cumparare stupi

Creat de whiser, Martie 15, 2012, 10:04:59 PM

« precedentul - următorul »

ion patrut

sincer na-m curaj sa sa fac asa

whiser

Va salut pe toti,domnul din video se numeste Badoi iustin are o stupina undeva pe la 300 de stupi si toti ME,am vorbit cu el pe messenger asa scurt,este meserias la fel si jonny_it,cat despre masca ce pot sa zic sa il vedeti pe colegul meu care merge dezbracat la ele,le ia si le pune pe limba,ala curaj.salutare
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

ion patrut

prietenul tau mai bine sa-r apuca de sporturi extreme :nono:

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: whiser din Martie 19, 2012, 08:29:18 PM
Va salut pe toti,domnul din video se numeste Badoi iustin are o stupina undeva pe la 300 de stupi si toti ME,am vorbit cu el pe messenger asa scurt,este meserias la fel si jonny_it,cat despre masca ce pot sa zic sa il vedeti pe colegul meu care merge dezbracat la ele,le ia si le pune pe limba,ala curaj.salutare
De acord cu tine, dar toate pan se intampla,fiecare isi cunoaste limitele, iar daca ti-e frica de ceva,mai gandeste-te odata inainte de a actiona (parerea mea), Pace! :hi: :bzz: :bzz: :bzz:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

whiser

 =)) da am sa ii spun,am fost intr-o zi cu el  la un alt coleg de-al nostru si cand am ajuns acolo el sa dus direct la stupi,culme e ca pe el nu l-au intepat si pe propietar l-au intepat,cum iti explici??? numai bine
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

ion patrut

explicatie "de la un medic citire"nu de la mine: corpul uman se comporta diferit in functi de situatie atunci cand tie frica de ceva sau ai atentia marita corpul emana un miros specific si in acelas timp da nastere unor vibratii care numai albinele si cainii le simt deci asta e: pe unii ii inteapa albinele si ii musca cainii si pe altii nu

whiser

Si se emana prin zona din  spatele genunchilor :hi:
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

ion patrut

daca umbli in chiloti poate da oricum ai luato in deradere :nono:

andrei_georgian

vara cand este ceva mai cald, ma duc la ele in pantaloni scurti si tricou, dar cu masca, si nu am probleme, pe mine ma cunosc.... :rotfl:dar se mai nimere cate una nervoasa si ma 'altoieste' :rotfl: :rotfl:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

whiser

#39
daca umbli in chiloti poate da oricum ai luato in deradere :nono:


nu nu deloc, asa am citit si eu si mi-a spus si colegul meu,daca cautati pe google o sa vedeti ca am dreptate.Numai bine :hi:
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

andrei_georgian

decat sa ma duc mai infofolit, sa transpir si apoi sa le agite mirosul de transpiratie mai rau, mai bine mai lejer, mai iau cate o intepatura....sunt sanatoase si intepaturile, pentru unii
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

whiser

Pe mine ma bate gandul sa imi iau un hanorac,dar daca ma gandesc bine nu prea are rost sa ma complic,cum spui si tu decat sa transpiri vara si sa le irite mai bine mai lejer dar cu masca :)
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

andrei_georgian

de acord, la masca sa nu renunti niciodata, indiferent de situatie
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

milu56

   Daca stim apicultura si avem experenta in domeniu!

Nu sunt deacord cu masca pe figura doar atunci cand intervin in timp neprielnic si deranjez albinele,ori in timp prielnic cand albinele sunt preocupate cu un cules si un timp frumos fara vant,fara ploaie este o placere sa lucrezi in stupi mai ales daca le dai un pic de fum si sa vrei sa te intape nu te inteapa.

jonny_it

Citat din: milu56 din Martie 23, 2012, 02:13:52 PM
   Daca stim apicultura si avem experenta in domeniu!

Nu sunt deacord cu masca pe figura doar atunci cand intervin in timp neprielnic si deranjez albinele,ori in timp prielnic cand albinele sunt preocupate cu un cules si un timp frumos fara vant,fara ploaie este o placere sa lucrezi in stupi mai ales daca le dai un pic de fum si sa vrei sa te intape nu te inteapa.

Daca nu vrem sa folosim masca trebuie sa tinem cont de cateva lucuri cum ar fi vremea de afara, familiile de albine(rasa in special) si de timpul disponibil.
Apicultorul care are 5 familii in fata casei probabil ca are timp si sta sa le gadile, adica nu foloseste masca. Cel care are cateva zeci/sute trebuie sa execute niste lucrari ceva mai repede, asta daca vrea sa obtina si un profit de pe urma muncii lui, deci foloseste masca pentru ca altfel nu se poate.

Sunt si situatii cum a fost in toamna 2011 cand albinele parca erau muste, am pregatit pentru iarna toate familiile de albine fara sa iau nici o intepatura .. la un moment dat am renuntat si la masca pentru ca era cald si oricum o tineam pe cap degeaba. Totusi am avut grija sa fie tot timpul la indemana.

Probabil este mai buna o masca din aceea care are plasa din fata detasabila, cu fermoar/elastic. O dai jos si cand vezi ca au sarit pe tine doar tragi plasa pe fata si ai rezolvat problema.  :hi: