat clima  cat si  conditiile de mediu din tara de origine. Tinand cont de greselile altora trebuie sa pastram albinele noastre care sunt adaptate aici din timpuri stravechi. Referitor la fermele de elita, ma cam indoiesc de faptul ca in Romania de azi se va realiza un lucru serios.

andrei_calinescu

Valter, o mica anecdota scoasa de un fermier cu care am lucrat, care e interesat de importul de matci tiganci din Romania.
Il intreb eu : "De ce vrei sa aduci matci din Romania"?
Raspunde: "Baiete, stii cum e la voi? Voi aveti niste ingrediente pure(matcile) intr-o brutarie nematurata".
Intr-adevar in lunca Dunarii e cam...nematurat.

Kiwi Bee

#57
Citat din: valter din Februarie 17, 2010, 06:53:12 PM
Kiwi la noi se cheama selectie masala.
In principiu se refera la compararea matcilor fice in anul urmator producerii si alegerea celor mai bune(productie, instinctx, y,z....) si continuarea ciclului.
La un anumit numar de ani se introduce sange proaspat pentru evitarea consangvinizarii.
Citat din: valter din Februarie 17, 2010, 09:45:25 PM
Vad ca sa sacarpina unii de mine si mi-i frica sa nu ia paduchi.
Kiwi draga la noi in Romania se chinuie cativa reprezentanti ai breslei sa lamureasca ce altii au defintit din  perioada premergatare capitalismului, adicatelea:
-stupina de elita -se ocupa cu cercetarea, selectia si difuzarea materialului genetiv valoros(pentru anumitye areale) catre multiplicatori; la noi ar fi(este) ACA, ICDA...;
-stupina de multiplicare-se ocupa de preluarea materialului genetic valoros de la organizatia precedenta si inmultirea(pe cat posibil controlat) exponentiala a matcilor, trantorilor..;
-stupina de productie- beneficiarul muncii predecesoarelor organizatii, avand drept scop ridicarea nivelului productiei- pe schinarea selectiei anterioare, si crearea conditiilor economice de a se sustine pe ia(productia miere, polen....) cat si stupinele din amonte care fac selectie, multiplicare.
La noi sunt de toate, sigur productie, amestecate, edefinite, neacreditate si toate la un loc incearca sa supravietuiasca.
Timpul singurul martor impartial va decide cine va avea intaietate, cine va iesi mai repede la liman, de cine este nevoie mai intai, ...timpul doar el...
Valter se pare ca eu mam exprimat gresit.
Eu nu mam gindit la selectie de tip "cercetari/laborator la nivel inalt" ci
la ceva ce se poatre face si in stupina micului apicultor.
Eu nu am experienta personala in selectie si de aceea am intrebat despre ea.
Dar la teorie mai adun si eu muschi.
Despre ce vorbesc?
Cum am scris si in alte topicuri in Noua Zeelanda apicultura se bazeaza pe eliminarea locii
americane din stupini si mai apoi din tara.Chiar din acest motiv am avut de citit o
carte(mica si subtire dar aici este considerat manual) la sfirsitul anului trecut.
Printre multe altele se scria si despre o metoda de selectie pt. a mari instinctul de curatenie
in familiile de albine.
Datele mondiale arata ca in general familile de albine au un istinct de curatenie de 20% si printro
selectie bine dusa la capat acest instinct de poate mari foarte mult.
Iata ce se recomanda in cartea respectiva(eu nu am mai avut timp anul acesta sa aplic aceasta
metoda dar la voi acum incepe anul si poate cineva dintre voi lar incerca).
Sa zicem ca avem la dispozitie 10 familii de albine cu putere asemanatoare
(unii au mai putine altii mai multe familii....???)
Se iau familiile pe rind.
Se cauta rama cu cel mai mult puiet proaspat capacit si intrun colt se efectueaza
urmatoarea operatiune:
-cu un ac de cusut subtire se impung cca. 8 celule in forma de cerc(o singura impunsatura/celula)
-impunsatura/gaura in capaceala trebuie sa fie cit se poate de mica dar sa fim siguri ca am
impuns/ucis si larva din celula
-marcam rama cu o pioneza sau cum vrem noi dar sa o gasim usor cind revenim
-se trece la urmatoarea familie(se procedeaza la fel la toate 10 familii)
-peste 3 zile(NU MAI TIRZIU!!!) se face controlul
-forma de cerc ne va da indicatia ca sintem in locul bun
-cele 8 celule trebiue sa fie curatate "LUNA SI BEC"
-se iau notite intrun caiet
Apoi se repata toata manopera din nou(de la A la Z)
Nu se mentioneaza cite runde sa se faca dar citeva sint indicate.
In final vom avea un clasament.
Daca avem familii mai egale in fruntea clasamentului atunci le selectam pe acestea si continuam
cu acestea.
Mai exact repetam TOTUL din nou(dar numai cu aceste familii fruntase).
Pina la urma ramine doar o familie a carei rezultate o sa ne placa mai mult.
Se fac regine noi din larvele luate din aceasta familie(de exemplu cu
metoda descrisa in acest topic de Valter).
Reginele noi obtinute le folosim la formarea noilor familii/nuclee sau schimbam reginele vechi.
Si apoi ce credeti ce se face?
Pai se iau 10 familii de albine care au "matca noua" si se repeta TOATA treaba.
Nu trebuie facut acest lucru din primavara pinan toamna NON-STOP(numai daca vrei).
Dar se face anual de la o generatie la alta pt. a mari instinctul de curatenie(binenteles numai
daca acesta ne este telul).
Totodata se mentioneaza ca nu numai larvele pt. tranvazare sint importante.
Daca trintorii(spema de trintori in cazul fecundarii artificiale) provin din aceiasi familie ca
si larvele vom obtine acelasi rezultat in timp mult mai scurt.Instinctul se mostreneste atit de
la mama cit si de la tata.
Familiile de albine cu un instinct de curatenie ridicat vor depista celulele cu larve moarte mai
repede decit o familie cu instinct de curatenie "medie" si vor elimina larva din stup inainte ca
acea larva sa fie caz de infectie.
Toate familiile de albine depistreaza larva moarta/bolnava in celula si o elimina din stup.
Dar daca acest lucru nu se face inainte ca larva sa fie caz de infectie atunci in momentul
in care albinele curatatoare intra in contact cu larva moarta si ele se vor umple cu spori si
vor imprastia sporii prin familie/stup.Asa vor fi mai si multe larve noi infectate.
Si pt. ce toata harababura asta???
Ei, iute ca in Nooua Zeelanda nu se admite folosirea a nici un fel de medicament pt. nici o boala
din stupi(pt. asta este lege).
Deci din start, aici mierea nu poate sa contina antibiotic/reziduri de medicament.Exceptie face mierea manuka caci nectarul
manukai contine un antibiotic natural(cu cit concentratia ei in miere este mai mare cu atit
acesata miere este mai scumpa).
Si vasa-zica cum spuneam, daca cineva gaseste aceasta metoda de selectie atit de interesanta
incit o va aplica in stupina sa, il rog sa ne dea si noua de stire despre rezultate.
multumesc
numai bine

