Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

filip

Citat din: oroles din Februarie 17, 2016, 03:32:41 PM
Sa inteleg ca Dobrescu e un nume fictiv rezultat prin adaugarea unui sufix specific numelor romanesti numelui de familie, sau exista si un domn Dobrescu in realitate? :D

Eu as fi de parere ca si filmuletele cu stimularile cu zahar sa nu circule la liber pe Youtube. Consumatorul
nu intelege ca in miere nu va ajunge decat foarte putin sau deloc din acea stimulare. El crede ca toata mierea provine din zahar. Nu vrea sa cumpere zahar la pret de miere. Vorbeam cu un coleg apicultor despre stimulari si in preajma era o clienta. A trebuit sa ii explic tehnologia. Femeia a înțeles ca nu e nimic necurat si s cumparat in continuare. Problema e ca ny sunt toti la fel. Aviz domnului Gavrilescu. :P
Constantin Dobrescu, reprezentant al firmei Eurohonig SRL.Daca o fi acest Dobrescu?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

@dan sebastian,
pe de alta parte trebuie spus lucrurilor pe nume.
Nu pot sa nu-mi aduc aminte in anii in care salcamul a fost inghetat ori nu a dat nectar cum unii apicultori aveau zeci de tone din anul curent miere de salcam.
Ce i-a spus jidanul pe patul de moarte fiului sau?
-Copile vinul se mai face si din struguri...........!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Citat din: oroles din Februarie 17, 2016, 03:32:41 PM
Sa inteleg ca Dobrescu e un nume fictiv rezultat prin adaugarea unui sufix specific numelor romanesti numelui de familie, sau exista si un domn Dobrescu in realitate? :D


Exista in realitate si e mare scula la o federatie de stupari .

oroles

Am inteles. Multumesc de explicație!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Vyktor

Este una si  aceeasi persoana despre care vorbesc Dragos si Filip.

dan sebastian

Citat din: filip din Februarie 17, 2016, 03:40:27 PM
@dan sebastian,
pe de alta parte trebuie spus lucrurilor pe nume.
Nu pot sa nu-mi aduc aminte in anii in care salcamul a fost inghetat ori nu a dat nectar cum unii apicultori aveau zeci de tone din anul curent miere de salcam.
Ce i-a spus jidanul pe patul de moarte fiului sau?
-Copile vinul se mai face si din struguri...........!
Da. Sunt de acord ca trebuie spus adevărul. Însă noi facem parte dintr-o breaslă care produce același lucru (miere).
Clientul trebuie sa stie ca mierea e din nectarul pomilor sau plantelor și nu din zahăr. Nu au ei treabă cu stimulările si nici nu inteleg ce reprezintă tehnologia apicola. Dacă lovim în concurență, adică în colegul apicultor, care e vinovat  nu facem niciun bine nouă tuturor. Când lucram în Vodafone nu aveam voie să denigrăm Orange sau Cosmote. De ce? Pt ca loveam în unii care vând același lucru, servicii telefonice. Astfel cream clientului impresia ca toți suntem hoți.
Când te întreaba un client dacă se face miere din zahăr e mai corect sa-i spui să urmărească pe youtube pe unde ai umblat în pastoral după floare decât răspuns direct ca da. Răspunsul afirmativ va face sa-i încolțească în minte ca și noi facem miere din zahăr. Indiferent ce-ti zice clientul în față, în spate zice ca toți suntem la fel.
Sper ca m-am explicat destul de clar. Nu are rost să jignim pe alții pt ca asta înseamnă ca ne coboram la nivelul lor.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

filip

A fost o strategie gresita ca PROCESATORII sa vanda siropuri si sa cumpere miere.
Cand exista o conditionare,nu poti sa nu te intrebi:
Daca tu cumperi de la mine sirop ,cumpar si eu de la tine miere............
Asa a aparut siropul subventionat nu mierea subventionata.
Apropos un domn e in conducerea Romapis dar are firma care comercializeaza produse pentru apicultori pentru diferitele masuri cu fonduri UE.
Normal ca nu reprezinta interesele apicultorilor ci interesele proprii.
Subventia pe miere ori pe fam de albine ar complica lucrurile............. :wink2:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

MOTANUL

Citat din: D006 din Februarie 17, 2016, 10:26:35 AM

2) Aveti mare dreptate ! cand prezinti tabele in care se murdareste mierea romaneasca faci rau la toti apicultorii romani


Pe consumator nu il intereseaza de ce mierea romaneasca e defapt 90% sirop (me refer la dedesupturi, scheme etc). Consider ca este normal sa se fereasca sa mai cumpere miere romaneasca avand aceste informatii orice consumator cu scaun la cap.
Eu zic ca situatia este echilibrata pentru ca si de mierea chinezeasca au zis ca este doar sirop cu urme de miere.

