Pot pune stupii langa apa?

Creat de gurauflorin88, Martie 23, 2012, 08:47:11 AM

« precedentul - următorul »

gurauflorin88

Buna ziua. Am gasit un loc bunicel, dar este langa dunare. Este vreo problema daca pun stupi langa dunare? As vrea sa-i pun acolo pentru ca pe partea cealalta a dunarii este salcie. Locul este undeva la vreo 3 metri inaltime de cota apei in acest moment si la 20 de metri de dunare. Va multumesc

milu56

Nu este nici o problema se pot pune stupii langa apa mai ales la 20 m. numai o sa se mai piarda albine tranversand dunarea cum spuneai ca pe cealalta parte este salcie.

ion patrut

da intradevar este o problema cu traversarea dunarii dar ca sa fac o gluma trecele tu cu barca dimineata seara le aduci inapoisi tot asa :rotfl: sper  ca ai inteles glumita

pharaonu75

Deasupra unei ape curgatoare se formeaza curenti puternici, care pot deturna albinele de la rute lor de zbor, iar in zilele mai reci acesti curenti le pot fi chiar fatali, in sensul ca albinele fie amortesc si ajung in apa, fie sunt suflate de vant si sfarsesc tot in apa.
Un alt pericol il reprezinta si reflexia soarelui in apa, care de asemenea deruteaza albinele.

Dunarea fiind cea mai mare apa curgatoare de pe la noi, suprafata ce trebuie strabatuta de albine pentru a o traversa este de asemenea mare, iar curentii formati sunt puternici.
Ideal ar fi daca ti-ai amplasa stupina in acel masiv de salcie iar albinele nu ar mai fi nevoite sa traverseze Dunarea.

Ca vei face daca 2-3 zile adie vantul mai puternic? Vei tine albinele inchise?
Pentru ca daca vor fi nevoite ca la revenirea in stup sa treca peste Dunare cu gusa plina si obosite, vantul le va baga, inevitabil, la apa.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

milu56

Citat din: ion patrut din Martie 23, 2012, 11:18:49 AM
da intradevar este o problema cu traversarea dunarii dar ca sa fac o gluma trecele tu cu barca dimineata seara le aduci inapoisi tot asa :rotfl: sper  ca ai inteles glumita
Gluma poate fi luata in serios,mult mai bine sa le treaca cu barca dar albinele cu stup cu tot si le trece inapoi dupa terminarea culesului.

gurauflorin88

va multumesc pentru raspunsuri. raman dator  :thanks:

gurauflorin88

Citat din: ion patrut din Martie 23, 2012, 11:18:49 AM
da intradevar este o problema cu traversarea dunarii dar ca sa fac o gluma trecele tu cu barca dimineata seara le aduci inapoisi tot asa :rotfl: sper  ca ai inteles glumita
imi poti imprumuta o barca? ca eu am doar motorul. Mersi  =))

ion patrut