stefan1

Interesanta metoda voastra si mai simpla. La noi se recomanda decuparea unei bucati de puiet si congelarea lui, dupa care sa se reintroduca in stup si sa se verifice cat de repede este eliminat. Ai stricat un fagur, ai pierdut mult timp cu frigiderul si remontarea, poti trage concluzii gresite daca nu repeti de cateva ori metoda, pentru ca viteza de curatire depinde de foarte multi factori variabili in timp: intensitatea culesului, proportia albine-puiet, ponderea albinelor tinere in totalul populatiei, proportia puiet capacit-puiet necapacit, temperatura, precipitatii etc.
Spui ca nu folositi nici un medicament. Nu tratati contra la Varrooza?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

cetin

Bunicul meu are stupi de 45 de ani. Are aceiasi rasa care cred ca era si acum 100-200 sau poate 1000 ani pe acest pamant. O evolutie poate a existat dar una naturala si nu una artificiala. Cred ca ar trebui sa tinem cu dintii de aceasta rasa pentru ca este o mostenire pe care am primito gratis si nu ar trebui sa ne batem joc de ea din considerente economice. De unde stim ca prin selectii repetate crescand productivitatea, docilitatea etc. nu atenuam sau eliminam chiar, alte instincte de care nu ne dam seama iar peste un nr. de ani ne vom trezi ca nu rezista la nush ce boala nou aparuta sau pur si simplu ca vom gasi lazile goale intr-o dimineata?