Stupina mea ....poze Alex

Creat de albinalex, Iunie 29, 2011, 02:39:57 PM

« precedentul - următorul »

Marius-ursulakhe

Frumoase poze Alex.
Tu folosesti caturi cu rame de 1/1(stupi pe cate rame sunt 10 sau 12).Cum este cu caturi asa mari nu e greu la carat?

albinalex

Da folosesc caturi de 1/1, dar am si stupi de 3/4. Stupi care au caturi de 1/1 sunt pe 10 rame, iar celelalte pe 12 rame :) :D

Ai ochi de stupar  :bravo:

Marius-ursulakhe

Alex ce fel de cat zici ca ar fi mai bun la stupi pe 12 rame dadant(eu ma-m gandit la 1/2 si grosimea de 4,4cm.
Scuzama ca te interb voi acasa aveti atelier de tamplarie?MI-a spus un domn pe nume viorel care are o cabana intre tarcaia si totoreni acolo pe dealurile ale sus (a-m lucrat cu domnul viorel timp de oua saptamanu ) :thanks:

Marius-ursulakhe

Cum stai cu culesul la floare?
Mai ai numai iuliscaca..... si gata anul asta.
Toata lume au zis ca macar daca nu a fost salcam si rapita macar foloarea s sa fie

albinalex

Fiindca in zona noastra sunt prea multe stupi, si nu tot timpul este cules nici macar de intretinere, eu totusi iti recomand caturi de 3/4, si grosimea eu prefer sa fie 3,7 cm. Dar daca tu vrei sa faci pastoral in viitor,atuncea eu iti recomand sa faci caturi la fel ca si corpul ( partea de jos), fiindca lucrezi foarte usor, ex: la salcam in pastoral eu tot timpul  din corpul de jos mut 4-5 rame cu puiet sus in magazie, si asa nu am treaba cu intratul in roit, iar daca nu fac schimbarea aceasta familia care inca nu lucreaza sus 80% ca intra la roit.

Floarea e ok,probleama este ca deja suntem multi.
Saptamana trecuta am fost la extras de miere si am terminat cu 14 famili media 15kg/fam.
Astazi am fost la extras, am terminat cu 7 fam dar numai in corpul de sus  10-13.kg/fam.
Si maduc si maine ca am 16 fam dar numai partea de jos, cu detali maine seara.
Iar  saptamana viitoare trebuie sa iau de la inceput.

Da eu astept deja sa apare Follopia(iulisca), amul trecut a fost un cules grozav timp de 4 saptamani.

Au pot sa zic ca am atelier, dar am masina de rindeluit, si am si un circular super performant de la bosch.
Si de anul acesta o sa fac rame si pt vanzare.

albinalex

Revin si eu cu cateva poze:


Marius-ursulakhe

De asta am si intrebat de atelier pt rame mai am si ceva prieteni stupari prin stei si incercam sa gasim rame cat mai bune la pret si diferite marimi pe comanda
Problema cu caturile de 1/1 si dimensiune de 3.7 e sa nu urce matca sus in cat sa te apuci sa cauti dupa ia cand trebuie sa storci.
PS;-domnul care mi-a spus despre voi ca va cunoaste de am lucrat cu el in costructii saptamana trecuta il chema ghita :hi: scuze am grsit si eu
Apropo frumoase poze foarte multa albina la urdinis si tot ma gandesc nu ti-e frica ca te intiapa in fata :uimit: :hi: mai vb

Marius-ursulakhe

Problema cu caturile de 1/1 si dimensiune de 3.7 e sa nu urce matca sus in cat sa te apuci sa cauti dupa ia cand trebuie sa storci.
Tu nu ai intalnit niciodata acesta problema ?

G. Iulian

Se pune gratie haneman si scapi de problema.

apivasmob

Frumoasa stupina.