Eu chiar am folosit videoclipul respectiv când am vandut miere catre cunoscuti care cumparau miere de la supermarket (in Bucuresti sunt marea majoritate). Si 99% au sunat sa-mi spuna ca mierea de supermarket nu are nimic in comun cu mierea mea care e mult mai buna si parfumata. Si au cerut mai multe borcane pana am terminat tot ce aveam pt. vanzare. Adica poti sa folosesti informatia respectiva in favoarea ta.
Eu personal nu as sfatui un prieten sau cunoscut sa ia miere de la supermarket. E si treaba apicultorilor un pic sa informeze publicul cu privire la ce trebuie sa cumpere.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

filip

Cumparand direct de la producator il poti controla oricand facand analiza  mierii la un laborator autorizat.
Din cauza asta multi prefera sa cumpere de la apicultori recomandati nu de la magazine.
Pentru micul producator nebunia asta cu mierea contrafacuta e o gura de oxigen nesperata. :D
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bio

.... dar ce a facut acel domn Dobrescu..??

El este persoana care a facut publice acele rezultate de la analizele  cu "mierea" care se vinde in hipermarketuri..??

--daca este asa,... nu vad, nu inteleg  ce rau a facut apiculturii din Romania..??.. ca a gonit clientii de miere din hipermarketuri spre producatorul particular nu vad nici o problema .

bucovineanu

Clientii care sa cumpere miere de la apicultor se castiga greu in timp, daca le dai miere de calitate si se pierd foarte usor. Daca unui client ii vinzi miere de calitate va mai spune acest lucru la inca unul sau doi potentiali clienti. Daca incerci sa-l pacalesti va mai spune la alti zece clienti sau clienti potentiali.

Eugen B

Domnu bio sunt de acord cu tine, dar daca am face test la toti apicultorii de pe piata , crezi ca toti au miere curata?
eu nu cred

D006

La Kaufland Plevna deja s-a facut pasul urmator ! pe raftul cu miere se vindeau si borcane cu F40 pe fata . Acesta este concurentul nostru , nu mierea din China. Daca clientii vor incepe sa cumpere "miere alba" vom avea probleme cu totii . Noi trebuie sa promovam consumul de miere VS. zahar sau F40.

Eugen B

Cei mai batrani sau oamenii mai destepti ( IQ ridicat) cumpara miere de la apicultorii seriosi, restu de la magazine sau hypermarketuri. F rarsa convingi asa ceva

tinumaftei

Citat din: bio din Februarie 17, 2016, 07:14:23 PM
.... dar ce a facut acel domn Dobrescu..??

El este persoana care a facut publice acele rezultate de la analizele  cu "mierea" care se vinde in hipermarketuri..??

--daca este asa,... nu vad, nu inteleg  ce rau a facut apiculturii din Romania..??.. ca a gonit clientii de miere din hipermarketuri spre producatorul particular nu vad nici o problema .
Atunci cand vezi un hot intrand in casa cuiva, nu mergi la ziar sa spui ce ai vazut, mergi la politie!!
Atunci cand ai cunostinta de savarsirea unei infractiuni (si falsificarea alimentelor este infractiune), mergi direct la politie, parchet..
Dupa acel interviu inept al domnului D. au aparut zeci de articole in ziare si pe internet care prezentau "informatia" ca mierea este falsificat si sfatuiau apicultorii sa fie foarte atenti. Cumparatorul a inteles ca orice producator poate falsifica, inclusiv tu bio!!!
Cel mai mare concurent pentru miere nu este mierea falsificata ci producatorii de zahar!!