Video apispuisoru..

Creat de apispuisoru, Aprilie 15, 2010, 01:01:36 AM

« precedentul - următorul »

D006


tassevasi

 
" M-am gandit la o solutie alternativa: un decupaj de scandura prins cu holsurub la mijloc, care sa acopere sau sa descopere prin rotire orificiile de aerisire, dupa nevoie. Atasez foto. Ce parere aveti?"


  Interesant sistemul , daca nu s,ar misca prinderea in holsurub .


Calin Catalin

#47
Daca decupajul care acopera orificiile este gaurit inainte cu bormasina, acesta  nu face filet ca sa desurubeze holsurubul, ci se roteste pe holsurub, care este fixat de fundul stupului.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

leoman

Domnule Dan Puisoru,... jos palaria. Multumesc.
Continuati, va rog. :thanks:

dumstan

Citat din: sorinmob din Februarie 03, 2011, 07:28:25 PM
ma poate ajuta cineva sa inteleg cu a facut apispuisoru scandura de zbor demontabila
nu inteleg cum intra in acel locas
Si eu as dori sa cunosc acest lucru, va rog, stie cineva?

apivasmob

ai raspunsul mai sus dat de Dragos2006
Sanatate tuturor apicultorilor

romikele

Cam așa:

pharaonu75

Postasem eu pe undeva, la cererea lui beelover, niste poze detaliate cu acest sistem de montare a scandurii de zbor, insa nu mai stiu pe ce topic.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

PACO

Cred ce e vorba de sistemul in care scandura de zbor este detasabila dar in acelasi timp poate folosi si la inchiderea stupului.

D006

Mihai Bals are un sistem interesant .

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

sandupop

Citat din: dragos2006 din Februarie 26, 2014, 10:56:25 PM
Mihai Bals are un sistem interesant .
Ne poti da mai multe detalii.... :thanks:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

pharaonu75

Uite aici un mod inteligent de prindere a scandurii de zbor, care poate fi si scoasa si inchisa. Cred ca despre sistemul asta vorbea si Dragos.


DSCN7083
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

sandupop

Foarte Practic si destul de simplu. Si usor de aplicat.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

bee_lover

Citat din: romikele din Februarie 26, 2014, 07:30:14 PM
Cam așa:

Modelul asta e cel mai bun, mai ales daca pui si colectoare de polen, cele din filmuletul de mai sus sunt practice dar raman incuietoarele care incurca colectorul.