Citat din: albinalex din Iulie 14, 2012, 08:09:56 PM
Au pot sa zic ca am atelier, dar am masina de rindeluit, si am si un circular super performant de la bosch.
Si de anul acesta o sa fac rame si pt vanzare.
Si dupa ce faci pentru tine 1000 ai sa vezi ca sunt prea ieftine  :D :D :D si nu ai sa mai faci si pentru vanzare.
Asa am zi si eu si mai bine le cumpar.(Daca vrei sa toate degetele :yahoo_cry:)
Sanatate tuturor apicultorilor

albinalex

Citat din: apivasmob din Iulie 15, 2012, 07:46:49 AM
Frumoasa stupina.

Citat din: albinalex din Iulie 14, 2012, 08:09:56 PM
Au pot sa zic ca am atelier, dar am masina de rindeluit, si am si un circular super performant de la bosch.
Si de anul acesta o sa fac rame si pt vanzare.
Si dupa ce faci pentru tine 1000 ai sa vezi ca sunt prea ieftine  :D :D :D si nu ai sa mai faci si pentru vanzare.
Asa am zi si eu si mai bine le cumpar.(Daca vrei sa toate degetele :yahoo_cry:)
Mersi.

Am facut anul acesta 20 de lazi si cam 1500 de rame pt mine.Cum am spus masina e performanta, iar tamplaria am invatat pe o masina din anii 90 (super naspa), profesor find bunicul meu (tamplar,stupar,zidar etc.).

orbanstefan64

da ce zici de utilaje din anii 59 - 65 ? sau cele facute in regie proprie ?????
nu exista pusca rea decit soldat nepregatit  :wink2:
eu lucrez numai pe  cnc uri  =)) =)) =))
rabdare  si chibzuinta !!!! succes incontinuare !!!!
:hi: :hi: :hi: :hi:

albinalex

Citat din: ursulakhe din Iulie 15, 2012, 01:30:40 AM
Problema cu caturile de 1/1 si dimensiune de 3.7 e sa nu urce matca sus in cat sa te apuci sa cauti dupa ia cand trebuie sa storci.
Tu nu ai intalnit niciodata acesta problema ?

Acuma am ajuns de la stors, pot sa spun ca media este 20 de kg/stup.

Timp de 2 zile nu am vazut nici o matca (si sunt marcate) intradevar eu nu caut matca numai daca este ceva problema.

La stors scot toate ramele care sunt pline cu miere, si le scutur in stup, daca matca se afla pe una dintre rame(ce nu stiu) pica pe fundul stupului inpreuna cu albine si trantori, asa matca ramane in stup. De cand ma stiu asa facem fara nici o problema.

Nu stiu exact cu cine ai vorbit, dar sigur nu sunt eu persoana respectiva, ci este un alt stupar in sat detine cam 100 de famili si are si un atelier ( pt sicriuri). Anul trecut am vazut ca avea lazi de vanzare.Si ca si o informatie din pacate in satul meu sunt cam 30 de tupari, si in jur de 1000 de famili (primavara si toamna furtisag la greu).

albinalex

Citat din: orbanstefan64 din Iulie 15, 2012, 07:12:43 PM
da ce zici de utilaje din anii 59 - 65 ? sau cele facute in regie proprie ?????
nu exista pusca rea decit soldat nepregatit  :wink2:
eu lucrez numai pe  cnc uri  =)) =)) =))
rabdare  si chibzuinta !!!! succes incontinuare !!!!
:hi: :hi: :hi: :hi:

Da veti dreptate sunt utilaje din ani 50-60 care sunt facute klumea.
Multumesc de urare si va doresc la fel.  :thanks: :yes:

Marius-ursulakhe

Alex familiile tale de albine cele care au cat de 1/1 au intrat in frigul roitului?ca si nanasul meu are tot cat de ala sia luat botci de alcineva sa faca roi.
Apropo a iesit bine floarea soarelui si urmeaza iulisca.
Cam ce medie ai scos tu miere anul trecut la iulisca si cam ce zona ar fi buna la noi in zona?
Mierea de iulisca e buna de iernat ca stiu ca e putin acrisoara si eu sunt incepator ?  :coffee: